هر آنچه که باید درباره حمل و نقل عمومی در تور روسیه بدانید

به روز رسانی: ۲۸ شهریور ۱۴۰۲

روسیه به عنوان پهناورترین کشور دنیا شناخته می‌شود. فاصله بین شهرهای مختلف روسیه کمی زیاد است؛ اما سیستم حمل و نقل پیشرفته این کشور، رفت و آمد به نقاط مختلف را در تور روسیه بسیار آسان می‌کند. سیستم حمل و نقل عمومی در روسیه به گونه‌ای است که این کشور به عنوان یکی از کشورهای پیشگام در زمینه مدرن‌سازی امکانات رفاهی شهری شناخته می‌شود.

ساعت کاری وسایل نقلیه عمومی در این کشور از 5:30 صبح آغاز می‌شود تا 1 بامداد ادامه دارد. وسایل نقلیه قابل استفاده در روسیه شامل مترو، اتوبوس، اتوبوس برقی، مارشروتکا، تراموا و تاکسی می‌شود. کارشناسان لیاناپرواز در ادامه این مطلب، راهنمای کامل استفاده از حمل و نقل عمومی روسیه را مورد بررسی قرار می‌دهند.

مترو

مترو به عنوان مقرون به صرفه‌ترین وسیله نقلیه عمومی در روسیه شناخته می‌شود. اولین خط متروی روسیه در سال 1935 در شهر مسکو تاسیس شد. هم‌اکنون، شهرهای مشهور این کشور مانند کازان، سنت پترزبورگ، سامارا، نیژنی نوگورود، نووسیبریسک و یکاترینبورگ دارای خطوط مترو هستند.

ایستگاه‌های متروی مسکو به لحاظ معماری بسیار خیره‌کننده هستند. در برخی از این ایستگاه‌ها می‌توانید گچ‌بری‌های باشکوه، سقف‌ها و پنجره‌های رنگی، لوسترهای بزرگ، ستون‌ها و طاقچه‌های مرمری و مجسمه‌هایی از افراد مشهور روسی را مشاهده کنید. هم‌اکنون، متروی مسکو دارای 206 ایستگاه است که روزانه حدود 10 میلیون مسافر را جا به جا می‌کند. نکته جالب دیگر این است که ایستگاه پارک پوبدی مسکو با عمق 84 متر به عنوان طولانی‌ترین پله برقی اروپا شناخته می‌شود. به علاوه، تمام متروهای روسیه دارای اینترنت پرسرعت و نامحدود هستند.

گردشگران تور روسیه برای مسیریابی در خطوط مترو معمولاً با مشکل خاصی مواجه نمی‌شوند. ایستگاه‌های مترو در نقشه با حرف اختصاری M نمایش داده می‌شود و نام ایستگاه به دو زبان روسی و انگلیسی نوشته شده است. همچنین، در طول مسیر نیز اپراتور، نام ایستگاه را به دو زبان روسی و انگلیسی اعلام می‌کند.

قوانین استفاده از متروی روسیه: استفاده از مترو برای کودکان زیر 7 سال رایگان است. هر مسافر می‌تواند حداکثر دو صندلی را اشغال کند؛ بنابراین، اگر وسایل اضافی زیادی به همراه دارید، باید یک بلیط اضافی تهیه کنید. استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی در مترو ممنوع است. قیمت بلیط تک سفره 55 روبل، بلیط دو سفره 110 روبل و بلیط هوشمند تک سفره 35 روبل است.

تور روسیه

اتوبوس

سیستم اتوبوسرانی اولین بار در سال 1918 وارد مسکو شد. هم‌اکنون این سیستم دارای 18 ترمینال برای سفرخای داخلی و خارج از شهر است. استفاده از اتوبوس‌ برای گردشگرانی که با زبان روسی آشنا نیستند ممکن است کمی دشوار باشد. اگر اتوبوس را برای گشت و گذار در تور روسیه انتخاب کنید، احتمال اینکه در این شهر بزرگ گم شوید زیاد است. چرا که بیش از 800 مسیر و 12 هزار ایستگاه در سیستم حمل و نقل شهری مسکو با اتوبوس، اتوبوس برقی و تراموا وجود دارد. هر کدام از این وسایل نقلیه، برنامه مشخص خود را دارند و استفاده از آنها به آسانی استفاده از مترو نیست. همچنین، معمولاً اتوبوس‌های روسیه شلوغ‌تر از مترو است.

قوانین استفاده از اتوبوس‌های روسیه: ایستگاه‌های اتوبوس در نقشه با حرف اختصاری A نشان داده می‌شوند. چنانچه همراه با ساک یا چمدان سوار اتوبوس می‌شوید، باید کرایه بیشتری پرداخت کنید. قیمت بلیط اتوبوس 28 روبل است. امکان استفاده از بلیط‌های الکترونیکی نیز وجود دارد. چنانچه در تور روسیه به شهر سنت پترزبورگ سفر می‌کنید، بهتر است بدانید که اتوبوس‌های این شهر با کلاس‌ها و قیمت‌های مختلف در سطح شهر فعالیت می‌کنند. اتوبوس‌های سنت پترزبورگ به دو نوع تجاری و خصوصی تقسیم می‌شوند.

