هر آنچه باید برای تماشای شفق قطبی بدانید

به روز رسانی: ۱۳ آبان ۱۴۰۲

تماشای شفق قطبی از نزدیک، تجربه‌ای نفس‌گیر است که تا مدت‌ زیادی در ذهن شما خواهد ماند. این پدیده شگفت انگیز طبیعی امروزه مورد علاقه بسیاری از گردشگران و دوستداران سفر است. با توجه به این که شفق قطبی یک پدیده طبیعی است، هیچ کنترلی بر روی آن نیست. با این حال، طرفداران شفق قطبی راه‌هایی پیدا کرده‌اند که شانس تماشای این منظره خیره کننده را بالا می‌برد.

کارشناسان لیاناپرواز در ادامه این مطلب به نکاتی در مورد شفق قطبی و بهترین زمان برای تماشای آن می‌پردازند.

هر آنچه باید برای تماشای شفق قطبی بدانید_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

شفق قطبی چیست؟

شفق قطبی یک پدیده جوی است که در آن نورهایی مواج به رنگ های سبز، بنفش و قرمز در آسمان دیده می شوند. این پدیده زمانی رخ می دهد که ذرات پر انرژی خورشید که طوفان خورشیدی نام دارند به اتمسفر زمین برخورد می کنند. خوشبختانه میدان مغناطیسی زمین، ما را از تاثیر این ذرات بر روی سطح زمین محافظت می کند. این ذرات پرانرژی در امتداد میدان های مغناطیسی قطب های زمین حرکت می کنند و این تبادل انرژی نورهای رنگارنگ را در آسمان ایجاد می کند. شفق قطبی هم در نیمکره شمالی و هم در نیمکره جنوبی زمین قابل مشاهده است.

هر آنچه باید برای تماشای شفق قطبی بدانید_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

کجا می توان شفق قطبی را دید؟

بهترین مکان برای دیدن این پدیده منطقه‌ای است که ناحیه شفق قطبی نامیده می‌شود. این ناحیه در نیمکره شمالی و در شعاع 2400 کیلومتری با مرکزیت قطب شمال مغناطیسی قرار دارد.  کشورهایی مانند سوئد، فنلاند، کانادا، ایسلند، روسیه، گرینلند و شمال نروژ و منطقه آلاسکا در این ناحیه قرار دارند.

هر آنچه باید برای تماشای شفق قطبی بدانید_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

بهترین موقع سال برای دیدن شفق قطبی چه زمانی است؟

پدیده شفق قطبی در تمام طول سال و تقریبا در همه روزها رخ می‌دهد ولی همیشه قابل رویت نیست. برای دیدن شفق باید شرایط مناسبی برقرار باشد که مهم‌ترین آن ها تاریکی است. اگر بخواهید شفق قطبی را ببینید، باید بسیار به سمت شمال حرکت کنید که در این صورت با مشکل وجود نور روز مواجه می شوید. در تابستان، در مدارهای شمالی آفتاب نیمه شب نیز وجود دارد که به معنای داشتن روزهایی بسیار طولانی است و گاهی در 24 ساعت آفتاب می‌تابد.

هر آنچه باید برای تماشای شفق قطبی بدانید_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

به این ترتیب، برای دیدن شفق قطبی بهتر است تا پاییز، زمستان یا بهار صبر کنید. فعالیت خورشید معمولا هنگام اعتدال‌های پاییزی و بهاری به اوج می‌رسد. این اعتدال‌ها به ترتیب در ماه های مهر و فروردین رخ می دهند. ولی بین این ماه‌ها در خلال فصل زمستان می‌توان شفق قطبی شمالی را مشاهده کرد.

 

بهترین موقع روز برای مشاهده شفق قطبی چه زمانی است؟

به طور خلاصه باید گفت هر زمانی که هوا تاریک است. شفق‌های قطبی به طور معمول در زمان‌های کوتاه 15 تا 30 دقیقه‌ای فوران می‌کنند و این فوران‌ها در هر زمانی از روز ممکن است رخ بدهد. در واقع، اگر هوا تاریک نباشد نمی‌توانید آن ها را ببینید. اگر بخواهیم طبق آمار صحبت کنیم، بهترین زمان بین ساعت 10 شب تا 2 بامداد است. از دیگر شرایطی که باید برای مشاهده شفق قطبی فراهم باشد، وجود آسمان صاف و بدون مهتاب است.

هر آنچه باید برای تماشای شفق قطبی بدانید_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

تماشای شفق قطبی با سفر به قطب شمال

شفق قطبی بی‌شک یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی است. برای دیدن این پدیده چشم‌نواز مکان‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با سفر به آنها در انتظار دیدن آن باشید. یکی از این مکان‌ها، قطب شمال است که سالانه مسافران زیادی را که مشتاق دیدن شفق قطبی هستند، به سوی خود می‌کشاند.

یکی از بهترین راه‌ها برای مسافرت به این مکان، انتخاب یک تور قطب شمال است. برای این کار می‌توانید از مشاوران لیاناپرواز کمک بگیرید تا سفر خوبی را برای خود رقم بزنید. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02141187 تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید
منبع: / به روز رسانی:۱۳ آبان ۱۴۰۲

ارسال نظرات و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات و پیشنهاد های شما را صبورانه می خوانیم و پاسخ می دهیم.