غار نمکی یا نمکدان قشم 665 photos Salt Cave Of Qeshm

غار نمکی در کنار قلعه پرتغالی های قشم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری قشم می‌باشد. این غار از مرکز جزیره قشم حدود 100 کیلومتر فاصله دارد و در بخش انتهایی جنوب غربی جزیره، در دل کوهی گنبدی شکل قرار گرفته است. همچنین از سطح دریا حدود 237 متر فاصله دارد. این غار با طول 6 کیلومتر به عنوان یکی از طولانی‌ترین غار‌های نمکی جهان شناخته شده است. این غار در استان هرمزگان در جنوب کشور واقع شده است و گردشگرانی که سالانه به قشم سفر می‌کنند همواره برای بازدید به این غار می‌روند.

بیشتر بدانید: تور بالی 

تجهیزات لازم برای ورود به غار نمکی

وجود رگه‌های سفید رنگ نمکی در بدنه این کوه‌نمایی بی‌نظیر را به وجود آورده است. این غار نمکی زیبا در فاصله 2 کیلومتری از خط ساحلی واقع شده است و همجوار با جاده می‌باشد. مسافران و گردشگرانی که اهل پیاده‌روی هستند می‌توانند در این جاده به پیاده روی بپردازند.

اگر قصد داشتید وارد غار نمکدان شوید بهتر است همراه خود تجهیزات و چراغ قوه پر نور داشته باشید چرا که داخل غار نور کافی وجود ندارد. این غار توسط قندیل‌های مرمرین و بلورین به شکل‌های متفاوتی احاطه شده است. سقف غار همچنین با همین قندیل‌ها پوشیده شده است ومنظره‌ای مثال زدنی را ایجاد کرده است. به شما پیشنهاد می‌شود حتما با راهنمایان تور قشم و یا بومیان جزیره به این منطقه بروید چرا که تجهیزات و آشنایی کامل با این غار شرط اصلی ورود می‌باشد.

در کف غار جریانی از آب نمک به چشم می‌خورد که رطوبت موجود در هوا و نفوذ آب در غار سبب شده است که از سقف این غار نمک اشباع شده سرازیر شود. این جریان در کوه نمکدان به طور یک پدیده مداوم زیر زمینی وجود دارد. همچنین این جریان آب که از دل غار بیرون می‌آید باعث شده تا یک حوضچه طبیعی سفید رنگ ایجاد شود، این چشمه آب در تمام طول سال و در بخش‌های داخلی نیز جریان دارد. رنگ پایه و بستر این چشمه سرخ رنگ می‌باشد و می‌توان رسوبات گل اخرا را در آن به خوبی مشاهده کرد. رسوباتی که در اطراف این کوه نیز به وجود می‌آید دارای ترکیبات اکسید آهن است.

بیشتر بخوانید: قیمت رزرو تور مالزی

خواص دارویی غار نمکی

طی بررسی‌های صورت گرفته توسط کاوشگران نمک، این غار دارای خواص دارویی می‌باشد، این نمک‌ها به خصوص برای ورزشکاران به صورت کپسول‌های دارویی تهیه می‌شود؛ همچنین زمین شناسان دانشگاه شیراز و کشور چک تحقیقاتی را روی این غار انجام دادند و این غار را با طول 6400 متر به عنوان طولانی‌ترین غار در جهان شناسایی کرده‌اند. همچنین دانشگاه شیراز با بررسی 6000 متر از این غار متوجه شدند که این غار نمکی از دوره کانبرین‌ها که به 570 میلیون سال پیش می‌رسد باقی مانده است. اما گنبد‌های نمکی در آن منطقه پدیده‌های جوان‌تری می‌باشند، البته لازم است در نظر داشته باشید برخی از این غارها به 6 هزار سال پیش می‌رسند.

بیشتر بخوانید: تور عمان

در گذشته‌های نه چندان دور نمک‌ها به صورت لایه لایه بودند و بعد از گذشت زمان برآمده شدند، همچنین وزن حجمی آن‌ها از وزن سنگ‌های اطراف آن منطقه کمتر است . غار نمکی قشم یکی از جاذبه‌های زمین شناسی جنوب کشور محسوب می‌شود و جز ثروت‌های ملی کشور به شمار می‌رود. بام گنبدی توپوگرافی این منطقه نامنظم است و همچنین در بخش جنوبی گنبد نمکی، غارهایی وجود دارد که گاها ارتفاع آن‌ها تا 20 متر نیز می‌رسد. این غار نمکی تا فرودگاه حدود 60 کیلومتر فاصله دارد و بعد از عبور از این مسیر وارد جاده شوسه و مناسبی می شوید و 23 کیلومتر تا دهانه غار باید طی کنید.

لیانا پرواز، تور قشم را برای بازدید از جاذبه های قشم با قیمت به صرفه برگزار می نماید.

موقعیت جاذبه

کشور: ایران
شهر: قشم
آدرس: Hormozgan Province, Salt Cave Road, JG۶۷+V۷۲, Iran

موقعیت روی نقشه

ارسال نظرات و سوالات شما