Liana parvaz

برج خاموشان یزد

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری

برج خاموشان یزد

همانطور که می‌دانید یزد یکی از قطب‌های اصلی گردشگری ایران می‌باشد و سالانه مسافران زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از این شهر تاریخی به شهر یزد سفر می‌کنند.

یکی از پر طرفدار ترین مکان‌های دیدنی در یزد برج خاموشان یزد می‌باشد، این برج در نزدیکی شهر یزد واقع شده و یکی از بزرگ­ترین و مهم ترین آثار به جای مانده از گذشتگان ایران زمین می‌باشد.

این دخمه با نام برج خاموشان در بین گردشگران و مسافران شناخته می‌شود، در ساخت این برج قوانین و اصول خاصی رعایت شده است، همچنین قرارگیری اجساد زنان، مردان و کودکان با اصولی خاص و به صورت مجزا صورت گرفته است.

به صورت کلی دخمه به بنایی از جنس خشت خام گفته می‌شود که در دوران قدیم کاربرد زیادی داشته است. معمولا از دخمه‌ها به عنوان مکانی برای انجام مراسم دینی و مذهبی استفاده می‌شده است، مخصوصا بعد از فوت اشخاص مراسم را در این مکان برگزار می‌کردند.

زرتشتیان نیز از سال‌های دور با توجه به آداب و رسوم خود امواتشان را بعد از اجرای مراسم با رسومات خود داخل دخمه می‌گذاشتند. دخمه‌ها معمولا یا به صورت طبیعی ساخته می‌شدند و یا توسط انسان، همچنین ساخت دخمه‌ها معمولا در ارتفاعات صورت می‌گیرد چرا که کرکس‌ها راحت‌تر بتوانند به اجساد دسترسی داشته باشند، سپس استخوان‌های اجساد در داخل چاه گذاشته می‌شده تا از آلودگی خاک جلوگیری شود.

به صورت کلی دخمه‌ها فضایی هستند به شکل دایره‌ای یا همان مدور شکل و همان طور که به آن اشاره شد معمولا در بلندی کوه و یا ارتفاعات تعبیعه می‌شده است، همچنین معمولا این فضا از محل اقامت مردم فاصله زیادی داشته است.

دیوارهای اطراف را معمولا از مصالحی چون سنگ وسیمان بنا می­کنند یک درب کوچک آهنی نیز برای ورود و خروج در این فضا در نظر گرفته می‌شود. محیط دخمه 100 متر می‌باشد و سطح داخلی آن از دیواربه طرف مرکز سراشیب می‌باشد و چاه عمیقی در وسط دخمه وجود دارد که به چهار چاه عمیق دیگر راه دارد. عمق چاه‌های میان دخمه حدود یک متر با شن و ماسه پوشیده شده است.

دخمه‌ها دارای بخش‌های متفاوتی هستند، این بخش‌ها شامل: جاده دخمه، کتیبه دخمه، حلقه مردگان زن، مرد، کودک و استودان یا سراده از آن جایی که نیاکان ایرانیان پیرو دین زرتشت بودند و اعتقاد داشتند جهان از چهار عنصر آب، باد، خاک و آتش تشکیل شده است. بر همین اساس برای جلوگیری از آلوده شدن خاک، آتش و هوا  اقدام به ساخت همچین فضاهایی کردند تا جسم متوفی را به طبیعت بازگردانند. بعد از آن که اجساد خوراک پرندگان و کرکس ها شد، طی مراسم خاصی استخوان‌ها را در مرکز دخمه که برای همین منظور تعبیه شده است دفن می‌کنند که با این کار خاک و آتش نیز آلوده نمی‌شود.

برج خاموشان در فاصله 15 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد واقع شده است، این برج در ارتفاعات کوه رسوبی و کم ارتفاع قرار گرفته، در این منطقه شما شاهد دو عمارت سنگی مدور شکل خواهید بود همچنین فضای داخل این برج خالی می‌باشد.

لازم به ذکر است ساختمان‌هایی که در نزدیکی دخمه‌ها وجود دارند مکانی هستند برای مراسم‌های دینی  زرتشتیان که بعد از مرگ برگزار می‌شوند.

در این منطقه برج دیگری به نام مانکجی هاتریا نیز واقع شده است همچنین برج گلستان نیز یکی دیگر از این برج‌ها می‌باشد. دخمه گلستان 25 متر قطر دارد و ارتفاع تپه 6 متر است و دخمه مانکجی قطر 15 متر دارد. اگر به یزد سفر کردید پیشنهاد میکنیم از برج خاموشان نیز بازدید کنید.

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید