گشت و گذاری در کویرهای عمان

به روز رسانی: ۲۲ مهر ۱۴۰۲

زمانی که از کشورهای عرب‌نشین حوزه‌ی خلیج فارس صحبت می‌شود کویرها، مردمان بادیه‌نشین، شترها و تپه‌های ماسه‌ای اولین تصویری است که در پیش چشم مخاطب نقش می‌بندد. کشور عمان به عنوان یک کشور عرب‌نشین حوزه‌ خلیج فارس از این موضوع مستثنی نیست. بخش عمده‌ای از این کشور با کویر پوشیده شده است. اما جالب است بدانید که این کویر‌ها نه تنها نقطه ضعف کشورهای حوزه‌ خلیج فارس نیستند، بلکه یکی از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار این کشور به شمار می‌روند. تماشای زندگی مردم بادیه‌نشین و سنت‌های آنها برای بسیاری از مردمانی که به سنت‌ها و تاریخ علاقه دارند، جالب است. اگر طالب هیجان هستید، رانندگی با ماشین‌های آفرود در کویر‌های عمان قطعا تجربه لذت‌بخشی برای شما خواهد بود.

کویرهای عمان

3 بیابان تماشایی عمان که باید از آنها دیدن کنید

1. کویر وهیبه

در حد فاصل بین شهرهای سور و مسقط، شما می‌توانید کویر وسیعی که دراین قسمت قرار دارد را مشاهده کنید. در دل این کویر چادر مردمان بادیه‌نشین، گله‌های شتر، ورزش‌های کویری و کمپینگ شبانه قرار دارد. ‌

یکی از وسیع‌ترین کویرهای عمان با بیش از ده هزار کیلومتر مربع، کویر شرقیه است که به عنوان یکی از زیباترین مناطق کشور عمان برای کمپینگ شبانه شناخته می‎‌شود. شما با اردو زدن در این منطقه می‌توانید شب‌ها از آسمان پر‌ستاره‌ی کویر لذت ببرید و از هیاهو و شلوغی شهرها به سکوت بی‌نظیر کویر پناه ببرید و در دل شب با آرامش تمام استراحت کنید و صبح‌ها در حالیکه با قهوه‌ی سنتی عربی از شما پذیرایی می‌شود، به دیدار مردم بادیه‌نشین بروید.

سنت‌ها و چادرهای آنها را از نزدیک تماشا کنید و از راز انس گرفتن این مردم با این کویر وسیع آگاه شوید. شترسواری کنید، با ماشین آفرود تپه‌های شنی را پشت سر بگذارید، اسکی روی شن بروید و یا سوارکاری کنید.

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، کویر پر از هیجان و سرگرمی است. این سرگرمی‌ها به حدی برای مردمانی که از گوشه و کنار دنیا به این منطقه سفر کرده‌اند جالب است که در طی چند سال گذشته به شدت در حال جهانی شده است و همچنان علاقه‌مندان جدیدی را به سوی خود جلب می‌کند.

گشت و گذاری در کویرهای عمان_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

اوقات هیجان انگیز در کویر وهیبه

سفر به کویر همراه با تفریحات بسیاری است که می‌توانید به آنها بپردازید. در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم.

گشت و گذاری در کویرهای عمان_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

1- سواری بر تپه های ماسه‌ای کویر

یکی از هیجان‌انگیزترین چالش‌هایی است که عاشقان رانندگی و هیجان را به سوی خود فرامی‌خواند. سواری بر روی ماسه‌های کویر، به خودی خود چالش برانگیزاست. ماسه به دلیل حالت نرمی که دارد با کوچک‌ترین حرکت یا وزش باد به راحتی تغییر شکل می‌دهند در نتیجه تپه‌ی ماسه‌ای که شما از روی آن گذشتید، احتمالا ساعتی بعد یک دره یا زمینی مسطح خواهد بود.

پس فرصت سواری با ماشین‌های آفرود بر روی تپه های شن‌های طلایی کویر را از دست ندهید. در این کویر رانندگان ماهری نیز با ماشین آفرود آنجا حاضر هستند. شما می‌توانید به صورت ساعتی ماشین را همراه با راننده اجاره کنید و تماشای کویر همراه با هیجان و شادی لذت ببرید.

2- شترسواری در کویر وهیبه

شترسواری یکی دیگر از تفریحات این خطه زیباست. شما می‌توانید در یک بازه زمانی 3 تا 4 ساعته همراه با مردمان محلی و بادیه نشین شترسواری کنید و از این تجربه متفاوت نهایت لذت را ببرید. در ضمن اگر به زبان عربیِ عمانی هم تسلط داشته باشید، قطعا شنیدن داستان‌ها و افسانه های قدیمی‌و اصیل این مردم حین شترسواری نیز خالی از لطف نیست.

