Liana parvaz

ویزای فرودگاهی چیست؟ با پاسپورت ایران به کدام کشورها بدون ویزا می‌توان سفر کرد؟

 1. صفحه اصلی
 2. ویزا
 3. ایران
 4. ویزای فرودگاهی چیست؟ با پاسپورت ایران به کدام کشورها بدون ویزا می‌توان سفر کرد؟

ویزای فرودگاهی چیست؟

یکی از مسائلی که همیشه ذهن مسافران ایرانی را در انجام سفر های خارج از کشور مشغول می‌کند، گرفتن ویزا و روادید مربوط به کشور مقصد است. خیلی از کشورها بنا به دلایل متعددی سختگیری‌های زیادی را برای دادن ویزا به ایرانیان دارند. بگذارید در ابتدا با ویزا آشنا شویم و کمی به بحث در این مورد بپردازیم.

ویزا به عنوان یک سند رسمی و مجوز ورود و اجازه نامه به شخصی داده می‌شود که می‌خواهد به عنوان یک خارجی وارد خاک کشور مقصد شود. این مجوز توسط ارگان‌های مختلفی مانند سفارتخانه، اداره مهاجران و یا اداره مرزبانی صادر می‌شود. ویزاها انواع گوناگونی دارند که اشاره به آن‌ها در این مطلب نمی‌گنجد. قصد ما از این مطلب معرفی ویزای فرودگاهی به شما است.

همان طور که گفتیم گرفتن ویزا برای ایرانیانی که می خواهند به سفرهای خارجی بروند برای بسیاری از مقاصد لازم است. یکی از انواع راه های گرفتن ویزا، گرفتن ویزا در همان محل ورود یعنی فرودگاه کشور مقصد است. این ویزا به ویزای فرودگاهی مشهور است.

ویزای فرودگاهی چیست

دلایل گرفتن ویزای فرودگاهی

ویزا‌های فرودگاهی را می‌توان به دو دلیل عمده صادر کرد. دلیل ساده تر این است که تعدادی از کشور ها مانند آمریکا، در پرواز های طولانی خارجی که نیاز به نشستن در کشور دومی است، اقدام به صدور ویزای فرودگاهی و ترانزیتی می‌کنند که طبیعتا چند ساعت اعتبار دارد و در همان محدوده فرودگاه است. دو نکته در این مورد قابل ذکر است: در پرواز هایی که اختلاف بین دو پرواز بیشتر از حد معمول است، شرکت هواپیمایی موظف به گرفتن هتل برای اقامت موقت مسافرین است. در پرواز های کمتر از حد معمول نیز شما می توانید از فضای فرودگاهی برای استراحت و گذران زمان استفاده کنید.

دومین دلیل صدور این ویزا‌ها برای کشور‌هایی است که سختگیری زیادی در دادن ویزا ندارند و شما با پرداخت مبلغ مشخصی به جای رفتن در پروسه گرفتن ویزا می‌توانید این مجوز را دریافت کنید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای فرودگاهی

مدارک لازم برای دریافت ویزای فرودگاهی بسته به قوانین کشور مقصد می تواند متفاوت باشد اما عمده کشورها در صدور این ویزا مدارک زیر را درخواست می کنند:

 • حضور شخص متقاضی درخواست ویزا با به همراه داشتن اصل گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماهه
 • به همراه داشتن بیمه مسافرتی
 • پرداخت هزینه صدور ویزا (در کشور های مختلف متفاوت است)

مسافران ایرانی با ویزای فرودگاهی به کدام کشورها می‌توانند سفر کنند؟

همه کشورهای قابلیت گرفتن ویزای فرودگاهی را ندارند و یکی از عاملی که تاثیر گذار در صدور یا عدم صدور این مجوزها است، روابط بین دو کشور و سطح دوستی میان دو کشور است. در سال های اخیر با کم شدن اعتبار پاسپورت ایرانی، می توان گفت تعداد کشورهایی که شما با گرفتن ویزای فرودگاهی می‌توانید به آن ها سفر کنید کاهش یافته است و بیشتر آن‌ها را کشور های کمتر پیشرفت کرده و فقیر شامل می شود.

اعتبار پاسپورت ایران - ویزای فرودگاهی

در ادامه لیست کشورهایی که با پاسپورت ایرانی و بدون نیاز به ویزا می‌توان به آن‌ها سفر کرد، آورده شده است.

قاره آفریقا

 1. کیپ وورد
 2. کومور
 3. جیبوتی
 4. کنیا
 5. ماداگاسکار
 6. موزامبیک
 7. تانزانیا
 8. توگو
 9. اوگاندا
 10. سیشل
 11. موریتانی
 12. گینه بیسائو
 13. ساحل عاج

قاره آسیا

 1. ارمنستان
 2. لائوس
 3. مالزی
 4. نپال
 5. تیمور شرقی
 6. سوریه
 7. لبنان
 8. مالدیو
 9. سریلانکا
 10. کامبوج
 11. قاره آمریکا
 12. بولیوی

قاره اقیانوسیه

 1. جزایر کوک
 2. پالائو
 3. ساموآ غربی
 4. تووالو
 5. قاره اروپا
 6. گرجستان

کشورهای ذکر شده بر اساس قراردادی که بین دو کشور بسته شده است، اقدام به صدور روادید فرودگاهی برای مسافران ایرانی می‌کنند. مسافران خارجی از فرودگاهی های بین المللی ایران مانند فرودگاه امام خمینی (ره)، فرودگاه مهرآباد، فرودگاه تبریز، قشم، شیراز، مشهد، اصفهان، بوشهر، کیش، کرمان، بندرعباس، ارومیه و مشهد می‌توانند درخواست ویزای فرودگاهی کنند و به همین شکل شما در فرودگاه کشورهای مقصد ذکر شده می‌توانید درخواست ویزای فرودگاهی کنید.


# عنوان نام فایل

درگاه پرداخت بانک ملت

درگاه پرداخت سامان کیش

درگاه پرداخت بانک پارسیان

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید