Liana parvaz

چگونه ویزای اوکراین بگیریم؟

در رتبه بندی سازمان جهانی گردشگری کشور اکراین در جایگاه هشتم از نظر تعداد گردشگر قرار دارد و یکی از بزرگترین کشورها از نظر وسعت در اروپا می‌باشد. وجود عجایب هفتگانه اکراین جزو مهمترین جاذبه‌های گردشگری این کشور است که شامل هفت بنای فرهنگی و تاریخی است.

شرایط مناسبی که برای تجارت، گردشگری و تحصیل در این کشور وجود دارد باعث شده است تا مردم سایر کشورها توجه خاصی به اوکراین داشته باشند. ایرانی‌ها نیز مانند برخی از مردم کشورهای دیگر برای ورود به اوکراین احتیاج به اجازه ورود، روادید، یا همان اخذ ویزا دارند.

ویزا انواع مختلفی دارد که بسته به نوع سفر به کشور اوکراین آن را از سفارت خانه مربوطه اخذ می‌کنیم:

ویزای توریستی، ویزای تجاری، ویزای کار، ویزای شخصی، ویزای دانشجویی

ukraine visa

دولت اوکراین برای کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند به تازگی سیاست‌های جدیدی را برای اخذ ویزا منتشر کرده است و خبر خوب این است که در طی این سیاست‌های جدید روند دریافت ویزا به کشور اوکراین اکنون بسیار ساده تر شده است. در اینجا چند مورد است که باید قبل از شروع برنامه‌ریزی سفر به اوکراین درباره ویزا بدانید. در صورت نیاز به ویزا برای سفر همه موارد را بررسی کنید. در صورت داشتن گذرنامه یکی از کشورهای زیر: کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ایالات متحده، انگلیس، سوئیس، کانادا، ژاپن، آذربایجان، آرژانتین، ارمنستان، بلاروس، بوسنی و هرزگوین، برونئی، جورجیا، اسرائیل، قزاقستان، قرقیزستان ، کره، مولداوی، مغولستان، مونته نگرو، پاراگوئه، روسیه، صربستان، تاجیکستان، ترکیه و ازبکستان می‌توانید مستقیماً برای خرید بلیط اقدام کنید. شهروندان کشورهایی که در بالا ذکر شد برای سفر به اوکراین نیازی به ویزا ندارند. همچنین شهروندان کشورهای استرالیا، آنتیگوا و باربودا، باهاما، باربادوس، بحرین، وناتو، گواتمالا، هندوراس، گرنادا، مشترک المنافع دومینیکا، هند، اندونزی، قطر، چین، کویت، موریس، مالزی، مکزیک، ایالات فدرال میکرونزی، نیوزیلند، امارات متحده عربی، عمان، پالائو، جمهوری پرو، ساموآ، السالوادور، عربستان سعودی، سیشل، سن وینسنت و گرنادینها ، سنگاپور، تیمور شرقی (تیمور-لست) ، ترینیداد و توباگو، تووالو. از اول ژانویه 2019 آنها می‌توانند بدون مراجعه به سفارت اوکراین درخواست ویزای الکترونیکی کنند. وزارت امور خارجه اوکراین با معرفی درخواست ویزای آنلاین، مقررات ویزا را با ورود به فرودگاه‌های بین المللی اوکراین لغو کرده است. درخواست ویزای الکترونیکی طی 9 روز کاری پردازش می‌شود و ویزاهای الکترونیکی به عنوان روادید ورود به سیستم تنها تا 30 روز اعتبار صادر می‌شوند.

سفارت اوکراین در کشور ما ایران از اکتبر ۱۹۹۲ فعالیت خود را آغاز نمود و بین کشور اوکراین و ایران نظام اخذ ویزا به منظور انجام سفرها برقرار شده است. این در حالی است که کسانی که دارای مشاغل سیاسی و دولتی هستند می‌توانند تنها به مدت ۳۰ روز در خاک ایران یا اوکراین بدون داشتن ویزا اقامت داشته باشند.

ukraine visa photo

مدت زمان صدور ویزا اوکراین

برای دریافت ویزای اوکراین حداقل ۱۵روز از تاریخ تحویل مدارک و درخواست صدور ویزا زمان لازم است و در مواردی حتی گاهی ممکن است صدور ویزا تا ۳۰ روز کاری هم طول بکشد. امکان صدور ویزای فوری برای اوکراین هم وجود دارد اما هزینه آن دو برابر هزینه در حالت عادی می‌باشد.

تاریخ اعتبار ویزای اوکراین

تاریخ اعتبار ویزاها بر حسب تیپ ویزای اوکراین مشخص می‌شود. ویزاهای اوکراین معمولا در ۳ تیپ تقسیم بندی می‌شوند.

 ویزای ترانزیتی تیپ B حداکثر تا یک سال اعتبار دارد و برای افرادی صادر می‌شود که قصد اقامت کمتر از یک روز را در اوکراین دارند و مقصد اصلی سفرشان کشور دیگری است.

ویزای کوتاه مدت تیپ C شش ماه یا به مدت زمان تعیین شده بر اساس مدارکی که ارائه شده است اعتبار دارد، اما حداکثر تا پنج سال اعتبار خواهد داشت.

 ویزای بلند مدت تیپ A برای ورود به خاک اوکراین با هدف مشخصی در صورت ارائه مدارک صادر می‌شود و اجازه اقامت یا سکونت در خاک اوکراین را به بیش از ۹۰ روز می‌دهد. شخص متقاضی این نوع ویزا پس از گذشت ۴۵ روز باید به مراجع قانونی اوکراین برود و برای کسب مجوز اقامت اقدام نماید.

چند نکته درباره ویزای اوکراین:

در صورتی که سفارت تصمیم به عدم صدور ویزا برای شخص متقاضی بنماید این موضوع به صورت کتبی به شخص اعلام خواهد شد. افرادی که درخواست ویزای آن‌ها رد شده باشد می‌توانند به همراه مدارکی دال بر اثبات درخواست ویزا و با داشتن نامه تجدید نظر، ظرف مدت دو ماه از تاریخ رد درخواست به سفارت اوکراین مراجعه کنند.

در ابتدا باید یادآور شویم که تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه رسمی شوند. 

visa ukraine

مدارک ویزای توریستی اوکراین

برای ویزای کوتاه مدت (حداکثر 90 روز اقامت) به اوکراین، اینجا لیستی از اسنادی است که شما باید ارسال کنید.

 • گذرنامه با حداقل 3 ماه اعتبار 
 • تکمیل فرم درخواست ویزا 
 • دو قطعه عکس  ۳×۴
 • بیمه پزشکی معتبر بین المللی با حداقل معادل 30000  یورو پوشش بیمه‌ای
 • نامه تمکن مالی با حداقل موجودی ۱۵ میلیون تومان
 • دعوت نامه از طرف شرکت / سازمان / فرد یا اسنادی که هدف از سفر را مشخص می‌کند (تأیید رزرو هتل، قرارداد توریستی یا کوپن مسافرتی).
 • مدرکی مبنی بر پرداخت تعرفه کنسولی

نکته: برای افراد زیر 18 سال مدرکی مبنی بر توافق یکی از والدین یا نماینده قانونی و همچنین سایر مدارک لازم برای سفر تنهایی افراد نابالغ به خارج کشور یا سفر ایشان به همراه یکی از والدین یا نماینده قانونی لازم است.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی اوکراین

 • مدرک رسمی جهت پذیرش تحصیل از سوی سازمان آموزشی کشور اوکراین
 • گواهی تحصیلی و ریز نمرات فرد تحصیل کننده
 • یک نسخه از گواهی تولد فرد متقاضی برای تحصیل در کشور اوکراین


مدارک لازم برای دریافت ویزا برای پیوستن به خانواده

 • مدرکی رسمی مبنی بر اثبات ازدواج با شهروند اوکراین یا ارائه مدرکی از خویشاوندی فرد با شهروند موقت خارجی که دارنده‌ی کارت موقت اوکراینی است
 • کپی کارت موقت اوکراینی یا تاییدیه‌ی وضعیت پناهجو در اوکراین 
 • مدرکی دال بر امکانات مالی کافی برای اقامت در اوکراین

how to get ukraine visa

مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری اوکراین

 •  برگه مجوز رسمی به نام شخص متقاضی از سوی مرکز اشتغال در اکراین که توسط کارفرما اخذ شده

 ویزا برای معالجه‌ی پزشکی اوکراین

 •  دعوت نامه رسمی از بیمارستانی که می‌خواهید به آن مراجعه کنید

صدور ویزای اوکراین برای چه کسانی رایگان است؟

کودکانی محدوده سنی آنها زیر شش سال است. همچنین افرادی که به قصد انجام وظیفه سازمانی خود به اوکراین سفر می‌کنند و دارای گذرنامه دیپلمات یا سازمانی هستند صدور ویزا رایگان است. برای کارکنان نهادهای بین المللی و نمایندگی‌های آن‌ها نیز در اوکراین و اعضای خانوده این افراد نیز صدور ویزا رایگان است.

برای افرادی که با هدف‌های بشر دوستانه و امور خیریه وارد اوکراین می‌شوند، در صورتی که از تاییدیه لازم کمیسیون امور کمک‌های بشردوستانه کابینه وزیران اوکراین برخوردار باشند صدور ویزا رایگان است. اعضای خانواده افرادی که به عنوان پناهنده در اوکراین زندگی می‌کنند نیز احتیاجی نیست هزینه‌ای پرداخت کنند. برای نمایندگان نظامی که به دلایل کاری بنا به دعوت وزارتخانه مربوطه اوکراین یا دیگر نهاد‌های مرکزی و اجرایی دولتی به اوکراین سفر می‌نمایند ویزا رایگان است.

آدرس سفارت اوکراین در ایران

سفارت اوکراین در ایران، تهران، خیابان ولنجک، شماره 120 

تلفن: 22722658

فکس: 22397292

آدرس ایمیل:  emb_ir@mfa.gov.ua

سایت سفارت اوکراین: http://iran.mfa.gov.ua/fa

ساعات کاری سفارت اوکراین:

دوشنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:00 الی 13:00 و ساعت 14:00 الی 18:00

یکشنبه ها هم از ساعت 9:00 الی 13:00 باز است.

پذیرش کنسولی اتباع ایرانی و خارجی در روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه امکان پذیر است:

تحویل مدارک: ساعت 9 الی 13 

تحویل مدارک: ساعت 16 الی 17 

برای ارائه مدارک به بخش کنسولی سفارت اوکراین، لازم است در سایت سفارت ثبت نام کرده و وقت بگیرید.

ukraine passport

پرداخت هزینه‌های ویزا اوکراین

قبل از به روزرسانی‌های اخیر، ویزا به اوکراین یکی از گران‌ترین قیمت‌های جهان بود. این امر مسافران زیادی را از سفر به اوکراین منصرف می‌کرد و مانعی برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری بود. بنابراین برای امروز هزینه انواع ویزا 65 دلار تعیین شده است. اسناد خود را ارسال کنید و ویزای خود را به اوکراین بگیرید. طبق آیین نامه‌های جدید ، 10 روز کاری لازم است تا یک درخواست بررسی شود. # عنوان نام فایل

درگاه پرداخت بانک ملت

درگاه پرداخت سامان کیش

درگاه پرداخت بانک پارسیان

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید