راهنمای استفاده از حمل و نقل عمومی در سفر به کوالالامپور

به روز رسانی: ۰۶ شهریور ۱۴۰۲

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که هنگام سفر به یک شهر یا کشور که با آن آشنایی قبلی ندارید باید در نظر بگیرید، راه‌های ارتباطی، حمل و نقل و یا انواع روش‌های ترانسفر است. کشورهای پیشرفته و توریست‌پذیر معمولاً سیستم‌های حمل و نقل پیشرفته‌ای دارند و در واقع دولت هزینه‌های بالایی را برای توسعه حمل و نقل عمومی درنظر می‌گیرد. مالزی نیز به عنوان یک شهر مهاجرپذیر و توریست‌پذیر دارای سیستم‌های حمل و نقل پیشرفته‌ای است. در سفر به کوالالامپور می‌توانید بدون چالش جدی از سیستم حمل و نقل عمومی مالزی استفاده کنید. در این مطلب به بررسی حمل و نقل عمومی در سفر به کوالالامپور می‌پردازیم.

راهنمای استفاده از حمل و نقل عمومی در سفر به کوالالامپور_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

ایستگاه مرکزی کوالالامپور

اگر در تور مالزی هوس گشت و گذار با قطار یا اتوبوس به سرتان زد، ایستگاه مرکزی کوالالامپور بهترین نقطه برای آغاز سفر شماست. ایستگاه مرکزی، امکان جابجایی بین تمام خط‌ها را برای مسافران فراهم می‌کند. قبل از رفتن به ایستگاه، نقشه را برای یافتن راحت‌ترین مسیر در شهر بررسی کنید. ایستگاه مرکزی کوالالامپور مکان مناسبی برای دریافت اطلاعات گردشگری است. تمام پرسنل اینجا به زبان انگلیسی مسلط هستند. ایستگاه، یک باجه و بروشور مخصوص برای راهنمائی و پاسخ به تورگردشگران دارد. بلیط‌های تک سفره معمولاً از دستگاه‌های فروش بلیط خودکار و باجه‌ها قابل تهیه هستند.

اگر تمایل دارید تا در سفر به کوالالامپور، بیشتر از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنید، می‌توانید به جای پرداخت نقدی، یک کارت TnG به قیمت ۲۰ رینگیت یا ۱۰ رینگیت اعتبار اولیه بخرید. این کارت‌های هوشمند، مدل پیش‌پرداخت هستند و با ورود و خروج شما به اتوبوس‌ها و قطارها به صورت خودکار از اعتبار کارت شما کم می‌شود. اغلب این کارت‌ها تخفیف‌های ویژه دارند. کارت‌های TnG را می‎توانید در اکثر فروشگاه‌ها و باجه‌های معتبر تهیه کنید.

قطار حمل و نقل ریلی انبوه (MRT)

قطار حمل و نقل ریلی انبوه از مرکز شهر کولالامپور می‌گذرد و در تمام نقاط گردشگری شهر مانند موزه ملی و بازار مرکزی ایستگاه دارد. بنابراین، در سفر به کوالالامپور می‌توانید با استفاده از این قطارها در وقت و هزینه‌ها خود صرفه‌جویی کنید. همچنین، این قطارها در نزدیکی مرکز فروشگاه‌های کوالالامپور و بوکی بینتاگ (قطب خرید و سرگرمی کوالالامپور) نیز توقف می‌کند.

راهنمای استفاده از حمل و نقل عمومی در سفر به کوالالامپور_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

سیستم خدمات حمل و نقل کوموتر (KTM)

سیستم خدمات حمل و نقل KTM به اندازه سیستم حمل و نقل عمومی در کوالالامپور گسترده نیست. اما با هزینه‌ای بسیار کمتر از تاکسی یا اتوبوس شما را به غار زیبای باتو می‌برد. یک سفر از ایستگاه مرکزی کوالالامپور تا غارهای باتو از طریق KTM ۲ رینگوت خرج برمی‌دارد. از ایستگاه قطار تا ورودی غارها تنها چند قدم راه است.

سرویس اتوبوس شهری کوالالامپور (GOKL)

بهترین و راحت‌ترین گزینه برای گشت و گذار در سفر به کوالالامپور استفاده از سیستم اتوبوس شهری است. این سیستم حمل و نقل خصوصی، چهار مسیر اصلی دارد که اکثر نقاط گردشگری مهم کوالالامپور را از قبیل بوکیت بینتاگ، محله چینی‌ها و مرکز شهر کوالالامپور (KLCC) را پوشش می‌دهند. یافتن این اتوبوس‌های صورتی رنگ در شهر بسیار راحت است. اتوبوس‌ها مجهز به تهویه مطبوع و اینترنت رایگان هستند و هر ۱۵ دقیقه یکبار وارد ایستگاه‌ها می‌شوند.

راهنمای استفاده از حمل و نقل عمومی در سفر به کوالالامپور_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

سیستم حمل و نقل ریلی سبک (LRT)

LRT پرکاربردترین سیستم حمل و نقل عمومی در کوالالامپور و بهترین گزینه برای رفتن نقاط دورتر از مرکز شهر است. ایستگاه‌ها اغلب در نزدیک مناطق محبوب و پررفت و آمد کوالالامپور قرار دارند. می‌توانید از ایستگاه تا محل مورد نظرتان قدم بزنید یا تاکسی  بگیرید. قیمت بلیط بین ۱ تا ۸ رینگت است.

اپلیکیشن‌های تاکسی

تاکسی‌های مالزی به استفاده نکردن از تاکسی‌متر و گرفتن کرایه اضافه شهرت دارند. بسیاری از مالایی‌ها به خاطر کاهش هزینه کرایه‌ها و امکان پرداخت آنلاین، اپلیکیشن‌های مسافربری مانند Grab را به تاکسی‌های سنتی ترجیح می‌دهند.

اگر در سفر به کوالالامپور از تاکسی‌های سنتی استفاده می‌کنید، پیش از سوار شدن مطمئن شوید که راننده مقصد شما را می‌شناسد و سر قیمت با او توافق کنید. اگر شروع به چانه زدن کردند، مودبانه آن را رد کنید و سراغ تاکسی بعدی بروید. نرخ استاندارد تاکسی ۳ رینگت برای یک کیلومتر اول و ۰.۲۰ رینگت به ازای هر ۱۵۰ متر است. پرداخت فقط با پول نقد ممکن است.

قطار اکسپرس KLIA

این قطار تنها در فرودگاههای بین المللی کوالالامپور KLIA و KLIA2 و مرکز شهر توقف دارد. در ایستگاه‌ها خدمات حمل بار رایگان ارائه می‌شود و قطارها مجهز به اینترنت رایگان هستند. در ساعت‌های اوج ترافیک قطارها هر ۱۵ دقیقه یکبار اعزام می‌شوند و مدت زمان مسافرت ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

چنانچه قصد رزرو تور مالزی را دارید، می‌توانید با کمک مشاوران آژانس لیاناپرواز یک سفر خاطره‌انگیز را برنامه‌ریزی کنید. برای گفتگو با کارشناسانی که مشتاقانه آماده صحبت با شما هستند با شماره 02141187 تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید
منبع: / به روز رسانی:۰۶ شهریور ۱۴۰۲

ارسال نظرات و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات و پیشنهاد های شما را صبورانه می خوانیم و پاسخ می دهیم.