معرفی مشهورترین جاذبه های تاریخی عمان

به روز رسانی: ۲۲ تیر ۱۴۰۲

عمان یکی از کوچک‌ترین کشورها در شبه جزیره عربی است؛ اما غنی از جاذبه‌های تاریخی دیدنی و توریستی است. این کشور ساحلی بیش از 14 هزار سال قدمت دارد و طی سالیان متمادی توسط مهاجمان بزرگ مانند پرتقالی‌ها و انگلیسی‌ها مورد تهاجم واقع شده است. اگر قصد بازدید از مشهورترین جاذبه‌ های تاریخی عمان را دارید، با کارشناسان لیاناپرواز همراه باشید؛

مشهورترین جاذبه های تاریخی عمان

قلعه نیزوا؛ مشهورترین جاذبه تاریخی عمان

قلعه نیزوا یکی از پربازدیدترین و مشهورترین جاذبه های تاریی عمان است. این قلعه یکی از آثار به جا مانده از قرن هفدهم است که بر خلاف همتا خود قلعه بهلا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار نگرفته است. قلعه نیزوا 27 متر ارتفاع دارد و در قرن هفدهم توسط امام سلطان بن سیف الیعربی ساخته شده است. او فردی بود که پرتقالی‌ها را از عمان بیرون راند. ساخت این قلعه حدود 12 سال طول کشید و در آن زمان به عنوان دیوار دفاعی شهر کاربرد داشت. همچنین شهر نیزوا به عنوان اولین پایتخت کشور عمان شناخته می‌شود.

معرفی مشهورترین جاذبه های تاریخی عمان_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

قلعه بهلا؛ تنها قلعه ثبت شده در یونسکو

در ارتفاعات جبل الاخدر در عمان چهار قلعه تاریخی وجود دارد که یکی از آن‌ها قلعه بهلا است. بهلا تنها قلعه عمان است که در سال 1987 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. قلعه بهلا از سال 1988 تا 2004 مورد بازسازی قرار گرفت و در سال 2012 به عنوان یک جاذبه گردشگری بازگشایی شد. گفته می‌شود قلعه بهلا توسط قبلیه بانو نبهان در فاصله بین قرن 13 تا قرن 15 ساخته شده است.

در آن زمان قبیله بانو نبهان نقش عمده‌ای در تجارت کندر داشت. یک ارگ و یک دیوار باستانی نیز در مجاورت قلعه وجود دارد که به عنوان یکی از مشهورترین جاذبه های تاریخی عمان شناخته می‌شود. عدم وجود اطلاعات کافی درباره این قلعه موجب شده تا به یکی از اسرار‌آمیزترین جاذبه‌ های تاریخی عمان به حساب می‌آید.

معرفی مشهورترین جاذبه های تاریخی عمان_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

کاخ العالم مسقط؛ کاخی با شکوه و پر زرق و برق

کاخ العالم که با نام‌های قصر السلطان و قصر السلطان قابوس نیز شناخته می‌شود، یکی از شش اقامتگاه سلطنتی قابوس است که در مسقط واقع شده است و به مشرف به دریا عمان است. کاخ العالم در سال 1972ساخته بازسازی شده است و در واقع دارای تاریخ 200 ساله است. بازسازی این کاخ توسط امام سلطان بن احمد که هفتمین جد قابوس است، در سال 1972 تحت عنوان بازسازی اقامتگاه سلطنتی انجام شد. گردشگران فقط اجازه بازدید کاخ از بیرون دروازه‌ها را دارند و می‌توانند از آن جا عکس‌های خود را ثبت کنند. این کاخ به دلیل معماری اسلامی پرزرق و برق خود شهرت دارد. کاخ العالم توسط باغ سرسبز و بندر موترا احاطه شده است.

معرفی مشهورترین جاذبه های تاریخی عمان_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

از ویرانه‌‌های برکه الموز هم دیدن کنید

یکی از معروف‌ترین روستاهای ویرانه که از سیستم آبیاری افلاج استفاده می‌کند و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، روستا برکه الموز است. برکه الموز یک روستا قدیمی است که در منطقه اد دخیلیه نیزوا عمان واقع شده است. گردشگرانی در سفر خود به سمت جبل اخدر می‌روند، بهتر است که در مسیر خود در این روستا توقف کنند.

معرفی مشهورترین جاذبه های تاریخی عمان_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

سمهرم؛ پارک و موزه باستان‌شناسی عمان

«خور روری» در بین یکی از خلیج‌های ظفار واقع شده است که در گذشته به عنوان یکی از بنادر اصلی تجارت کندر بود. این منطقه امروز تحت عنوان پارک باستان‌شناسی سمهرم شناخته می‌شود. این منطقه جزو میراث جهانی ثبت شده در یونسکو است و در 25 مایلی شرق صلاله در بالا یک تپه مشرف به خور روری واقع شده است.

بازدید از این پارک به تنهایی جذاب است؛ چرا که هم موزه و هم پارک باستان‌شناسی است. به همین دلیل، یکی از مشهورترین جاذبه های تاریخی عمان محسوب می‌شود. در این منطقه باستان‌شناسانی وجود دارند که مشغول کاوش در ویرانه‌های تاریخی هستند. بازدیدکنندگان در موزه گالری می‌توانند با تاریخچه قرن اول قبل از میلاد تا قرن سوم بعد از میلاد آشنا شوند.

معرفی مشهورترین جاذبه های تاریخی عمان_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

چنانچه تاکنون به عمان سفر نکرده‌اید و یا قصد دارید دوباره از این کشور زیبا دیدن کنید، مشاوران آژانس لیاناپرواز می‌توانند به شما کمک کنند تا یک سفر لذت‌بخش و خاطره‌انگیز را برنامه‌ریزی کنید. برای گفتگو با کارشناسانی که مشتاقانه آماده صحبت با شما هستند با شماره 02141187 تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید
منبع: / به روز رسانی:۲۲ تیر ۱۴۰۲

ارسال نظرات و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات و پیشنهاد های شما را صبورانه می خوانیم و پاسخ می دهیم.