کوه آتشفشانی تیدMount Teide

کوه آتشفشانی تید در تنریف و یکی از جزیره‌های جزایر قناری است. قله‌ی آن در 3718 متری ( 12198 فوت) قرار دارد که بلندترین نقطه در اسپانیا و بالاترین نقطه از سطح دریا در جزایر اقیانوس اطلس است. اگر از کف اقیانوس اندازه گیری شود با 7500 متر (24600 فوت) چهارمین آتشفشان جهان است و توسط یونسکو و ناسا به عنوان سومین آتشفشان زمین از نظر ارتفاع توصیف شده‌است. ارتفاع این کوه آتشفشانی از سطح دریا باعث می‌شود جزیره تنریف به عنوان دهمین جزیره مرتفع جهان شناخته شود.

برای سفر تفریحی به اسپانیا و بازدید از کوه آتشفشانی تید ، ‌بهترین انتخاب دریافت ویزای اسپانیا است. با دریافت این ویزا شما می‌توانید به راحتی وارد جزایر قناری شده و از دیدن این شگفتی طبیعی لذت ببرید.

Teide یک آتشفشان فعال است که تازه‌ترین فوران آن در سال 1909 از دریچه El chinyero در شمال غربی سانتیاگو رخ داد. Pico Vie ,Teide و Montuna blanca مجتمع مرکزی آتشفشانی تنریف را تشکیل می‌دهند. این آتشفشان و محیط اطراف آن شامل پارک ملی Teide است که 18900 هکتار مساحت دارد و در تاریخ 28 ژوئن 2007 در یونسکو به عنوان میراث جهانی معرفی شد.

کوه آتشفشانی تید پر بازدیدترین شگفتی طبیعی و پر بازدید ترین پارک ملی در اسپانیا و اروپا است و در سال 2015 در رده‌ی هشتم از نظر تعداد بازدیدکنندگان در کل دنیا با 3 میلیون بازدید کننده شناخته شد. این پارک در سال 2016 توسط 1.079.823 بازدید کننده و گردشگر بازدید شد و به یک رکورد تاریخی رسید.

قیمت رزرو تور مالزی و امکانات آن

افسانه کوه آتشفشانی تید

بیش از استعمار اسپانایی‌ها در سال 1496 , Guanches یکی از افراد بومی آن منطقه به چهره‌ای قدرتمند که دارای نور، نیرو و خورشید است اشاره داشت، که در آتشفشان زندگی می‌کرد. تاید کوهی مقدس برای گوانه‌ای بومی بود, بنابراین به عنوان یک کوه اساطیری در نظر گرفته شد(همانند کوه المپوس در یونان باستان)

طبق افسانه, گایوتا (شیطان) مژک (خدای نور و خورشید) را ربود و او را درون آتشفشان زندانی کرد و دنیا را به تاریکی فرو برد. گوانه‌ها از خدای متعال خود آچامان خواستند تا بزرگی کند؛ بنابراین آچامان با گایوتا جنگید و ماژک را از کوه آزاد کرد و دهانه را به گایوتا وصل کرد. گفته می‌شود از آن زمان تا کنون گایوتا درون تاید مانده است. هنگام رفتن به تاید در هنگام فوران گوانه‌ها آتش را روشن می‌کردند تا گایوتا را بترسانند.

گایوتا اغلب به عنوان یک سگ سیاه و سفید همراه با شیاطین نمایان می‌شد. گوانه‌ها همچنین اعتقاد داشتند که تاید آسمان را بر‌افراشته است.با انتخاب تور اسپانیا در جزایر قناری می‌توانید بهترین‌ جاذبه ها را در محیطی دست نخورده و بکر تجربه کنید.

چگونگی تشکیل کوه آتشفشانی تید

Stratovolcanoes teide و Pico Viejo (قله قدیمی) جدیدترین مراکز فعالیت در جزیره آتشفشانی تنریف هستند که بزرگترین آنها 2058 کیلومتر مربع یا 795 متر مربع است و بلندترین آنها 3718 متر یا 12198 فوت است. آتشفشان‌ها و مراحل تشکیل آنها تاریخ پیچیده‌ای دارد. برای مثال شکل گیری این آتشفشان 5 مرحله دارد که در نمودار پایین نشان داده می شود .

آیا شما هم در جستجوی بهترین و ارزان ترین تور گردشگری برای سفر به کشور تایلند هستید؟ ما تور تایلند لیانا پرواز را به شما پیشنهاد می دهیم.

فوران‌های احتمالی

فوران‌های آینده ممکن است شامل جریان‌های پیروکلاستیک و گشت و گذارها شبیه به آنهایی باشد که در کوه پله، مراپی، وسوویوس، اتنا، تپه‌های سوفایر، کوه اونزن و جاهای دیگری که اتفاق افتاده است. در سال 2003 افزایش فعالیت لرزه‌ای در آتشفشان مشاهده شد و شکافی در جبهه شمال شرقی آن ایجاد شد.

کوه آتفشان تید، یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های جزایر قناری به حساب می شود.

طی این اتفاق مقداری مواد مایع در داخل ساختمان قرار داده شده‌است و تخمین زده می‌‌شود حجم آن 1011 متر مکعب می‌باشد. چنین فعالیتی می‌تواند نشانگر این باشد که ماگما در حال ظهور به داخل ساختمان است اما پیشرو فوران نیست .

موقعیت جاذبه

کشور: اسپانیا
آدرس: ۳۸۳۰۰, Santa Cruz de Tenerife, Spain

موقعیت روی نقشه

ارسال نظرات و سوالات شما