گشت و گذاری در کویرهای عمان_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

2. کویر ماسه بوشر

این کویر از سواحل زیبای شهر مسقط آن‌چنان دور نیست. کویر بوشر بهشت ماسه‌ای است که شما می‌توانید با ماشین‌های شاسی بلند خود از آن لذت ببرید. اما رانندگی تنها تفریح این کویر ماسه‌ای نیست، شما می‌توانید روی ماسه‌ها اسکی کنید یا از تپه‌های شنی بالا بروید و کالری زیادی را بسوزانید. همچنین در حالیکه قهوه‌ی عربی می‌نوشید، می‌توانید از تماشای غروب دل‌انگیز آفتاب در این کویر زیبا لذت ‌ببرید.

گشت و گذاری در کویرهای عمان_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

فعالیت‌هایی که می‌توانید در کویر بوشر انجام بدهید

1- شما می‌توانید به دیدار مردم بادیه‌نشین بروید؛ با آنها صحبت کنید. در جشن‌ها و سنت‌های این مردم شرکت کنید. از طعم غذای سنتی و یکی از بهترین و تازه‌ترین خرماهای دنیا لذت ببرید.

2- بر روی تپه‌های ماسه‌های طلایی کویر شترسواری کنید و اگر مهارت کافی دارید با دیگر همراهان خود مسابقه دهید.

3- با همراهان خود بر روی تپه‌های شنی رانندگی کنید.

4- در سکوت آرامش بخش کویر پیاده‌روی کنید و از تپه های شنی بالا بروید و مناظری که طبیعت برای مدت کوتاهی آنها را ساخته و با وزش باد ممکن است هر لحظه آن را تغییر دهد، لذت ببرید.

5- چادربزنید. می‌توانید یک یا چند شب را درون چادر بگذرانید چالش‌ها و لذت های مردم بادیه‌نشین را با تمام وجود لمس کنید. شب‌ها به دور از هیاهو، آلودگی صوتی شهر و نورهای رنگارنگ آن، در دل تاریکی و سکوت شب‌های کویر به آسمان پرستاره خیره شوید. صبح ها بدون هیچ مزاحمتی با طلوع خورشید بیدار شوید و در حالیکه قهوه‌ عربی می نوشید، این صحنه ی زیبا را تماشا کنید.

6- عکاسی کنید.

7- غذاهای سنتی را امتحان کنید.

 

3.کویر ربع الخالی ( قلب صحرا)

این کویر زیبا با مساحتی معادل 250 هزار کیلومتر، به عنوان بزرگ‌ترین کویر شنی دنیا شناخته می‌شود. این کویر به حدی گسترده است که یک چهارم منطقه عربستان سعودی را در بر می‌گیرد و ارتفاع آن از دریا چیزی حدود 610 متر اندازه‌گیری شده است. این کویر از شن‌های روان، تپه‌های شنی، لسبخات نمکزار و ورق های شنی پوشیده شده که تماشای آنها خالی از لطف نیست.

این کویر نه تنها از لحاظ توریستی، بلکه از لحاظ منابع سوخت‌های فسیلی نیز بسیار مهم است. در این منطقه تپه‌های بسیار عظیمی دارد که بعضی از آنها برای صعود بسیار خطرناک هستند.

همچون دیگر کویرها شما می‌توانید در این منطقه نیز به شترسواری، تماشای مناظر، دیدار از مردم بادیه نشین و… انجام دهید. این نکته را در نظر داشته باشید که این منطقه یکی از خشک‌ترین مناطق در دنیا به شمار می‌رود و بنابراین تقریبا خالی از سکنه است.

گشت و گذاری در کویرهای عمان_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

نکات مهمی که باید در حین گردش در کویر آنها را رعایت کنید

  • آب معدنی، ضدآفتاب، کلاه لبه‌دار، لباس نخی و پوشیده را حتما همراه داشته باشید. سعی کنید لباس‌ها تا جای ممکن بدن شما را بپوشاند؛ زیرا در کویر به راحتی عرق می‌کنیدو آب از دست می‌دهید.
  • حتما با تور به کویر سفر کنید. کویر علی‌رغم همه زیبایی‌هایی که دارد می‌تواند برای افراد غریبه خطرناک باشد. پس بدون راهنما و کمکی این ریسک را نکنید.
  • هنگام شترسواری، حرکات اضافی که حیوان را آزار دهد انجام ندهید، سعی کنید تا جای ممکن به حرف ساربان گوش کنید. شترها حیواناتی به شدت حساس هستند؛ پس مراقب باشید.

گشت و گذاری در کویرهای عمان_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

سفر به کویرهای عمان با تورهای مسافرتی

یکی از بهترین راه‌ها برای سفر به کویرهای عمان، انتخاب یک تور مناسب برای سفر به این کشور است. برای کسب اطلاعات از تور عمان و رزرو هتل‌ می‌توانید از کارشناسان لیاناپرواز کمک بگیرید که مشتاقانه برای پاسخگویی به سوالات شما آماده هستند. برای ارتباط مستقیم با آنها از شماره تماس 02141187 استفاده کنید.

به این مطلب امتیاز دهید
منبع: / به روز رسانی:۲۲ مهر ۱۴۰۲

ارسال نظرات و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات و پیشنهاد های شما را صبورانه می خوانیم و پاسخ می دهیم.