Liana parvaz

خانه لاری‌ها

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری

خانه لاری‌ها یزد

یکی از خانه‌های معروف یزد که ارزش بازدید دارد خانه تاریخی لاری‌­ها می‌باشد این خانه در محله قدیمی فهادان قرار گرفته است و با توجه به موقعیت مکانی خود در بافت تاریخی یزد این امکان را فراهم می‌کند تا گردشگران بتوانند با قدم زدن در کوچه‌های این منطقه از بافت تاریخی شهر یزد بازدید کنند.

شهر یزد به دلیل استفاده از بادگیر در معماری بناهای خود به شهر بادگیرها معروف می‌باشد. کوچه های محله فهادان نیز یادآور معماری سنتی این شهر می‌باشد. در همین میان شما شاهد خانه تاریخی لاری‌ها خواهید بود. این خانه نماد بارز معماری خانه ایرانی است، حریم خصوصی، چیدمان اصولی فضاها و اتاق‌های پنج دری در کنار هم و حیاط کاملا ایرانی از ویژگی‌های خانه ایرانی است که در ساختن این بنا کاملا رعایت شده است. از نماد بارز شهر یزد بادگیر می‌باشد که در این خانه نیز به چشم می­خورد همچنین  تزیئناتی هم‌چون آینه کاری، گچبری، شیشه‌های رنگی و پنجره‌های ارسی زیبایی این عمارت را دوچندان کرده است. با ورود به این خانه و تماشای درها و پنجره‌ها به خصوص ارسی‌ها گویا تاریخ در ذهن شما نمایان می‌شود. همچنین می‌توانید با بازدید اتاق‌های آینه کاری به شکوه و اعیانی بود فضا در قرن 13 پی ببرید. لازم است بدانید سرداب این خانه تاریخی حدود 6 متر پایین تر از سطخ زمین واقع شده است سقف این مکان با گچ بری تزیین شده است جنس این طاق از نی و گچ می‌باشد. این سرداب در جبهه ی ایوان و بادگیر واقع شده است.

خانه لاری ها

خانه لاری‌ها درفضایی به مساحت 1700 متر و با زیبربنای 1200 متر واقع شده است در این فضا شما شاهد 6 باب خانه، سه حیاط، ایوان‌های متعدد، تالارها، سر در و هشتی خواهید بود. این مکان تاریخی به دوره قاجار برمی­گردد و تماشای آن خالی از لطف نخواهد بود. این فضای بسیار زیبا امروز به یک موزه تبدیل شده است و اسناد تاریخی متعددی در این فضا مورد بازدید عموم قرار گرفته است.

این خانه تاریخی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی در 24 بهمن سال 1375 با شماره 1837 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

اما تاریخچه این خانه به 270 سال پیش باز می­گردد زمانی که خاندان لاری ها برای تجارت از استان فارس به یزد آمدند. در سال 1286 هجری قمری در زمان قاجار این خانه برای تاجر معروفی به نام حاج محمد ابراهیم لاری  که از شهر لار به یزد آمده بود بنا شد.

این خانه حکایتی ازبزرگ شدن نسل‌های مختلف فرزندان خاندان لاری ها را دارد به مرور زمان در زمان حکومت رضا شاه خانه لاری ها یکی از خانه های اشراف دوران خود مورد توجه قرارداشت تا این که به دلیل موروثی بودن، این بنا به متروکه تبدیل شد و با خسارات جدی رو به رو شد.

در سال 1363 این بنا توسط میراث فرهنگی یزد از صاحبش به نام آقا علی یزدی نژاد خریداری شد و پس از آن کار مرمت آغاز شد و پس از بازسازی به عنوان محل اداره میراث فرهنگی تغییر کاربری داد.این بنا در حال حاضر تحت تملک سازمان اسناد و کتابخانه ملی می باشد همچنین در سال 1385 قسمت‌هایی از این بنا همان طور که در بالا اشاره شد موزه اسناد ملی برپا شد.

لازم به ذکر است ساعت پذیرش مسافران و گردشگران هر روز از ساعت 09:00 الی 19:00 عصر می‌باشد، همچنین در کنار این خانه در محله فهادان و اطراف آن شما می‌توانید از زندان اسکندر، آب انبار گیو، موزه آیینه، روشنایی یزد و... نیز بازدید کنید.

برای رسیدن به این منطقه شما می‌توانید در سطح شهر از تاکسی استفاده کنید.

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید