Liana parvaz

اگر تا کنون برای اخذ ویزای کشورهای خارجی اقدام کرده باشید حتما با سند «نامه تمکن مالی» آشنا هستید و اسم آن را شنیده‌اید. اما برخی از کشورها علاوه بر نامه تمکن مالی، نامه‌ی دیگری را نیز برای صدور ویزا از شما درخواست خواهند کرد که به آن «نامه گردش حساب» می‌گویند. اما نامه گردش حساب چیست و چه تفاوتی با نامه تمکن مالی دارد؟ ما در این مطلب به بیان این موضوع و مسائلی در همین باب پرداخته‌ایم.

نامه گردش حساب چیست ؟

این نامه در واقع مدرکی است که ریز دقیق و با جزئیات تراکنش حساب شما را نمایش می‌دهد. این که چه مبلغی از چه حسابی به حساب شما واریز شده است یا این که چه مبلغی را به چه حسابی واریز کرده‌اید همراه با تاریخ و ساعت دقیق و همچنین موجودی حساب شما اطلاعاتی هستند که در این نامه قید شده‌اند. نامه گردش حساب نامه‌ای است که برخی از کشورها برای صدور ویزا به آن نیاز دارند. 

تفاوت نامه گردش حساب مالی و نامه تمکن مالی چیست؟

فرق نامه تمکن مالی و نامه گردش حساب این است که نامه تمکن مالی یک صفحه‌ای است و در آن تنها مبلغ موجودی حساب شما به  ریال و واحد پولی کشور مورد نظر و همچنین تاریخ افتتاح حساب شما ذکر می‌شود. در واقع بانک با این نامه استطاعت مالی شما را تایید می‌کند اما هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد. اما نامه گردش حساب چندین صفحه است (بسته به بازه زمانی مورد نظر شما) و همانطور که اشاره کردیم ریز دقیق تراکنش‌های حساب شما نشان می‌دهد. هردو این نامه‌ها به زبان‌های فارسی و انگلیسی صادر می‌شوند. برای کسب اطلاعت بیشتر در مورد نامه تمکن مالی می‌توانید به مطلب تمکن مالی که قبلا آن را برای شما آماده کرده بودیم مراجعه نمایید.

چگونه نامه گردش حساب دریافت کنیم؟

برای دریافت نامه گردش حساب راه سختی را پیش رو ندارید. کافی است با داشتن کارت ملی و کارت بانکی خود به یکی از شعب بانکی که در آن حساب دارید مراجعه کنید و از متصدیان درخواست نامه گردش حساب کنید. 

نکته : توجه داشته باشید که برخی از موسسات مالی و اعتباری و صندوق‌های قرض الحسنه اعتبار لازم را برای اعطای نامه‌ی گردش حساب مالی ندارند، از این رو سعی کنید نامه گردش حساب خود را حتما از یک بانک معتبر و شناخته شده دریافت کنید.

چه کشورهایی برای صدور ویزا نیاز به نامه گردش حساب مالی دارند؟

همانطور که اشاره کردیم برخی کشورها برای صدور ویزا علاوه بر نامه تمکن مالی به نامه گردش حساب نیز نیاز دارند. در جدول زیر به برخی از این کشورها و بازه زمانی مورد نیاز آن‌ها برای گردش حساب اشاره کرده‌ایم.

کشور

مدت زمان نامه گردش حساب

آفریقای جنوبی

سه ماه

اروپا (شینگن)

سه ماه

استرالیا

شش ماه

بلغارستان

شش ماه

ژاپن

سه ماه

قبرس

شش ماه

کانادا

سه ماه

انگلیس

سه ماه

اندونزی

سه ماه

تایلند

سه ماه


نمونه‌هایی از نامه گردش حساب مالی را در زیر مشاهده می‌نمایید.

نمونه نامه گردش حساب مالی

نامه گردش حساب بانک ملی


نامه گردش حساب بانک گردشگری

نامه گردش حساب باید به چه زبانی باشد؟

این نامه در صورت درخواست شما به هر دو زبان صادر می‌شود اما سفارت‌ها نامه به زبان انگلیسی را از شما درخواست می‌کنند.

صدور نامه گردش حساب مالی رایگان است؟

صدور این نامه عموما و در اکثر بانک‌ها رایگان است اما ممکن است در برخی بانک‌ها هزینه ناچیزی در حدود 50000 ریال را از شما دریافت کنند.

   نکته : بهتر است تا زمان صدور ویزا و قطعی شدن آن موجودی حساب خود را کم تر از حد خاصی نکنید. یعنی در صورت امکان حداکثر 70 درصد از مبلغی که در نامه گردش حساب مالی قید شده است در حسابتان باقی بماند. # عنوان نام فایل

درگاه پرداخت بانک ملت

درگاه پرداخت سامان کیش

درگاه پرداخت بانک پارسیان

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

 • حسین

  حسین

  سلام وقتی پرینت کارتتو میگیری یعنی همون گردش حساب نشون میده که پول برایه چه کسی با چه شماره ای فرستادی؟

 • لیانا پرواز

  لیانا پرواز

  وقت بخیر. خیر پرینت از کارت مورد تایید نیست و گردش حساب وقتی پرینت میشه، توسط بانک مهر میخوره و به همین دلیل برای سفارت مربوطه دارای اعتباره

 • کاربر 369

  کاربر 369

  با عرض سلام من برای ویزای مکزیک اگر 500 یا 600 میلیون مانده در حسابم باشه کافی هست؟

 • شاهین خلیق

  شاهین خلیق

  سلام مانده حساب مورد نظر آفیسر حتما باید در بازه زمانی 3 ماهه در حساب بانکی موجود باشد و در این مدت از مبلغ مانده حساب باید کم نشود و گردش مالی 3 ماهه علاوه بر مانده حساب گردش پیدا کند لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

 • فاطمه سلیمی عالبجاه

  فاطمه سلیمی عالبجاه

  گردش حساب یکماهه

 • azin

  azin

  ممنون از مطالبتون

 • محمدامین

  محمدامین

  سلام میشه پرینت حساب بصورت چندبرگه آچارباشه؟

پیام خود را بنویسید