کشورهای بدون ویزا برای گردشگران ایرانی کدامند؟

به روز رسانی: ۲۲ تیر ۱۴۰۲

تمام گردشگران برای ورود به کشورهای خارجی باید از طریق سفارتخانه کشور مقصد، نسبت به اخذ ویزای توریستی اقدام کنند. کشورهای بدون ویزا یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری محسوب می‌شوند؛ چرا که حذف ویزا موجب کاهش هزینه‌های سفر می‌شود. برخی کشورها نیز با صدور ویزای الکترونیکی یا فرودگاهی، شرایط سفر را برای گردشگران بین‌المللی تسهیل کرده‌اند.

هم‌اکنون، شهروندان کشور امارات متحده عربی امکان سفر به 175 کشور جهان را بدون دریافت ویزا دارند و امارات از این نظر، رتبه نخست دنیا را از آنِ خود کرده است. شهروندان افغانستان با امکان سفر بدون ویزا به 30 کشور، کمترین دسترسی را به نقاط مختلف دنیا دارند. کارشناسان لیاناپرواز در ادامه به معرفی کشورهای مجاز برای ورود بدون ویزا، با ویزای فرودگاهی و الکترونیکی برای ایرانیان می‌پردازند؛

کشورهای بدون ویزا

کشورهای بدون ویزا برای ایرانی‌ها در سال 2023

در حال حاضر، گردشگران ایرانی می‌توانند به 11 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند. البته امکان دریافت ویزاهای فرودگاهی و الکترونیک موجب شده تا سفر به اغلب کشورها ساده‌تر و راحت‌تر شود. کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان شامل عراق، ارمنستان، مالزی، ترکیه، قزاقستان، گرجستان، دومینیکا، هائیتی، جمهوری سورینام، ونزوئلا و جزایر میکرونزی می‌شود. گردشگران ایرانی می‌توانند بر اساس قوانین موجود، بین 14 الی 150 روز در این کشورها اقامت داشته باشند. همچنین، باید توجه داشت که عدم نیاز به ویزا به معنای امکان ورود 100 درصدی تمام افراد به کشور مقصد نیست.

تعدادی از مناطق دنیا نیز به طور کلی نیازی به دریافت ویزا ندارند؛ اما معمولاً برای دسترسی به آنها باید از طریق یک کشور واسطه اقدام کرد. این مناطق برای تمام افراد دنیا به عنوان کشورهای بدون ویزا شناخته می‌شودند. به عنوان مثال، مجمع‌الجزایر سوالبارد که بین نروژ و قطب شمال قرار دارد یکی از این مناطق محسوب می‌شود. این منطقه پرواز مستقیم به ایران ندارد؛ بنابراین، کسانی که قصد سفر به سوالبارد را دارند باید ویزای ترانزیت کشور واسطه را دریافت کنند. چنین شرایطی برای تمام گردشگران سراسر دنیا یکسان است؛ مگر افرادی که شهروند کشور واسطه هستند. مجمع‌الجزایر پیت‌کرن در حنوب اقیانوس آرام و قطب جنوب، یکی دیگر از مناطق بدون ویزا در دنیا محسوب می‌شوند.

کدام کشورها ویزای الکترونیک یا فرودگاهی صادر می‌کنند؟

گردشگران ایرانی می‌توانند به 41 مقصد دنیا با دریافت ویزای الکترونیک یا فرودگاهی، سفر کنند. کشورهایی که امکان سفر با اخذ ویزای الکترونیک را دارند، عبارتند از: کامبوج، عمان، جمهوری آذربایجان، کنگو، جیبوتی، اتیوپی، گابن، گینه، گینه بیسائو، لسوتو، ماداگاسکار، مالاوی، موزامبیک، رواندا، سودان جنوبی، کنیا، اوگاندا و بولیوی.

همچنین، امکان اخذ ویزای فرودگاهی در کشورهای کامبوج، لبنان، مالدیو، عمان، قطر، نپال، جزیره تیمور لسته، شبه جزیره ماکائو، آنگولا، بروندی، دماغه سبز، اتحاد قمر، گینه بیسائو، ماداگاسکار، موریتانی، موزامبیک، نیجریه، رواندا، سیرالئون، سومالی، زیمباوه، توگو، ساحل عاج، بولیوی، پالائو، تووالو و ساموآ برای گردشگران ایرانی وجود دارد. دریافت این نوع ویزا سختی چندانی ندارد و طی یک الی دو ساعت در فرودگاه کشور مقصد صادر می‌شود.

کشورهای بدون ویزا برای گردشگران ایرانی کدامند؟_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

نحوه سفر به کشورهای بدون ویزا

هیچ قانون مکتوب و بین‌المللی‌ای برای دریافت ویزای کشورهای جهان وجود ندارد. تنها روابط دیپلماتیک بین دو کشور بر قوانین و سیاست‌های صدور ویزا تاثیر می‌گذارد. بنابراین، در اغلب موارد، محدودیت‌های اعمال شده برای دریافت روادید دو طرفه است.

گردشگران ایرانی برای سفر به کشورهای بدون ویزا تنها باید یک پاسپورت معتبر با حداقل 7 ماه اعتبار داشته باشند. همچنین، آنها باید به قوانین مربوط به مدت زمان مجاز اقامت در کشور مقصد پایبند باشند.

آژانس مسافرتی لیاناپرواز، خدمات صدور ویزای فوری توریستی و تجاری را به متقاضیان ارائه می‌کند. چنانچه قصد اخذ ویزا یا راهنمایی در این زمینه را دارید، می‌توانید با کارشناسان ما با شماره 02141187 تماس بگیرید

4.2/5 - (4 امتیاز)
منبع: / به روز رسانی:۲۲ تیر ۱۴۰۲

ارسال نظرات و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات و پیشنهاد های شما را صبورانه می خوانیم و پاسخ می دهیم.