Liana parvaz

انواع ویزای کانادا به همراه توضیحات و مدارک لازم

ویزای کانادا یکی از پر بحث‌ترین ویزاها درایران در کنار ویزای شنگن است.
در مطب قبلی به توضیح جامع در مورد ویزای توریستی مولتی کانادا پرداختیم. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی انواع ویزای کانادا به همراه مدارک مورد نیاز هر کدام بپردازیم.

canada visa

انواع ویزای کانادا:

ویزای موقت کانادا:

ویزای موقت کانادا برای آن دسته از افرادی مناسب است که قصد از سفرشان به کانادا، تحصیل، کار و یا گردش (سفر توریستی) است. ویزای موقت کانادا به ویزایی گفته می‌شود که اعتبار محدودی دارد و افراد با داشتن این ویزا می‌توانند به کانادا به صورت مالتیپل یا یک‌بار ورود سفر کنند.
اگر قصد شما از سفر به کانادا موقت است و می‌خواهید به صورت موقت در کانادا اقامت داشته باشید، باید یکی از ویزاهای موقت کانادا را اخذ نمایید که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

ویزای تحصیلی کانادا:

کانادا با توجه به وسعت زیادی که دارد و امکانات رفاهی مناسبی که در اختیار دانشجویان می‌گذارد، یکی از انتخاب‌های اصلی کشورهای کمتر توسعه یافته برای تحصیل است. تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی نیز پس از دوره‌ی کارشناسی ارشد اقدام به گرفتن ویزای تحصیلی کانادا می‌کنند و آمار قابل توجهی از آن‌ها قبول شده و به این کشور سفر می‌کنند.
مزیت ویزای تحصیلی کانادا در این است که شما می‌توانید برای خانواده‌ی خود مثل همسرتان نیز درخواست ویزا کنید که در اکثر مواقع مورد قبول واقع می‌شود. بعد از اتمام تحصیل نیز شما می‌توانید به دنبال ویزای کاری کانادا باشید و داشتن سابقه‌ی تحصیل در کانادا هم به شما اعتبار می‌بخشد و هم سرعت انجام کارها را افزایش می‌دهد. دولت کانادا برای دانشجویانی که ویزای تحصیلی دارند، اجازه انجام کار و یا داشتن شغل را به مدت 20 ساعت در هفته می‌دهد.

سوپر ویزای کانادا برای والدین و پدر بزرگ یا مادر بزرگ:

برای افرادی که نیاز دارند تا در کنار خانواده خود زندگی کنند، دولت کانادا می‌تواند سوپر ویزای والدین کانادا را صادر نماید که با این ویزا، والدین می‌توانند به مدت حداکثر 10 سال در کنار فرزندانشان زندگی کنند. طبق برنامه‌ی حامی خانواده‌های کانادایی یا  Canada's Sponsership Program  فرزندان می‌توانند برای والدین ویزای دائم و یا اقامت دائم کانادا بگیرند.

sponsership visa

ویزای توریستی کانادا، ویزای مولتی توریستی:

بر اساس کشور ملیت شما، شما ممکن است بتوانید به کانادا سفر کنید یا خیر.

ویزای توریستی کانادا چیست؟

ویزای توریستی کانادا، یکی از انواع ویزای کاناداس که برای بعضی از کشورها صادر می‌شود تا توریست‌هایی از آن کشور جذب طبیعت زیبای کانادا و جاذبه‌های توریستی آن شوند و بتوانند به کانادا سفر کنند. این نوع سفر باید به صورت توریستی باشد و معمولا این نوع ویزا به صورت 5 ساله و مالتیپل صادر می‌شود.

