روز خاموشی بالی یا نایِپی دی

به روز رسانی: ۲۷ اسفند ۱۴۰۱

شاید قبلا در مورد روز خاموشی بالی یا نا ی پی دی شنیده باشید ولی اگر فکر می‌کنید روزی می‌خواهید به اندونزی سفر کنید یا با تور بالی به این شهر بروید و یا آداب و رسوم کشورهای دیگه برایتان جالب است پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را کامل بخوانید. ما در این مطلب به توضیح این پرداخته ایم که روز خاموشی یا Nypei در بالی چیست؟ چه زمانی برگزار می‌شود و روز خاموشی چه آداب و رسومی دارد؟

مراسم ویژه روز خاموشی بالی
مراسم ویژه روز خاموشی بالی

روز خاموشی اندونزی یا Nyepi Day روز اول سال به تقویم ساکای اندونزیایی‌ها می‌باشد. این روز که هر ساله به تقویم میلادی متفاوت است امسال در 7 مارچ برگزار خواهد شد. البته واژه ی جشن گرفتن رو سعی می‌کنیم استفاده نکنیم چون به نوعی انقدر عجیب برگزار میشه مراسم‌های این روز برای ما که شاید اگر بگوییم مردم بالی یک روز همه چراغ هارا خاموش میکنند و همه جا تعطیل می‌شود و مردم با عروسک‌های زشت به خیابون‌ها می‌آیند و با آتش از هم استقبال می‌کنند، مطمئنا آخرین واژه ای که تو ذهنمان میاید جشن گرفتن خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت رزرو بلیط هواپیمای تهران بالی با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

تقویم ساکای هندوها 420 روزس و هر سال دارای 420 روز است پس تاریخ روز خاموشی هر سال متغیر خواهد بود. در روز خاموشی همه جا تعطیل است. فرقی نمی‌کند شما در فرودگاه کار کنید یا یک سازمان دولتی، شما موظف هستید که چراغ هارو خاموش کنید و یا به آداب هندوها احترام بگذارید و آنها را همراهی کنید یا در خانه بمانید.

تمام مراکز خرید بالی در روز خاموشی تعطیل هستند و در 24 ساعت هیچ پروازی به این جزیره انجام نخواهد شد. تمام خیابان‌ها خلوت هستند و سکوت بر همه جا حکم فرماست. تنها مراکزی که در این روز فعالیت دارند پلیس و اورژانس پزشکی است. هوا کاملا تمیز است و هیچ صدایی از انسان ها تولید نمی‌شود.

اگر کمی ماجراجو هستید و فکر می‌کنید فرصت مناسبی هست که بتونید تو خیابانهای خیلی خلوت به گشت و گذار بپردازید در اشتباه هستید چرا که ماموران امنیتی روستای سنتی Pecalang شما را به سمت اقامتگاهتان راهنمایی می کنند (البته بدون هیچ نوع خشونتی). تمامی توریست های کشورهای خارجی آزاد هستند که هرکاری دوست دارند در این روز انجام بدهند ولی توصیه می‌کنیم داخل هتل های بالی بمانید و با خارج شدن از هتل استرس بی‌جا را متحمل نشوید.

یکی از عقیده‌های مردم این است که وقتی شب بر روز پیروز می‌شود و تمام چراغ‌ها خاموش باشند، روشنی ستاره‌ها از هر روز دیگری بیشتر خواهد بود. دلیل این همه جشن گرفتن عجیب و غریب و حتی متحمل شدن ضرر اقتصادی برای یک روز در این است که هندوها سعی‌ می‌کنند در این روز به تمیز کردن یا پاکیزه کردن اعمالشان در سال گذشته بپردازند و از خدایان خود طلب خوش شانسی در سال جدید کنند.

راهپیمایی یا رژه اگوه اگوه در روز خاموشی بالی

اگوه اگوه یا اگر بهتر بگوییم Ogoh-Ogoh مجسمه‌هایی هستند که برای رژه‌ی Ngrupuk ساخته شده‌اند. این رژه که توسط افراد بومی و محلی انجام می‌شود و به نوعی یکی از مراسم‌های مذهبی آن‌ها است. در بعداز ظهر روز خاموشی بالی یا نایپی دی انجام می‌شود.

این نوع مجسمه‌ها در بالی مجسمه‌های اسطوره‌ای هستند و این که آن‌ها اغلب جزو دسته شیطان‌ها می‌باشند و با عقیده کلی موجود در رابطه با اسطوره‌ها و اساطیر در تضاد هستند. با وجود موارد زیادی که در هندوئیسم بالی وجود دارد و تلاش می‌کنند برای به نمایش گذاشتن فرهنگ بصری هندوئیسم، خلق و ایجاد Ogoh-Ogoh با اهداف روحی روانی در فلسفه هندو شکل گرفته است.

بیشتر بخوانید: تجربه هیجان‌انگیز موتور سواری در بالی

هدف اصلی ایجاد Ogoh-Ogoh را می‌توان پاکسازی طبیعت و محیط از آلاینده‌های روحی در نظر گرفت، آلاینده‌هایی که توسط فعالیت‌های زندگی روزمره انسان‌ها به وجود آمده‌اند. هدف اصلی روزخاموشی نیز همین مورد است، پاکسازی طبیعت از زشتی‌ها و فعالیت‌هایی که توسط انسان‌ها انجام می‌شود و باعث صدمه دیدن طبیعت می‌شود.

Nyepi Day یا جشن روز خاموشی بالی در سال 2019 در روز 7 مارچ برگزار می‌گردد. در این روز سال نو جشنی گرفته می‌شود ولی هیچ شباهتی با هیچ جشنی ندارد. روز خاموشی یا Nyepi Day مهم‌ترین و مقدس‌ترین روز این جشن در فرهنگ هندوئیسم است.

راهپیمایی در روز خاموشی بالی

مکان برگزاری روز خاموشی بالی

روز خاموشی بالی بیشتر در استان دنپاسار و جزیره بالی جشن گرفته می‌شود و در این روز کل جزیره خاموش می‌شود، همچنین در بقیه استان‌های اندونزی نیز روز خاموشی مقدس است و جشن گرفته می‌شود ولی نه به اندازه‌ی جزیره‌ی بالی.

زمان روز خاموشی: روز خاموشی از ساعت 06:00صبح شروع شده و تا ساعت06:00 صبح فردا ادامه پیدا می‌کند.

جهت اخذ ویزای اندونزی با کارشناسان لیانا پرواز در ارتباط باشید و به راحتی ویزای خود را اخذ نمایید.

روز خاموشی در جزیره بالی

غیر‌مجاز‌ها در روز خاموشی

همان‌طور که از اسم این روز مشخص است، همه جا در شهر تاریک می‌شود و یا خاموش می‌شود. پس اولین قانون این است که هیچ چراغی را روشن نکنید.

دومین قانون در روز خاموشی این است که در محوطه محل اقامتتان بمانید و از امکانات هتل همانند قبل استفاده کنید، ولی به یاد داشته باشید که ممکن است کارکنان هتل برایشان این روز مقدس باشد، پس پیشنهاد می‌کنیم در حد امکان از شادی زیاد پرهیز کنید. اگر کمی ماجراجو هستید و می‌خواهید از شهر و اتفاق‌هایی که می‌افتد با خبر باشید که مأمورانی از روستای سنتی Pecalang شما را به سمت اقامتگاهتان راهنمایی میکنند. البته این مورد بدون هیچ نوع خشونتی انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید : سفری خوش و رویایی همراه با تور مالزی!

استفاده از وسایل نقلیه ممنوع است البته موتور یا ماشین روشنی پیدا نخواهید کرد که بتوانید از آن‌ها استفاده کنید ولی به هر حال رسم و رسوم حاکم، این قانون را ایجاد کرده است و همه ناچار به انجام آن هستند. رستوران‌ها و تمام فروشگاه‌های شهر در این روز بسته خواهند بود و به هیچ فردی سرویس نخواهند داد.صدای تلوزیون و ضبط را به حداقل برسانید، چرا که هیچ صدایی نباید در جزیره پخش شود.

از همه مهم‌تر تنها روشنایی‌های که خواهید دید، نور‌های بسیار کم از چراغ یا شمع خواهد بود که البته فقط به این هدف که بتوانید جلوی پای خود را ببینید نه بیشتر.

غیر مجاز‌ها در روز خاموشی

مدت زمان برگذای جشن Nyepi یا جشن روز خاموشی بالی

مدت زمانی که هندو‌ها سال نو را جشن می‌گیرند 6 روز است که در روز سوم تمام شهر بالی خاموش می‌شود. این مراسم از غروب روز دوم شروع می‌شود و تا طلوع خورشید روز چهارم ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به بالی با کوله پشتی

معنی Nyepi

کلمه Nyepi که اگر بخواهیم به فارسی تلفظ کنیم، نیِپای خوانده می‌شود و به معنی ساکت نگه داشتن است و منظور زمانی است که مدت طول روز و شب با هم برابر می‌شود.

مخفی کردن جزیره از شر روح‌های شیطانی

افراد مذهبی‌تر و قدیمی‌تر عقیده دارند که با مراسم روز خاموشی بالی این جزیره را از روح‌های شیطانی در امان نگه می‌دارند.

زمان برگزاری روز خاموشی در بالی

روز بعد از روز خاموشی در بالی

فردای روز خاموشی که Ngembak Geni نامیده می‌شود، فعالیت‌های اجتماعی دوباره شروع می‌شوند و افراد به سراغ خانواده و دوستان خود می‌روند و از آن‌ها تقاضای بخشش می‌کنند. اگرچه که این رسم و رسومات متعلق به هندوها در بالی است ولی تمام مردم این جزیره، به عقاید و رسوم روز خاموشی احترام می‌گذارند.

بیشتر بخوانید: تاب سواری در سرزمین خدایان

تقویم ساکای

همام طور که اشاره کردیم سال نو، ساکا یا کاکا (Saka or Kaka) را با مراسم روز خاموشی جشن می‌گیرند. تقویم ساکا دارای دوازده ماه یا Sasih می‌باشد. هرماه در تقویم ساکا دارای 35 روز است و به همین علت است که تاریخ روز خاموشی در بالی هر ساله متفاوت است.

آداب و رسوم در روز خاموشی بالی یا مراسم سال نو هندی‌ها

1. روز خاموشی یا Nyepi Day: روز خاموشی یکی از روزهای 6 روز جشن سال نو ساکا است و فقط یکی از جنبه‌های این مراسم را نشان می‌دهد.

هتل های بالی برای روز خاموشی

2. رسم ملاستی (Melasti): ملاستی 2 یا 3 روز قبل از مراسم انجام می‌شود و توسط این مراسم آب پاک و مقدس از دریا استخراج می‌شود. این آب شرایط خاصی باید داشته باشد. مثلا: در نواحی خاصی مثل معبد Pura این مراسم اجرا می‌شود.

لیانا پرواز برای مسافران تایلند، انواع تورهای گردشگی را اجرا می کند، فقط کافی شما مقصد خود را در تایلند مشخص کنید، تور تایلند، تور بانکوک، تور پاتایا و تور پوکت، تورهایی مخصوص کشور تایلند می باشد.

بوتا یانجا و رژه اگو اگو OgohOgoh

رسم دومی که در این جشن انجام می‌شود مراسم رژه اگو اگو می‌باشد که مردم با در دست گرفتن مجسمه‌های تقریبا ترسناک به جنگ با ارواح شیطانی می‌روند.

رژه اوگوه اوگوه در روز خاموشی بالی

یوگا بواتا

چهارمین مورد رسم‌های روز خاموشی بالی، در روز سوم در ساعت 6 صبح شروع و تا روز چهارم ساعت 6 صبح ادامه پیدا می‌کند. مردم بالی دراین 24 ساعت به مدیتیشن یا ریلکسیشن می‌پردازند. بقیه رسومات سال نو در بالی، خواندن کتاب مقدس و بازدید از اقوام برای طلب بخشش می‌باشد که در تور بالی می توانید از آن دیدن کنید.

یوگا بواتا در روز خاموشی بالی
به این مطلب امتیاز دهید
منبع: / به روز رسانی:۲۷ اسفند ۱۴۰۱

ارسال نظرات و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات و پیشنهاد های شما را صبورانه می خوانیم و پاسخ می دهیم.