لمس خاطرات جنگ جهانی در تور مورمانسک روسیه

به روز رسانی: ۲۹ آبان ۱۴۰۲

مورمانسک به معنای سرزمین کنار دریا است. به این شهر در طول جنگ جهانی دوم، بعد از استالینگراد، بیشترین بمب از جانب آلمان اصابت کرده است و به همین جهت می‌توان بقایای این جنگ را در سواحل آن پیدا کرد. افرادی که با تور مورمانسک برای دیدن شفق قطبی عازم هستند می‌توانند با یک تیر چند نشان بزنند و از این شهر تاریخی دیدن کنند.

لمس خاطرات جنگ جهانی در تور مورمانسک روسیه_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

بندر مورمانسک در طول تاریخ

بندر مورمانسک در کنار دریایی قرار دارد که در زمستان یخ نمی‌زند و این مسئله باعث اهمیت تاریخی آن شده است. این بندر در اصل برای اهداف جنگی و در جنگ جهانی اول ساخته شد تا روسیه بتواند از امکانات آن استفاده کند و مواد ضروری خود را از طریق دریا به دست آورد. این شهر که قبلا با عنوان رومانوف شناخته می‌شد آخرین شهری بود که زمان امپراطوری روسیه تاسیس شد.

 

12 هزار بمب بر سر یک شهر!

اهمیت مورمانسک در جنگ جهانی دوم زیاد بود، این شهر که رشد کرده بود و نقطه قوتی برای روسیه به حساب می‌آمد در جنگ جهانی دوم مورد حمله قرار گرفت. شدیدترین حمله به این شهر در عملیات لوفت وافه اتفاق افتاد که در طول آن 12 هزار بمب بر سر شهر ریخته شد و تقریبا آن را با خاک یکسان کرد. این عملیات زمانی اتفاق افتاد که آلمان به دنبال تصرف آن بود و بعد از کشمکش‌های فراوان آن را بمب‌باران کرد. در طول یک روز 800 واحد مسکونی و تعداد زیادی ساختمان عمومی در این شهر به طور کامل نابود شدند.

 

نقش مورمانسک در طول جنگ چه بود؟

این شهر گذرگاهی برای تسلیحات و تجهیزات جنگی بود و اهمیت زیادی در طول جنگ داشت. این شهر حتی در زمان جنگ سرد نیز به عنوان مرکزی برای فعالیت زیردریایی‌ها و یخ‌شکن‌های شوروی قابل توجه بود و به عنوان ساحلی که دریای آن یخ نمی‌زند در طول جنگ‌های مختلف برای تامین آذوقه نیز اهمیت داشته است.

 

یادگاری‌های مانده از جنگ

در مورمانسک می‌توان مکان‌های زیادی پیدا کرد که حال و هوای جنگ جهانی را زنده می‌کنند. یادبودها و موزه‌هایی که در این شهر قرار دارند قابل توجه و زیادند که در ادامه برخی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

یادبود آلیوشا

این یادبود زیبا و بزرگ در سال 1974 روی تپه زلنی میس افتتاح شده است و 173 متر بالاتر از مورمانسک قرار دارد. در این مجموعه پیکر یک سرباز شوروی با یک مسلسل ساخته قرار دارد و با عنوان “برای مدافعان قطب شمال شوروی در طول جنگ جهانی دوم” شناخته می‌شود.

لمس خاطرات جنگ جهانی در تور مورمانسک روسیه_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

یخ‌شکن هسته‌ای لنین

در سال 1957 اولین کشتی جهان با راکتور هسته‌ای ساخته شد و در سال 1989 از کار افتاد. به همین جهت به موزه‌ای بزرگ تبدیل شده است که می‌توانید از بخش‌های مختلف آن دیدن کنید.

لمس خاطرات جنگ جهانی در تور مورمانسک روسیه_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

یادبود ملوانان کشته شده در صلح

این یادبود برج فانوس دریایی شش ضلعی به ارتفاع 17.5 متر است و جزئیات زیادی دارد. در طبقه اول آن یک موزه یادبود قرار دارد و قطعه‌ای از کابین زیردریایی هسته‌ای کورسک در آن نصب شده است.

لمس خاطرات جنگ جهانی در تور مورمانسک روسیه_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

چند موزه

در این شهر می‌توانید موزه‌های مختلفی ببینید که از جمله آن‌ها می‌توان به موزه منطقه‌ای مورمانسک، موزه هنر منطقه‌ای و موزه نیروی دریایی ناوگان شمال اشاره کرد. این موزه‌ها آثار جالبی از دوران جنگ‌های جهانی دارند و افراد زیادی را به خود جذب می‌کنند.

سفر به مورمانسک با لیاناپرواز

یکی از بهترین راه‌ها برای مسافرت به این مکان سرد و مرموز، انتخاب یک تور قطب شمال است. برای این کار می‌توانید از مشاوران لیاناپرواز کمک بگیرید تا سفر خوبی را برای خود رقم بزنید. برای اطلاعات بیشتر با شماره 0214118 تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید
منبع: / به روز رسانی:۲۹ آبان ۱۴۰۲

ارسال نظرات و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات و پیشنهاد های شما را صبورانه می خوانیم و پاسخ می دهیم.