سفر به چابهار

به روز رسانی:۱۵ دی ۱۴۰۰

سفر به سرزمین شگفتی­‌های چابهار مهم است، نه فقط چون یکی از پر رونق­‌ترین مناطق آزاد ایران به حساب می‌­آید، یا تنها بندر اقیانوسی کشور بودن دلیل آن باشد. چابهار مهم است چون بهشتی از ناشناخته هاست که هر گردشگری را شیفته زیبایی‌­هایش می‌­کند.چابهار در استان سیستان و بلوچستان و در دورترین نقطه ایران جا خشک کرده است و لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی‌­های اقیانوس‌­پیما را دارد.

چابهار بندر همیشه بهار ایران

جالب است بدانید که چابهار گرمترین نقطه کشور در زمستان و خنک­ترین بندر جنوبی ایران در تابستان است! از دریا که دل بکنید، گل افشان یکی از جاذبه­‌های دیوانه کننده این منطقه است. گل افشان یک پدیده منحصر به فرد است که فقط در تور چابهار می‌­توانید ببینید. بین دشت کهیر و تنگ و در 20 کیلومتری روستای کهیر در مسیر جاده تنگ گالک سه تپه کوچک گل افشان به ارتفاع 10 الی 20 متر وجود دارد که دو تای آن­ها از چندین سال قبل غیر فعال شده‌­اند.

گل افشان چابهار

پدیده گل افشان در اغلب موارد با واژه گل آتشفشان به کار برده می‌شود. در صورتی که این دو پدیده کاملا از نظر خاستگاه و دیگر ویژگی‌­های فیزیکی و شیمیایی تفاوت­های جشمگیری دارند. تنها ویژگی که این دو پدیده را بهم نزدیک می­‌کند، بیرون ریختن و یا بیرون آمدن مواد ریز دانه مملو از آب و گازهای فرار است. کانون گل افشان عمدتا در اعماق زمین بر اثر تحت فشار قرار گرفتن رسوبات دانه ریز به وجود می‌­آید. گل به وجود آمده در اعماق زمین به کمک گازهای فرار تشکیل شده تمایل دارند به سمت سطح زمین حرکت کنند در حین جریان ضمن فضار وارد کردن به سنگ­های اطراف مسیر خود، مقداری از آن­ها را خرد می­‌کند.

فرآورده های گیاهی چابهار

مواد مغذی

از آن جایی که فوران گل افشان به کمک خروج و یا نشر گازهای متان و انیدرید کربنیک صورت می‌­گیرد، به همین جهت این محل­ها برای تغذیه برخی از موجودات ریز می­‌تواند با عمل اکسایش بی‌­هوازی مقدار قابل توجهی از نشر گاز متان را که از گل فشان­ها خارج می­‌شود به گاز انیدرید کربنیک تبدیل کنند، مناسب است. قابل ذکر است در صورت افزایش بیش از حد گاز انیدریک کربنیک در محیط علاوه بر مختل کردن زنجیره غذایی، در افزایش گار گلخانه­ای نیز تاثیر دارد.

گل درمانی

گل درمانی از جمله مباحثی است که قدمت دیرینه دارد و در چند دهه اخیر اهمیت آن کم رنگ شده بود، ولی امروزه از جایگاه ویژه­ای برخوردار است. بسیاری از پزشکان پی به اثر بخشی آن برده­‌اند زیرا در گل و یا لجن، مواد معدنی و آلی وجود دارند که در بهبودی بیماری­‌های پوستی و دردهای مفصلی موثر است.

گل درمانی چابهار
به این مطلب امتیاز دهید
منبع: / به روز رسانی:۱۵ دی ۱۴۰۰

ارسال نظرات و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات و پیشنهاد های شما را صبورانه می خوانیم و پاسخ می دهیم.