معروف ترین کلیسای استانبول کجاست؟

به روز رسانی: ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

معروف‌ترین کلیسای استانبول با قدمتی طولانی و قابل توجه، در قلب این شهر قرار گرفته و با نام کلیسای چورا شناخته می‌شود. این بنای تاریخی راه دور و درازی را طی کرده و کاربردهای مختلفی به خود دیده که از جمله کاربردهای آن، می‌توان به تبدیل شدن به مسجد در قرن 15 میلادی اشاره کرد. با این حال بسیاری از نقش و نقوش و معماری‌های این بنا هنوز حضور پررنگی دارند و می‌توان با بازدید از آن‌ها به دوره‌های مختلف تاریخی استانبول از جمله دوره بیزانس سفر کرد.

کارشناسان لیانا پرواز در این گزارش معروف‌ترین کلیسا در تور استانبول با نام کلیسای چورا را معرفی کرده‌اند.

کلیسای استانبول

تاریخچه کلیسای چورا استانبول

کلیسای چورا به عنوان معروف‌ترین کلیسای استانبول از قرن چهارم میلادی ساخته شده و قدمت آن به زمان امپراتوری روم شرقی می‌رسد. این کلیسای زیبا بر روی تپه‌های گلدن هورن و در جنوب خلیج شاخه طلایی قرار گرفته است.

معروف ترین کلیسای استانبول کجاست؟_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

کلیسای خاص و جذاب چورا با معماری منحصر به فرد

معماری این کلیسای استانبول بسیار خاص و متفاوت بوده و بعد از بنای ایاصوفیه به عنوان مهم‌ترین بنای مربوط به دوره بیزانسی در استانبول شناخته می‌شود. کلیسای چورا با دیوارهای داخلی نقاشی شده و موزاییک‌های آبرنگی در پیش چشم مسافران قرار گرفته و در آن می‌توان صحنه‌هایی از زندگی مسیح و مریم مقدس را دید.

معماری کلیسای چورا در واقع ادامه معماری رومی بوده و از این جهت یکی از خاص‌ترین بناهای استانبول است. در اصلی این کلیسا در سمت غربی بوده و از همان آغاز ورود به آن می‌توان نقاشی‌ها و معماری جالب آن را دید. در بخش کلیسای کوچک نیز می‌توان مقبره‎های کوچک و بزرگی را دید. این کلیسا 6 گنبد داشته و بزرگ‌ترین گنبد آن قطری 7 متری دارد.

معروف ترین کلیسای استانبول کجاست؟_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

بخش‌های مختلف معروف‌ترین کلیسای استانبول

این کلیسا دارای بخش‌هایی مانند هشتی‌های داخلی و خارجی است که در قسمت شمالی و جنوبی آن واقع شده‌اند. هشتی خارجی راهرویی 23 متری بوده و از ابتدای ورود به کلیسا می‌توان آن را دید. در امتداد هشتی خارجی، هشتی داخلی قرار دارد که در آن نیز می‌توان معماری جذابی را مشاهده کرد. هشتی داخلی پهنای 4 متری و طول 18 متری دارد و در آن نقاشی‌هایی مانند شفای مرد نابینا به کمک مسیح و بشارت به باکره به تصویر کشیده شده‌اند.

هشتی داخلی این بنا نیز در نهایت به دو در می‌رسد که یکی از درها به سمت سرای اصلی کلیسا بوده و دیگری به کلیسای کوچک ختم می‌شود. این هشتی دو گنبد دارد.

سرای اصلی کلیسای چورا دارای سه گنبد بوده و قدمت آن به دوره عثمانی برمی‌گردد. این بخش موزاییک‌کاری‌هایی با تصویر حضرت مسیح و مریم مقدس می‌توان دید. علاوه بر آن، کف و دیواره‌های این مکان از سنگ‌های مرمر ساخته شده‌اند و سنگ‌های دیگری مانند سنگ سبز، آبی، صورتی و زرد نیز در آن به چشم می‌خورند.

معروف ترین کلیسای استانبول کجاست؟_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

بخش کلیسای کوچک

این بخش کلیسای چورا به موزاییک‌های جذاب خود معروف است. در این قسمت دو لوح از حضرت موسی به چشم می‌خورد و علاوه بر آن، می‌توان طاق‌هایی زیبا و نقاشی‌های معنوی را در آن پیدا کرد. در مرکز این کلیسای کوچک گنبدی بزرگ قرار گرفته و مقبره‌هایی کوچک و بزرگ برای دفن کردن افراد معروف و تاریخی به چشم می‌خورد.

معروف ترین کلیسای استانبول کجاست؟_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

چطور می‌توان به معروف‌ترین کلیسای استانبول رفت؟

فاصله این کلیسای استانبول از میدان تکسیم 7 کیلومتر و تنها 14 دقیقه بوده و فاصله آن تا فرودگاه آتاتورک 12 کیلومتر در نظر گرفته می‌شود. این مکان جذاب و معروف در استانبول، از طریق مترو و ایستگاه ادیرنکاپور قابل دسترسی است. علاوه بر آن، امکان استفاده از اتوبوس برای رسیدن به این کلیسا وجود دارد. آدرس دقیق‌تر این کلیسا در منطقه فاتح استانبول و در محله ادیرنه کاپی عنوان می‌شود.

معروف ترین کلیسای استانبول کجاست؟_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

برای دریافت اطلاعات بیشتر از شرایط سفر به استانبول و بازدید از کلیسای چورا به عنوان یکی از معروف‌ترین بناهای تاریخی این شهر، با کارشناسان لیانا پرواز در ارتباط باشید. برای این منظور با شماره تلفن 02141187 تماس گرفته و سوالات خود را در مورد تور و رزرو هتل یا هواپیما بپرسید.

به این مطلب امتیاز دهید
منبع: / به روز رسانی:۲۸ فروردین ۱۴۰۳

مطالب پیشنهادی

ارسال نظرات و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات و پیشنهاد های شما را صبورانه می خوانیم و پاسخ می دهیم.