ویزای توریستی مالتیپل یا مولتیپل کانادا چیست؟

اگر با ویزای صادر برای شما بتوانید بیش از یکبار به کانادا سفر کنید، به آن ویزای مالتیپل یا چندبار ورود کانادا می‌گویند و اگر شما با ویزا فقط اجازه‌ی یکبار ورود و خروج داشته باشید به آن ویزای کانادا سینگل یا یکبار ورود می‌گویند.
گرفتن ویزای توریستی کانادا نه خیلی سخت است و نه خیلی ساده. شما برای گرفتن این نوع ویزا اصلی‌ترین کاری که باید بکنید این است که بتوانید سازمان مهاجرت یا دولت کانادا را قانع کنید که قصد شما از سفر به کانادا سفر موقت یا اقامت موقت کانادا است و نمی‌خواهید به صورت دائم در کانادا اقامت داشته باشید و بعد از اینکه توانستید دلیل‌های قانع کننده خود را جمع آوری کنید باید مدارکتان را ترجمه کنید و باقی مراحل ویزای کانادا را انجام دهید.

ویزا کانادا


شرایط ویزای توریستی کانادا

مسلما برای اخذ ویزای هر کشور یکسری شرایطی را باید داشته باشید. در لیست زیر به این شرایط اشاره میکنیم.

پاسپورت معتبر

سلامت جسمی و ذهنی کامل

برخورداری از منابع مالی کافی برای پرداخت هزینه­های مورد نیاز در کانادا

برنامه ریزی برای اقامت کوتاه مدت در کانادا

باید تعهد دهید که پس از اتمام بازدید از جاذبه­های گردشگری به کشور خودتان باز می­گردید

در دوران حضور در کانادا با ویزای توریستی به دنبال کار نباشید

نامه عدم سوء پیشینه کیفری

هیچ یک از اعمال شما نباید امنیت ملی کانادا را به خطر اندازد

پیروری از قوانین کشور کانادا

ممکن است از شما درخواست شود یک سری آزمایشات پزشکی مثل (ایدز، هپاتیت، سل و غیره) را انجام دهید.


مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

در این مطلب قصد داریم شما را با مراحل دقیق اخذ ویزای توریستی کانادا آشنا کنیم چرا که دانستن این مراحل به شما کمک میکند که در سریع ترین و مطمئن ترین شکل نسبت به اخذ ویزای خود اقدام کنید.

مرحله اول: نحوه درخواست ویزای توریستی کانادا:

1- درخواست ویزای توریستی کانادا بصورت دستی:

در این روش شما باید شخصا با در دست داشتن مدارک خود به یکی از دفاتر وک در کشورهای همسایه مراجعه کنید. از نکات مثبت این روش میتوان به این مورد اشاره کرد که عملیات انگشت نگاری در همان روز برای شما انجام می­شود.

2- درخواست ویزای توریستی کانادا بصورت اینترنتی (آنلاین):

در این روش شما باید به کارت اعتباری و اسکنر برای بارگذاری مدارک خود داخل سایت سفارت کانادا نیاز خواهید داشت. البته با توجه به اینکه شهروندان ایرانی دسترسی به کارت­های اعتباری ندارند معمولا این نوع ثبت نام توسط آژانس­های مسافرتی انجام خواهد شد. لذا آژانس لیانا پرواز این آمادگی را خواهد داشت که برای شما عزیزان برای اخذ ویزای توریستی کانادا اقدام کند.

مرحله دوم: ایجاد حساب کاربری در سایت سفارت کانادا و آپلود مدارک ویزای توریستی کانادا:

در این مرحله شما وارد سایت Canada.ca شده و مدارک خود را بارگذاری میکنید.

در صفحه ای جدا آموزش ثبت نام در سایت قرار داده شده است.

مرحله سوم: پرداخت هزینه ویزای توریستی کانادا:

بعد از بارگزاری مدارک ویزای توریستی کانادا نوبت به مرحله پرداخت می­رسد. در این مرحله شما هزینه فرآیند انگشت نگاری را هم پرداخت می­کنید.

