غار خربس قشمqeshm-kharbas-cave

ایران دارای شهرهای متفاوت می‌باشد و هر کدام از این شهرها دارای جذابیت‌های منحصر به فردی به لحاظ جاذبه‌های گردشگری از جمله غار خربس قشم هستند. در بخش جنوبی کشور جزایر بی‌نظیری قشم وجود دارد که در دل خلیج فارس قرار گرفته است، سالانه گردشگران زیادی برای بازدید به این مناطق با تور قشم سفر می‌کنند.

یکی از این جزایر که به لحاظ وسعت بسیار پهناور می‌باشد جزیره قشم است. این جزیره زیبا دارای جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی است و شما جلوه‌هایی از فرهنگ و تمدن را خواهید یافت. یکی از جاذبه های قشم حتما باید از آن بازدید کرد غار خربس قشم می‌باشد این غار یکی از مناطق شگفت انگیز و زمین شناسی طبیعی به شمار می‌آید.

قدمت غار خربس قشم

روستای خربس در 15 کیلومتری جزیره قشم واقع شده است و دارای ارتفاعات زیادی می‌باشد که دراین ارتفاعات آثار معماری صخره‌ای به چشم می‌خورد .محققین و باستان شناسان بر این باورندکه این صخره‌ها در زمان‌های قدیم محل عبادتگاه مهر پرستان و پرستشگاه آناهیتا (خدای آب) بوده است. غار خربس نیز در این بخش از ارتفاعات واقع شده است و دارای معماری انسان ساخت می‌باشد،

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط کاوشگران قدمت غار خربس به زمان مادها بر میگردد. این غار منظره‌ای به سمت ساحل جنوبی جزیره دارد و همچنین از درون به هم پیوسته است. ارتفاع دیواره‌های صخره‌ای این غار به20 تا 30 متر می رسد. غار خربس در امتداد چین خوردگی رشته کوه‌های زاگرس تشکیل شده است و طی هزاران سال از زیر آب سر بیرون آورده است.

جهت اطلاع از شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای بالی با کارشناسان ما در لیانا پرواز تماس حاصل نمایید.

ساختار جالب غار خربس قشم

غار خربس دارای اتاق‌های متعدد با ابعاد چهار متر در پنج متر و نیم می‌باشد، همچنین این غار دارای تالارها و اتاق‌های متعددی نیز می‌باشد و به صورت کلی از 4 دهانه و 9 روزنه ایجاد شده است. غار خربس از نظر نماسازی به معبد صخره‌ای کلات خورموج در دامنه‌ی کوه مند بوشهر شباهت دارد، همچنین به لحاظ ساختار با دخمه‌های آذربایجان،کردستان، لرستان، بوشهر، اهواز و شوشتر مقایسه می‌شود. غار خربس از نظر فضای داخلی هنوز ساختار خود را حفظ کرده است .

غار خربس را با نام معبد مهری نیز می‌شناسند و حتی گاها آن را استودان ( جای نگهداری استخوان مردگان ،در آیین زرتشت) نیز می‌نامند. به گفته مردم بومی این جزیره، غارها پناهگاه مردم بی‌دفاعی بوده است که روزگاری در دشت هموار خربس زندگی می‌کردند و همچنین در دوره‌ای محل اقامت دزدان دریایی بوده است. آن‌ها حفره‌ها را از درون به هم متصل می‌کردند به گونه‌ای که در زمان خطر بتوانند خانواده‌های خود را در این حفره اسکان دهند.

این غار در ابتدا به دلیل گذشت زمان در طول سالیان دراز و فروکش شدن آب دریا ایجاد شد که خود باعث به وجود آمدن حفره‌های کوچک و بزرگ شده است. سپس توسط انسان‌ها به صورت کندن دیوارها با دست و وسایل ابتدایی دستکاری شد و به مرور زمان دست خوش تغییراتی براثر فرسایش قرار گرفت. اگر به این غار رفتید 9 روزنه خواهید دید که 6 روزنه در بالا و 2 روزنه در وسط و یکی در پایین وجود دارد، اما ورود عموم تنها از یک روزنه امکان پذیر است و هدایت گردشگران به گونه‌ای می‌باشد که از یک روزنه دیگر خارج می‌شوند.

رزرو و خرید بلیط هواپیما مالزی چارتر و سیستمی با امکان استرداد آنلاین

شما در پشت این روزنه‌ها تالارهایی همراه با تاقچه‌های کوچک خواهید دید. همچنین شما نظاره‌گر دهلیزها، چشمه‌ها و اتاق‌ها خواهید بود، تالارهای این غار حدود 25 متر مربع وسعت دارند و وجود روزنه‌هایی به سمت شمال و جنوب نشانگر آن است که زمانی افرادی در این منطقه سکونت داشتند و از این سمت نور را تعبیه می‌کردند. غار خربس به دلیل آن‌که در ارتفاع واقع شده‌است و دارای پلکان زیاد می‌باشد به افراد سالمندان وگردشگرانی که مشکل زانو دارند پیشنهاد نمی‌شود. تور قشم یکی از تورهای محبوب لیانا پرواز است. با رزرو این تور در لیانا پرواز می توانید از دیگر جاذبه های جزیره قشم دیدن کنید.

بهترین قیمت پکیج های تور تایلند ارزان و لوکس همراه با گشت های مهیج

موقعیت جاذبه

کشور: ایران
شهر: قشم
آدرس: قشم٫ کیلومتر ۱۱ جاده جنوبی, Iran

موقعیت روی نقشه

ارسال نظرات و سوالات شما