هر آنچه که باید درباره حمل و نقل عمومی در تور روسیه بدانید_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

اتوبوس برقی

پایتخت روسیه دارای بزرگ‌ترین شبکه اتوبوس برقی در جهان است. هر چند که این وسیله نقلیه عمومی، محبوبیت زیادی در روسیه دارد؛ اما استفاده از آن معمولاً بدون دردسر نخواهد بود. عواملی مانند پارک کردن‌های نادرست، تصادف، رانندگی اشتباه و ترافیک باعث می‌شود تا توقف اتوبوس‌های برقی، طولانی شود. اگر قصد استفاده از اتوبوس برقی در تور روسیه را دارید، بهتر است از قبل، اطلاعات لازم را درباره نام ایستگاه مورد نظر و مسیر آن به دست آورید. چرا که استفاده از این وسیله نقلیه بدون تسلط به زبان روسی بسیار دشوار است.

قوانین استفاده از اتوبوس برقی در روسیه: ایستگاه‌های اتوبوس برقی در نقشه با حرف اختصاری T نشان داده می‌شود. قیمت بلیط این وسیله نقلیه عمومی 28 روبل است و امکان تهیه بلیط از ایستگاه مترو، کیوسک‌ها و راننده نیز وجود دارد.

هر آنچه که باید درباره حمل و نقل عمومی در تور روسیه بدانید_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

تراموا

اولین تراموای روسیه در سال 1899 در شهر مسکو افتتاح شد. در حال حاضر، شهر سنت پترزبورگ بیشترین تعداد تراموا را در کل دنیا دارد. تراموا یا قطار برقی، نوعی وسیله حمل و نقل عمومی است که با کمک خطوط آهن در خیابان، حرکت می‌کند.

قوانین استفاده از تراموا در روسیه: حرف اختصاری تراموا در نقشه‌های روسیه TP است. قیمت بلیط تراموا در مسکو 28 روبل و در سنت پترزبورگ 40 روبل است.

هر آنچه که باید درباره حمل و نقل عمومی در تور روسیه بدانید_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

مارشروتکا

به ون‌ها و مینی‌بوس‌ها در روسیه مارشروتکا گفته می‌شود. این وسایل نقلیه به دلیل آن که کوچک‌تر از اتوبوس هستند، بسیار سریع‌تر می‌توانند حرکت کنند. اغلب سفرهایی که با مارشروتکا در روسیه انجام می‌شود، برای حاشیه و خارج از شهر است؛ یعنی مناطقی که خطوط مترو و اتوبوس آن جا را پوشش نمی‌دهد. ماروشروتکاها جلوی ایستگاه‌های اتوبوس نیز توقف می‌کنند. همچنین، در هر کجای شهر که ایستاده باشید، با تکان دادن دست می‌توانید مارشروتکا را متوقف کنید و سوار شوید.

قوانین استفاده از مارشروتکا در روسیه: برای سوار شدن به مارشروتکا می‌توانید از بلیط وسایل نقلیه عمومی دیگر استفاده کنید. ظرفیت هر کدام از این ون‌ها و مینی‌بوس‌ها 15 الی 20 نفر است. چنانچه قصد استفاده از مارشروتکا را در تور روسیه دارید، باید کمی با زبان روسی آشنا باشید. مسافران تنها با گفتن «لطفاً بایستید» به زبان روسی می‌توانند در مقصد مورد نظر پیاده شوند. هزینه استفاده از مارشروتکا 50 روبل است و می‌توانید هنگام سوار شدن، این مبلغ را مستقیماً به راننده پرداخت کنید.

هر آنچه که باید درباره حمل و نقل عمومی در تور روسیه بدانید_ شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی لیانا پرواز

تاکسی

هر چند که قیمت تاکسی در روسیه ارزان است؛ اما در مقایسه با سایر وسایل حمل و نقل عمومی، قیمت بالاتری دارد. در این کشور، دو نوع تاکسی وجود دارد: یک نوع تاکسی‌های رسمی که زرد رنگ هستند و روی سقف خودرو نشانه تاکسی است و دیگری، تاکسی‌های غیررسمی که به آنها گیپسی نیز گفته می‌شود.

اگر قصد دارید تا در تور روسیه با تاکسی رفت و آمد کنید و هزینه کمتری بپردازید بهتر است از تاکسی‌های غیررسمی استفاده کنید. اما اگر با تاکسی‌های غیررسمی احساس امنیت زیادی نمی‌کنید، تاکسی رسمی گزینه بهتری است.

استفاده از تاکسی در روسیه، قوانین خاصی ندارد. توصیه می‌کنیم پیش از سوار شدن در گیپسی درباره قیمت با راننده توافق کنید. همچنین، می‌توانید از طریق شرکت‌هایی مانند گت، یندکس و اوبر به صورت آنلاین، تاکسی بگیرید.

تور روسیه 1402

چنانچه تاکنون به روسیه سفر نکرده‌اید و یا قصد دارید دوباره از این کشور زیبا دیدن کنید، مشاوران آژانس لیاناپرواز می‌توانند به شما کمک کنند تا یک سفر لذت‌بخش و خاطره‌انگیز را برنامه‌ریزی کنید. برای رزرو تور روسیه 1402 و گفتگو با کارشناسانی که مشتاقانه آماده صحبت با شما هستند با شماره 02141187 تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید
منبع: / به روز رسانی:۲۸ شهریور ۱۴۰۲

ارسال نظرات و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات و پیشنهاد های شما را صبورانه می خوانیم و پاسخ می دهیم.