مرحله چهارم: دریافت وقت انگشت نگاری و مراجعه حضوری به یکی از دفاتر وک:

شما در این مرحله 30 روز فرصت دارین که به منظور انجام فرآیند انگشت نگاری به یکی از دفاتر وک مراجعه داشته باشید.

مرحله پنجم: انجام فرآیند پیکاپ پاسپورت به یکی از دفاتر وک:

در صفحه ای دیگر در خصوص روش پیک آپ پاسپورت به صورت مفصل توضیح داده شده است.


مدارک ویزای توریستی کانادا

ارائه یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵ که اخیراً گرفته شده باشد.

ارائه گذرنامه که دارای یکسال اعتبار باشد و همچنین پاسپورت‌های قبلی که دارای مهر ویزا هستند.

ترجمه سند ازدواج

ترجمه شناسنامه

دانشجویان و دانش آموزان باید گواهی اشتغال به تحصیل ارائه دهند.

تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی کانادا برای هر نفر به صورت مجزا

ترجمه مدارک شغلی

ارائه نامه مهر شده جهت اثبات تمکن مالی به زبان انگلیسی و همچنین باید پرینت گردش حساب خود را در طی ۶ ماه اخیر ارائه دهید.

سوابق بیمه تأمین اجتماعی

اجازه خروج برای فرزندان زیر ۱۸ سال

کارت پایان خدمت

کارت ملی

سند ملکی


هزینه ویزا توریستی کانادا:

بطور کلی هزینه دریافت ویزای توریستی کانادا به ازای هر نفر 300 دلار می­باشد. این هزینه شامل بررسی مدارک شما توسط سفارت کانداد و هزینه انشگت نگاری خواهد بود.

ویزای اجازه کار یا ویزا کاری کانادا:

اگر قصد اقامت دائم کانادا دارید باید اعلام کنیم یکی از بهترین راه‌های گرفتن ویزای دائم کانادا یا اقامت دائم کانادا، گرفتن ویزای اجازه کار کاناداس. به گفته مهاجرت کانادا، اگر شما می‌خواهید به دنبال پی‌آر کانادا یا Canada PR  باشید باید سابقه‌ی کار در کانادا داشته باشید. اگر شما دارای مهارت خاصی نیستید که جزو مهارت‌های ویژه و مورد نیاز کشور کانادا باشد یا به نوعی شما واجد شرایط ویزای کارگرهای با مهارت FS WC نیستید، ویزای اجازه‌ی کار بلیط شانس شما برای داشتن اقامت کاناداس.

ویزای کار

مهاجرت تجاری یا ویزای بیزنس کانادا:

ویزای بیزنس یا مهاجرت تجاری به کانادا به 3 قسمت تقسیم می‌شود:

1- کیوبک  Quebec
2- فدرال Federal
3- PNP  یا برنامه‌های ویژه‌ی هر استان

هر 3 روش و دسته بندی فوق یک نتیجه را به دنبال خواهد داشت و آن اقامت دائم کانادا خواهد بود. البته که این روش راحت و بی‌دردسر است، ولی باید توجه داشته باشید برای گرفتن ویزای بیزنس کانادا شما دست کم باید مبلغ 800.000 دلار کانادا را در حساب خود داشته باشید.

ویزای کارگران با مهارت ویژه (FSWC):

یکی دیگر از راه‌های گرفتن اقامت دائم کانادا، گرفتن ویزای کارگری با مهارت خاص است. در این نوع ویزا شما می‌توانید از داخل و یا خارج از کانادا اقدام به گرفتن ویزای کانادا کنید. در این نوع ویزا با توجه به فاکتور و مشخصه‌های شما نظیر تسلط به زبان انگلیسی و فرانسوی، سابقه‌ی کار و مهارت‌های فنی شما، رتبه بندی خواهد شد.
برای قبولی این نوع ویزا، شما باید حداقل نمره 67 از 100 را در رتبه بندی کسب کنید.
نکته: ویزای کارگری مهارت خاص یا 
Federal Skilled Worker Category  دارای شرایط حداقل سابقه کار به مدت یکسال است. این سابقه را شما می‌توانید از طریق مدارک بیمه و تاییده‌های شرکت‌هایی که در آن‌جا کار کردید، بدست بیاورید.

ویزای تجربه کار کانادا  (CECV):

اگر شما در حال حاظر در کانادا مشغول به کار هستید و می‌خواهید اقامتتان را از موقت به دائم تبدیل کنید، شما باید از طریق تجربه‌ی کار خود در کانادا اقدام به گرفتن اقامت کنید. برنامه اقامت Canadian Experience Class Visa  به کارگرانی که حداقل یکسال سابقه‌ی کار در کانادا داشته‌اند کمک می‌کند تا بتوانند اقامت دائم بگیرند. البته هرچه سابقه‌ی کار بیشتری داشته باشند امتیاز مثبت خواهد بود و حتما باید به زبان انگلیسی و فرانسوی نیز تسلط داشته باشید تا بتوانید از این طریق ویزای کانادای خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنید.

شرایط ویزای کار کانادا

شرایط اخذ ویزای کاری کانادا که در ادامه می‌خوانید، تمام آن چیزی است که توسط سفارت کانادا اعلام شده است. برای درخواست ویزای کاری کانادا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 ۱. دعوت‌نامه معتبر: دعوتنامه ویزای کار کانادا باید از سوی یک کارفرما، یک شرکت و یا یک موسسه ارسال شود. دعوتنامه ویزای کاری همان دعوت به همکاری و یا پیشنهاد شغلی است که در متن آن باید کلیه اطلاعات شخصی متقاضی، شغلی که در آن باید فعالیت داشته باشد و حقوق دریافتی ذکر شود. دعوتنامه ویزای کاری کانادا حتما باید توسط اداره مهاجرت به تائید برسد و فقط در شغل‌هایی که به نیروهای خارجی مورد نیاز است، معتبر می‌باشد.

 ۲. تائیدیه آزمون LMIA: آزمون LMIA، یک آزمون ارزیابی نیروهای ماهر خارجی می‌باشد. توجه داشته باشید که برای تمامی شغل‌ها نیازی به انجام این آزمون نیست و در صورتی که نیاز به انجام این آزمون باشد، در متن دعوتنامه به آن اشاره می‌شود.

 ۳. تمکن مالی: تمکن مالی ویزای کاری کانادا باید به افسران ویزای این کشور اثبات کند که شما توانایی پرداخت هزینه‌های اقامت در ۱ سال را بدون نیاز به حقوق‌های دریافتی شغل جدید دارید. تمکن مالی ویزای کار کانادا باید به دلار کانادا صادر شود و توسط مدیر شعبه صادر کننده به مهر و امضاء برسد.

 ۴. شرایط عمومی ویزای کاری کانادا: تحصیلات، سابقه شغلی، دانش زبانی، سن، وضعیت مالی و مهارت‌های متقاضی ویزای کار کانادا در اخذ ویزا بسیار تاثیرگزار است. تحصیلات و سابقه شغلی متقاضی باید با هم مرتبط باشند. در صورتی که متقاضی مایل باشد در ایالات انگلیسی زبان کار کند، باید حداقل آیتلس ۵ جنرال ارائه کند. بهترین سن برای اقدام ویزای کار کانادا، بین ۲۵ تا ۴۰ می‌باشد و این بازه سنی در هر شغلی متفاوت می‌باشد. وضعیت مالی متقاضی نیز باید به گونه‌ای باشد که توانایی پرداخت هزینه‌های اقامت ۱ ساله در کانادا را بدون در نظر گرفتن حقوق دریافتی، داشته باشد.

مدارک ویزای کار کانادا

مدارک مورد نیاز ویزای کار کانادا باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شود. لزومی به گرفتن تائیدیه دادگستری و امور خارجه برای مدارک ویزای کار کانادا نیست. چک لیست مدارک ویزای کاری کانادا به شرح زیر می‌باشد:

دعوتنامه معتبر از یک کارفرما و یا یک شرکت

تائیدیه آزمون LMIA

گواهی سلامت جسمانی (به همراه تائیدیه امور خارجه و دادگستری)

گواهی عدم سوء پیشینه (به همراه تائیدیه امور خارجه و دادگستری)

فرم تکمیل شده اطلاعات شخصی و اطلاعات خانوادگی

تمکن مالی و گردش حساب

اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی

ارائه مدرک زبان (با توجه به ایالتی که در آن می‌خواهید مشغول شوید)

گذرنامه فعلی متقاضی به همراه کلیه گذرنامه‌های قبلی

اصل و ترجمه گواهی اشتغال به کار به همراه سابقه بیمه تامین اجتماعی

ریجکت ویزای کار کانادا و نحوه رفع ریجکتی و یا اعتراض آن

رایج ترین دلایل ریجکتی ویزای کاری کانادا، عدم اعتماد افسران ویزا به بازگشت متقاضیان می‌باشد. دیگر دلایل ریجکت ویزای کاری کانادا به ترتیب زیر می‌باشد:

۱. عدم اعتماد افسران ویزا به بازگشت متقاضیان

۲. عدم توانایی در پرداخت هزینه‌های اقامت در کانادا

۳. ارائه مدارک دروغین و یا غیرواقعی

۴. تاریخچه سفری نامناسب

۵. ارائه دعوت‌نامه غیرواقعی و یا دروغین 

برای اعتراض به ریجکت ویزای کاری کانادا، باید درخواست خود را به یک وکیل ارائه کنید. رفع ریجکتی ویزای کار کانادا نیز به این شکل است که پس از رفع نواقص پرونده، دوباره درخواست خود را به سفارت کانادا تحویل کنید.

نگاه کلی به اخذ ویزای کار کانادا

قبل از هرچیز، باید از کارفرمایان شغل‌هایی که اعلام نیاز به نیروهای خارجی کرده‌اند، دعوتنامه ارائه کنید.

تمکن مالی شما باید اثبات کننده توانایی پرداخت‌های اقامت در طی یکسال و بدون نیاز به حقوق دریافتی در شغل جدید باشد.

در صورتی که در دعوتنامه ذکر شده باشد، حتما باید جواب آزمون LMIA را نیز به سفارت ارائه کنید.

هزینه درخواست ویزای کاری کانادا ۲۴۰ دلار می‌باشد که ۱۵۵ دلار از این هزینه بابت بررسی مدارک و ۸۵ دلار از این هزینه برای انگشت نگاری می‌باشد.

حدودا ۹ هفته کاری پس از انگشت نگاری، جواب درخواست ویزای کاری کانادا برای شما صادر می‌شود.

مدت اعتبار ویزای کار کانادا با توجه به دعوتنامه ارائه شده می‌باشد.

مدارک مورد درخواست ویزای کاری کانادا باید به زبان انگلیسی ترجمه شود و نیازی به گرفتن تائیدیه دادگستری و امورخارجه برای این مدارک نیست.

عدم اعتماد به بازگشت متقاضیان و عدم توانایی در پرداخت هزینه‌های اقامت از رایج ترین دلایل ریجکت ویزای کار کانادا می‌باشد.

اعتراض به ریجکت ویزای کاری کانادا فقط از طریق وکیل مهاجرت انجام می‌پذیرد و هیچ مدت زمانی که برای درخواست مجدد در نظر گرفته نشده است.

