در سفر تور قطب شمال به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

به روز رسانی: ۱۱ دی ۱۴۰۲

اهمیت لباس مناسب در سفر به قطب شمال بسیار زیاد است. برای اینکه بدن خود را از گزند حوادث و سرما نگه دارید بهتر است تمام بخش‌های بدن خود را پوشانده و از بهترین گزینه استفاده کنید. تجهیزاتی مانند عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب یا کیف ضد آب نیز از لوازم مهم در سفر تور قطب شمال هستند.

کارشناسان لیاناپرواز در این گزارش به بررسی مفصل لباس‌ها و تجهیزات لازم برای سفری هیجان انگیز در دل برف‌ها پرداخته‌اند.

در سفر تور قطب شمال به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

لباس مناسب برای تور قطب شمال

در قطب شمال به پوششی لایه‌ای برای گرم نگه داشتن بدن خود نیاز دارید. برای این منظور باید حداقل سه لایه پوشش را در نظر داشته باشید. لباس‌های سبک‌تر در لایه‌های زیرین و لباس‌های سنگین‌تر در لایه‌های بیرونی پوشیده می‌شوند.

 

لایه اول لباس

اولین لایه که به آن Base Layer نیز می‌گویند سبک‌ترین لایه لباسی شما خواهد بود. وظیفه این لایه جلوگیری از خروج حرارت بدن بوده و با انتقال رطوبت بدن به لایه‌های بعدی لباس باعث خشک ماندن پوست می‌شود. این لایه نباید فعالیت شما را محدود کند و با توجه به تجربیاتی که وجود دارد توصیه می‌شود که جنس آن پشمی یا پلی استر باشد. این لایه با یک بلوز، شلوار تنگ و اندازه سایز بدن با حجم کم، و یک جوراب نازک و سبک تکمیل می‌شود. در این لایه نیازی نیست که سر و دستان خود را بپوشانید.

در سفر تور قطب شمال به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

لایه دوم لباس

لایه میانی با عنوان Middle Layer شناخته می‌شود. این بخش از بدن با پوشش‌های ضخیم و حجیم همراه بوده و می‌توان آن را به تنهایی در شرایط عادی مانند داخل هتل یا در خیابان و مکان‌هایی که آب و هوا کمی مساعدتر باشد بدون نیاز به لایه لباس بیرونی پوشید. این لایه در آب و هوای طوفانی و یخبندان به تنهایی کارآمد نیست و حتما به لایه لباس بیرونی نیاز دارد. در این لایه از یک بادگیر و یا لباس پشمی برای قسمت بالایی بدن استفاده می‌شود، این کار به کنترل حرارت لایه اول کمک می‌کند.

برای بخش پایینی بدن بهتر است از شلوار ترکینگ یا طبیعت گردی مخصوص استفاده شود. امکان استفاده از شلوار راحتی نیز در این لایه وجود دارد. در این مرحله جوراب ضخیم‌تری نسبت به لایه اول باید پوشیده و برای دست‌ها نیز از دستکش نازک و کم حجم استفاده کنید.

در سفر تور قطب شمال به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

لایه لباس نهایی

لایه لباس آخر که به عنوان لباس بیرونی شناخته می‌شود Outer Layer نامیده می‌شود. این لایه اهمیت زیادی در حفظ بدن از سرمای گزنده قطب شمال دارد و در شرایط نامساعد می‌تواند شما را نجات دهد. برای این لایه باید از لباس‌های ضدآب استفاده کرده و تمام بخش‌های بدن را بپوشانید. ژاکت یا کاپشن ضد آب محکم و کلاه پشمی ضخیم از مواردی هستند که از بدن در برابر سرما مقاومت خواهند کرد. علاوه بر این می‌توان از دستمال گردن و اسکارف پشمی استفاده کرد. دستکش ضد آب ضخیم بر روی دستکش نازک زیرین نیز پوشیده می‌شود.

برای قسمت پایین بدن توصیه شده تا از شلوار ضد آب مدل شلوارهای اسکی استفاده شود. این کار به محافظت بیشتر از بدن در برابر باد و رطوبت کمک می‌کند. برای انتخاب کفش نیز می‌توان از کفش‌های ترکینگ حرفه‌ای استفاده کرد. البته این کفش‌ها برای شرایط معمولی مناسب هستند و برای راحتی بیشتر در برابر رطوبت و زمین خیس قطب شمال توصیه می‌شود که از یک بوت لاستیکی هم کمک بگیرید.

در سفر تور قطب شمال به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

عینک آفتابی را فراموش نکنید

عینک آفتابی از تجهیزات مهم برای سفر تور قطب شمال است. اگر نمی‌خواهید که در تور قطب شمال چشم‌ها و صورتتان یخ بزنند بهتر است از عینک استفاده کنید. در زمانی که هوای منطقه آفتابی باشد نیز به عینک آفتابی بزرگ و استاندارد نیاز دارید. به دلیل منعکس شدن نور آفتاب در برف استفاده نکردن عینک باعث کم شدن بینایی و حتی ضعیف شدن چشم‌ها خواهد شد.

در سفر تور قطب شمال به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

کرم ضد آفتاب

با اینکه به نظر می‌رسد در قطب شمال آفتابی وجود نداشته باشد اما توجه کنید که در آن جا نیز هوا آفتابی می‌شود و نسبت به مناطق دیگر آفتاب مضرتری برای پوست دارد. علت این مسئله انعکاس بیش از حد نور در برف‌های سفید است.

 

موارد دیگر:

بهتر است در این سفر با خود پول نقد داشته باشید. دوربین عکاسی، دفترچه و قلم برای شرایطی که سیگنال ضعیف است، ضبط صوت جیبی و تبدیل‌های شارژ مختلف را فراموش نکنید. علاوه بر این بهتر است کیف ضد آب خشک نگه دارنده و پاوربانک نیز به همراه داشته باشید.

در سفر تور قطب شمال به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

برای دریافت اطلاعات بیشتر از شرایط تور قطب شمال  با کارشناسان لیاناپرواز  در ارتباط باشید. برای این منظور می‌توانید با شماره 0214118 تماس گرفته و مشورت کنید.

به این مطلب امتیاز دهید
منبع: / به روز رسانی:۱۱ دی ۱۴۰۲

ارسال نظرات و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات و پیشنهاد های شما را صبورانه می خوانیم و پاسخ می دهیم.