Liana parvaz

لیست تورهای شیراز

  1. صفحه اصلی
  2. تور
  3. شیراز

شیراز

معرفی شهر شیراز:

شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران و کلان شهر زیبای این کشور و مرکز استان فارس است. جمعیت شهر شیراز در سال 1395 خورشیدی بالغ بر 1565572 تن بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومه شهر به 1869001 تن می‌رسد. شیراز پس از تبریز و تهران سومین شهر ایران بوده که در سال 1296 خورشیدی نهاد شهرداری در آن تاسیس گردید. شهرداری شیراز به 11 منطقه مستقل شهری تقسیم شده و جمعا بالغ بر 240 کیلومتر مربع را شامل می­‌شود.

تور شیراز

موقعیت شهر شیراز:

شهر شیراز، مرکز استان فارس به طول 40 کیلومتر و عرضی متفاوت بین 15 تا 30 کیلومتر با مساحت 1268 کیلومتر مربع به شکل مستطیل و از لحاظ جغرافیایی در جنوب غربی ایران و در بخش مرکزی فارس قرار دارد. اطراف شیراز را رشته کوه­‌های نسبتا مرتفعی به شکل حصاری استوار، احاطه کرده‌­اند . این شهر از سمت غرب به کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌­های بمو، سبزپوشان، چهل مقام و باباکوهی محدود شده است.

آب و هوای شهر شیراز:

میانگین دما در تیر ماه (گرمترین ماه سال) 30 درجه سانتی­گراد، در دی ماه (سردترین ماه سال) 5 درجه سانتی گراد، در فرودین ماه 17 در جه سانتی گراد و در مهر ماه 20 درجه سانتی گراد می‌­باشد. و میانگین سالانه دما 18 درجه سانتی­گراد است. میزان بارندگی سالیانه شهر شیراز 337 میلی متر است.

ویژگی­های قومیتی مردم شیراز:

مردم شیراز زبان فارسی را با لهجه شیرازی تکلم می‌­کنند. در میان بانوان میزان آشنایی زنان خانه­‌دار و در میان مردان، کسانی که کار آزاد دارند آشنایی بیشتری با این لهجه دارند. ظهور دو شاعر بزرگ فارسی نو، حافظ و سعدی باعث تاثیرپذیری تمام جنبه­‌های زندگی مردم شیراز از عصر مغول به پس از آثار این شاعران شد. بگونه­‌ای که باعث افول گویش مردمان این شهر و حکم فرما شدن فارسی نو در این شهر شد.

سوغاتی های شیراز:

مسقطی:

مسقطی نوعی خوراکی است که از ترکیب حلوا، مغز پسته و نشاته تهیه می­شود و از معروف­ترین خوراکی­‌های این خطه به حساب می‌­آید. مسقطی در دیگر شهرهای استان با کمی تفاوت تهیه می­‌شود. این خوراکی خوشمزه می‌­تواند یکی از مهمترین خوراکی­‌هایی باشد که از شیراز به یادگار می­‌برد.

مسقطی شیراز

عرقیجات شیراز:

شیراز از گذشته دارای باغ­ها، تاکتان­‌ها و زمین­‌های کشاورزی فراوانی بوده که همین امر باعث شده تا این شهر در تهیه انواع عرقیجات طبیعی گیاهی بسیار موفق باشد. شما می‌­توانید عرق بهار نارنج، گلاب و .... را از سفر خود به شیراز تهیه کرده و به خانه بیاورید.

عرقیجات شیراز


کتاب شعر:

شیراز شهر شعرا است، بزرگترین شعرای شیرین زبان پارسی گوی زاده شیراز هستند و در همین شهر نیز دفن شده­‌اند. شما می­‌توانید برای همسر و عشق زندگی خود یک کتاب نفیس شعر مانند حافظ را تهیه کنید و برای هدیه دادن ار این شهر با خود ببرید. این کتاب­‌ها در مدل­های مختلف، در جعبه­‌های زیبا و جلد­های فوق­‌العاده نفیس وجود دارند.

کتاب شعر شیراز

قلم زنی:


قلم زنی هنری است که استادکاران و هنرمندان متخصص، با وایل خود شکل­‌های زیبایی را روی انواع فلزات، نقره، مس، طلا و ...ایجاد می­‌کنند. این هنر در بازارهای سنتی شیراز همچنان وجود دارد. شما می‌­توانید یک ظرف زیبا را با این هنر تزیین شده است‌ تهیه کنید و به عنوان سوغات شیراز برای عزیزان خود به همراه ببرید.

قلم زنی شیراز

منبت کاری:


در شیراز هنرهای مختلف دستی وجود دارد که یکی از مهم­ترین آن­ها منبت کاری است. منبت کاری هنر کار دستی روی چوب است. این هنر زیبا می‌­تواند یک سوغاتی و یادگاری ماندگار از شیراز باشد که درون خانه خود قرار دهید و با دیدن آن به یاد شیراز بی­افتید.

منبت کاری شیراز

فالوده شیرازی:

یکی از خوراکی­‌های مخصوص این شهر که می‌­تواند همیشه در ذهن شما باقی بماند فالوده شیرازی است. البته و متاسفانه باید همان جا آن را نوش جان کنید، چرا که نمی‌­توانید این سوغاتی خوشمزه را به شهر خود ببرید! بهرحال نمی­‌شود که به شیراز رفت و فالوده شیرازی را امتحان نکرد!

فالوده شیرازیسوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید