معرفی قلعه پرتغالی‌ها

در دوران استعمار، برخی از جزایر و بنادر جنوب کشورمان ایران تحت محاصره پرتغالی‌ها بوده است، در این بخش از کشور پرتغالی‌ها شروع به ساخت قلعه‌هایی با دیوار‌های قطور کردند که هنوز پس از گذشت سال‌ها همچنان قسمتی از این بنا‌ها به جای مانده است. یکی ازمکان‌هایی که گردشگران در هنگام سفر به قشم از آن بازدید می‌کنند بعد از غار نمکی قشم، قلعه پرتغالی‌ها می‌باشد. این قلعه در ضلع شمالی جزیره قشم واقع شده است. قلعه پرتغالی‌ها در سال 1507 توسط دریانورد پرتغالی به نام آلفونسو آلبرکرک بنا شده است.

برای بازدید از جاذبه های قشم، تور قشم یکی بهترین گزینه ها برای تفریح و گردش در این جزیره زیبا می باشد.

تاریخچه قلعه پرتغالی‌ها

پرتغالی‌ها با ساخت چندین قلعه در بنادر و جزایر جنوبی ایران توانستند تسلط کامل را بر جنوب ایران داشته باشند و همین امر باعث شد تا راه بازرگانی دریایی بین هند و اروپا باز شود. چیرگی پرتغالی‌ها و تسلط آنان بر این تجارت از طریق راه دریایی حدود 110 سال به طول انجامید. در این مدت و طی این سال‌ها پرتغالی‌ها دژها و قلعه‌های مستحکمی را ساختند و از مهمترین این دژها، دژ‌های قشم، لارک و هرمز می‌باشند.

قلعه پرتغالی‌ها در قشم مساحتی حدود 2 هزار متر مربع دارد که عمدتا از سنگ‌های آهکی و گچی با ملات ساروج که جز مصالح بوم آورد منطقه است ساخته شده است. این قلعه طی یک قرن بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

ویزای بالی یا همان ویزای اندونزی یکی از محبوب ترین ویزاها در میان گردشگران است. جهت اخذ ویزای بالی در کمترین زمان و با صرف کمترین هزینه با کارشناسان ما در لیانا پرواز تماس بگیرید.

قلعه پرتغالی‌ها، راست گوشه می‌باشد و 4 برجک در چهار گوشه آن قرار دارد، بر روی این برجک‌ها توپ و منجنیق‌هایی مستقر شده است. در نظر داشته باشید که در زمان‌های قدیم قلعه قشم محل نگهداری مهمات وسلاح بوده که در زمان های ضروروی از این منطقه به دیگر دژها مهمات می‌رساندند. این قلعه به عنوان قلعه تدارکاتی بوده و وظیفه خدمات رسانی به قلعه‌های مرکزی جزیره قشم را داشته است. سرانجام در سال 1623 میلادی قلعه پرتغالی‌ها و دیگر قلعه‌های خلیج فارس توسط یکی از سرداران صفوی تصرف شدند.

در سال 1387 طی حفاری‌های صورت گرفته توسط شرکت برق منطقه‌ای قشم، در فاصله 500 متری از قلعه پرتغالی‌ها تونلی کشف کردند که این قلعه را به جزیره قشم متصل می‌کرد، این تونل راه فرار فرماندهان و نیروهای نظامی پرتغالی و همچنین محل نگهداری مهمات نظامی بوده است. این تونل‌ها تا محدوه میدان سعدی جزیره قشم حدود 3 کیلو‌متر ادامه دارند. بعضی از کاوشگران بر این باور هستند که این قلعه تا غار خربس در جنوب شهر قشم نیز ادامه دارد.

نقشه قلعه پرتغالی‌ها به صورت 4 ضلعی‌های نامنظم، دیوارهایی به قطر حدودی 3.5 متر و برج هایی با ارتفاع 12 متر در هر 4 گوشه قلعه می‌باشد. فضاهای موجود در قلعه شامل آب انبارها، اتاق سربازان، زندان، مقر فرماندهی و تالار است. بعضی قلعه‌ها دارای دو ردیف ستون‌های سنگی دایره‌ای شکل و قوس‌های زیبایی از جنس مرجان‌های تراش خورده هستند. در تور قشم می توانید از این مکان زیبا دیدن نمایید.

لیانا پرواز مجری مستقیم و تخصصی تور مالزی با ارزانترین قیمت و ارائه تخفیف های فوق العاده 

دلیل تغییر اسم بندر گمبرون به بندر عباس

در سال 1379 بعد از وقوع زلزله‌ای به قدرت 6 ریشتر کاوش در بخش درونی دیواره‌های شرقی قلعه که قبل از این زلزله مورد بررسی قرار گرفته بود نا‌تمام ماند. اما در همان کاوش‌های اولیه تعدادی ظروف چینی که متعلق به کشور چین بود و نیز توپ‌های جنگی که بسیار حائز اهمیت است یافت شد.

بعد از 110 سال، در زمان شاه عباس به کمک انگلیسی‌ها، پرتغالی‌ها یکی یکی از کشور خارج شدند. شاه عباس نیز به دلیل این افتخار و بیرون راندن پرتغالی‌ها از خلیج فارس و بندر بزرگ گمبرون نام این بندر را به بندر عباس تغییر داد. قلعه پرتغالی‌ها قشم در ابتدا قرار بود توسط پرتغالی‌ها مورد مرمت قرار گیرد و حتی یک سری طرح‌های پیشنهادی نیز ارائه شد اما در نهایت این موضوع به جایی ختم نشد و توسط ایرانیان مرمت و بازسازی شد.

مناسب ترین قیمت تور عمان لحظه آخری و ارزان با بهترین خدمات و پشتیبانی در سفر

موقعیت جاذبه

کشور: ایران
شهر: قشم
آدرس: X۷۶G+۴WG, Qeshm, Hormozgan Province, Iran

موقعیت روی نقشه

ارسال نظرات و سوالات شما