ESTP برنامه‌ی افراد با مهارت در تجارت:

یکی از راه‌های گرفتن اقامت دائم کانادا در زمان خیلی کم استفاده از مهارت تجارت است. افرادی که حائز شرایط خواسته شده برای تجارت در کانادا باشند تحت نظر این برنامه می‌توانند به راحتی و در سریعترین زمان ممکن اقامت کانادا را به صورت دائم بگیرند. این برنامه توسط دولت کانادا و دپارتمان مهاجرت کانادا تدوین شده است و در سال 2013 به دلیل نیاز به توسعه اقتصاد کانادا شکل گرفت. برای استفاده از این برنامه‌ی مهاجرتی شخص متقاضی ویزای کانادا باید حداقل یک سال کامل در پنج سال اخیری که اپلیکیشن کانادای خود را تسلیم کرده سابقه‌ی فعالیت در تجارت داشته باشد. افرادی هم که به صورت نیمه وقت در این حوزه فعالیت داشته‌اند باید مدارک خود را برای حداقل 2 سال تکمیل و جمع‌آوری کنند.
این افراد باید در مجموع 3.120 ساعت سابقه‌ی کار داشته باشند البته در دو سال و همچنین باید نامه‌ای مبنی بر درخواست کار تمام وقت در کانادا از یک شرکت معتبر داشته باشند
PNP یا برنامه‌ی مهاجرتی ویژه‌ی هر استان

این برنامه برای افرادی مناسب است که از مهاجرت‌های ویژه برخوردار نیستند و هنوز می‌خواهند اقامت دائم کانادا را داشته باشند.PNP  یا Provincal Nomination Progra برنامه‌ایست برای افرادی که دارای مهارت‌های معمولی‌تر و سطح پایین‌تری از تخصص می‌باشند. این نوع مهارت برای هر استانی در کانادا مختلف است و سریعا در حال تغییر می‌باشد. قبل از درخواست شما باید از یک استان یا ناحیه یک گواهینامه یا Certificate  اخذ نمایید.

برنامه مهاجرتی کارگران با مهارت در کوبک Quebec  QSWP)):

این برنامه مهاجرتی کانادا، کارگران با مهارت را از سرتاسر دنیا به کانادا جذب می‌کند تا رشد اقتصاد کانادا سهیم باشند. این رشد نه فقط در اقتصاد بلکه در تحصیلات، استعداد‌ها، مهارت‌های کاری و تجربیات کاری نیز خواهد بود.
برای استفاده از این برنامه نیز باید یک گواهینامه از کوبک کانادا داشته باشید و سپس اقدام به پر کردن اپلیکیشن بپردازید.

مراحل گرفتن اقامت دائم توسط برنامه‌ی QSWP:

1- گرفتن گواهینامه یا Quebec Certificate Selection  که مشخص می‌کند کوبک مهاجرت شما را تایید می‌کند.
2- پر کردن اپلیکیشن برای
TRCC  برای گرفتن PR کانادا
برنامه‌ی حمایتی خانواده
Family Sponsrship Program
بعداز اینکه یک فرد PR  یا اقامت دائم کانادا را گرفت می‌تواند به وسیله‌ی  FSP افراد خانواده‌ی خود را به کانادا دعوت کند. شما می‌توانید اسپانسر، همسر یا نامزدتان، برادر یا خواهرتان، پدریزرگ مادربزرگ فرزندان، شریک‌های قانونی و همجنس شوید و این شانس را به آن‌ها دهید تا مقیم دائم کانادا شوند. یکی از مزیت‌های این برنامه، امکان استفاده از مزیت‌های یک شهروند کانادایی مثل تحصیل و کار برای کسانی است که به کانادا دعوت می‌شوند.

برنامه‌ی مراقبت از کودکان، سالمندان و معمولان:

این برنامه برای افرادی که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند و تخصص در زمینه نگهداری و مراقبت از کودکان، سالمندان و معلولان را دارند، تدوین شده است. در این برنامه فرد مهاجر باید در خانه‌ها مراقبت از افراد مذکور را به عهده بگیرند و حداقل 30 ساعت در هفته به این کار مشغول باشند.# عنوان نام فایل

درگاه پرداخت بانک ملت

درگاه پرداخت سامان کیش

درگاه پرداخت بانک پارسیان

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید