Liana parvaz

زندان اسکندر یزد

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری

مدرسه ضیائیه، زندان اسکندر

یزد با قدمتی 3 هزار ساله یکی از شهر‌های پرطرفدار برای گردشگران خارجی و ایرانی می‌باشد، و دارای جاذبه های گردشگری ارزشمند بیشماری می‌باشد. یکی از جاذبه‌های معروف شهر یزد مدرسه ضیائیه می‌باشد که به زندان اسکندر نیز معروف می‌باشد. ساخت این بنای تاریخی در قرن هفتم توسط ضیاالدین حسین رضی شروعه ساخته شد و در سال 705 هجری به کمک مجدالدین حسن وشرف الدین علی که از پسران ضیاالدین بودند به پایان رسید، ( به طور کلی حدود 74 سال ساخت این بنا به طول انجامید ) این بنا با تلاش سازمان میراث فرهنگی وبا شماره 707 به عنوان آثار ملی کشور ثبت گردید، این بنا دارای آسیب های بسیار زیادی بوده که به مرور زمان با خشت مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.  

مدرسه ضیائیه در محله معروف فهادان و در میدان امام، کوچه رخشوی خانه قرار گرفته است که یکی از محله های قدیمی یزد می‌باشد، واقع شده است و به لحاظ دسترسی به دیگر مکان‌های گردشگری همچون موزه سکه، خانه لاری ها و... موقعیت بسیار مناسبی دارد، همچنین بقعه دوازده امام یزد تا مدرسه چند متری بیشتر نیست به گونه‌ای که مسافران معمولا به بازدید این دو شاهکار با هم می‌روند.

این مدرسه دارای قدمتی حدود 8 قرن می‌باشد ودارای رازهایی در دل خود از تاریخ ایران می‌باشد. نام دیگر این بنا زندان اسکندر می‌باشد. گفته می‌شود اسکندر مقدونی در سر راه خود به شهر ری، در یزد کنونی زندانی را بنا کرد. معماری به کار رفته در مدرسه ضیائیه در حین زیبایی و سادگی و خالی از هر گونه کاشی کاری دارای معماری بی‌نظیر می‌باشد. برای ساخت این مدرسه تنها از خشت خام استفاده شده است و شاید همین امر باعث شده که بعد از 8 قرن این بنا به یادگار بماند.

زندان اسکندر

گنبد مدرسه از خشت خام ساخته شده است ودارای گچ بری با تزینات آبرنگ آبی و طلایی می‌باشد شما می توانید زیبایی را در کنار سادگی مشاهده کنید. البته باید خاطرنشان کرد که پس از 8 قرن که از قدمت این بنا می گذرد تنها قسمتی از این تزئینات برجای مانده است همچنین بقعه این بنا دارای ارتفاعی در حدود 18 متر و فاصله‌ی دهانه آن 5.9 متر می‌باشد.

اما در ساختمان این مدرسه حیاطی قدیمی قرارگرفته و یکی از ویژگی‌های این بنا چاهی با عمق حدودی 2 متر و هشت سانت از سطح زمین درست در وسط این بنا واقع شده است، در انتهای این چاه زیر زمینی سردابی قرار گرفته است که برای رسیدن به آن باید از 38 پله گذر کرد، عمق این سردلا حدود 5 متر می‌باشد، کف سرداب نیز حوضچه ای قرار گرفته که از بقایای عمارت اولیه به جای مانده اما به طور کلی وجود این سرداب  فراهم کردن آب برای ساکنین و مدرسه است. اما بومیان این منطقه بر این باور هستند که این چاه بیان کننده سیاه چال معروف زندان اسکندر می‌باشد و تبعیدگاهی برای زندانیان در زمان اسکندر مقدونی بوده است.


لازم است یاد‌اوری کنیم احتمالاتی در خصوص اینکه این مدرسه که در حال حاضر می‌بینید به خانه‌های خاندان رضی بر می‌گردد.

اگر به یزد سفر کردید حتما یک روز را برای گشت زنی در محله فهادان در نظر بگیرید همچنین همان طور که اشاره شد این محله دارای مکان‌های دیدنی بسیاری می‌باشد که تقریبا یک روز کامل از سفر را خود را باید به این منطقه اختصاص دهید و این به قدمت این محله باز می‌گردد.

برای رسیدن به این منطقه هر کجای شهر که باشید به آسانی با تاکسی های موجود می‌توانید خود را به این منطقه برسانید.

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید