دره چاه کوهmountain well valley


دره چاه کوه قشم یکی از عجایب هفتگانه جزیره زیبای قشم است، قشم یکی از جزایر پر بازدید در ایران است و دارای جاذبه‌های گردشگری چه از لحاظ طبیعی و چه از لحاظ تاریخی می‌باشد. سالانه مسافران زیادی جهت بازدید از جاذبه های قشم به این جزیره سفر می‌کنند. قشم دارای آب وهوایی گرم و مرطوب است و بهترین زمان سفر در زمستان می‌باشد چرا که آب و هوا در این فصل معتدل می‌شود. لازم است یادآوری کنیم قشم به لحاظ وسعت از کشورهایی چون قطر و بحرین بزرگ‌تر می‌باشد و شاید همین امر باعث شده تا به لحاظ گردشگری دارای پتانسیل بالایی باشد.

بازدید از جاذبه دره چاه کوه قشم

قشم را به عنوان جزیره عجایب هفت‌گانه نیز می‌شناسند، یکی از این عجایب در کنار غار نمکی قشم، تنگه چاه کوه است. این مکان به دلیل دیوار‌های بلند که در اطراف خود دارد به صورت دره درآمده است و در درون این دره نور کمی وجود دارد. به طور کلی صخره‌ها و تندیس‌هایی که در این مکان ایجاد شده‌اند در اثر فرسایش سنگ‌های رسوبی می‌باشد و این امر باعث شده تا یک منطقه طبیعی و بی‌نظیر را به وجود بیاورد.

این دره عمقی حدود 100 متر دارد و در 70 کیلومتری جزیره قشم و روستای چاهوی شرقی در بخش غربی ساحل شمالی واقع شده است. این دره بی‌نظیر در دل کوه‌های سنگی به صورت ضربدری برش خورده است و در نوع خود بی‌نظیر می‌باشد. در تور قشم بازدید از این جاذبه را فراموش نکنید.

اطلاعات کامل درباره نحوه اخذ ویزای بالی

شگفتی های عجیب دره چاه قشم

در قسمت‌های شمالی این دره حفره‌های کم عمق و نیمه عمیق وجود دارد که محل انباشته شدن و ذخیره آب می‌باشد و این ذخایر آبی در دسترس مردم قرار می‌گیرند. قابل توجه می‌باشد نامگذاری این مکان به دلیل وجود چاه‌هایی است که که در دره حفر شده‌اند، همچنین اهمیت این منطقه به سبب گرم و خشک بودن و به وجود آمدن آب شیرین در این حفره‌ها می‌باشد که کاملا مورد استفاده قرار می‌گیرد و اهالی این بخش ازجزیره می‌توانند از آب شیرین این حفره‌ها استفاده کنند.

شما در هنگام گذر از این دره هر چه به سمت شمال پیش میروید شیب کمتری احساس خواهید کرد و همچنین پهنای محل تردد عریض‌تر می‌شود و هر چه به سمت جنوب می‌رویم شیب بیشتر و عرض محل تردد باریک‌تر می‌شود. نمایی که شما در هنگام بازدید از این دره خواهید دید دیوارهایی بلند با شیارهایی عمیق و فرم‌هایی قاشقی شکل و قیفی طور خواهد بود.

چگونگی رزرو آنلاین تور عمان

جنس صخره های دره چاه کوه قشم

جنس دیواره‌ها عمدتا از ماسه و آهک می‌باشد که خیلی هم مقاوم نمی‌باشند، سنگ‌های موجود در این منطقه نیز از جنس آهک یا بی‌کربنات کلسیم است و شاید این نوع سنگ در واکنشی که در اثر اسید آب باران ایجاد می‌شود باعث به وجود آمدن این حفره‌ها و شکاف‌ها می‌شود . این حفره‌ها در طول سالیان بزرگ‌تر شده و زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است. شما قطعا در این مکان عکاس‌های زیادی را خواهید دید که مشغول به گرفتن عکس می‌باشند .

اگر شما سری به این منطقه زدید فراموش نکنید عکس‌های یادگاری بگیرید و در خاطرات خود این مکان را ثبت کنید. سازمان جهانی یونسکو بارها اقداماتی در رابطه با ثبت این منطقه انجام داده است زیرا این جاذبه جز ژئوپارک‌های منحصر به فرد این جزیره محسوب می‌شود. جزیره قشم خود نیز به سبب مهم بودن این مکان در جاده‌ای به طول 4 کیلومتر اقدام به نصب سطل زباله، ساخت سرویس بهداشتی، تابلو آموزشی و زیست محیطی و ساخت پارکینگ کرده است.

مناسبترین قیمت تور مالزی

ایام مناسب بازدید از دره چاه کوه قشم

در ایام نوروز تعداد گردشگرانی که با تور قشم از این مکان بازدید می‌کنند در حدود 46 هزار نفر اعلام شده است. به طور کلی ژئوپارک‌ها یکی از مکان‌های مورد اهمیت به لحاظ گردشگری می‌باشند. به طور مثال چین سالانه مبالغ بالایی از 8 ژئو پارک خود کسب می‌کند که برابر درآمد بخشی از فروش نفت ایران می باشد امید بر آن است که یک روز ژئوپارک‌های ایران جز قطب‌های پر درآمد برای بخش گردشگری به شمار بیایند.

موقعیت جاذبه

کشور: ایران
شهر: قشم
آدرس: Hormozgan Province, Chahu Sharghi، روستای چاهو شرقی،، MGMQ+۵۲M جزیره قشم،, Iran

موقعیت روی نقشه

ارسال نظرات و سوالات شما