Liana parvaz

مسجد جامع یزد

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری

 مسجد جامع یزد

 یکی از جاذبه‌های دیدنی یزد که شمار زیادی از گردشگران برای بازدید به این شعر سفر می‌کنند مسجد جامع یزد می‌باشد. این مسجد دارای بلندترین مناره‌ها در میان دیگر مساجد می‌باشد و شاید یکی از دلایل معروفیت این بنا همین مناره‌ها باشد. این مسجد از خانه کعبه الهام گرفته است و دارای پلان مربع ای شکل می‌باشد. لازم به ذکر است این مسجد یکی از قدیمی ترین نمونه‌های معماری است و به عنوان  نماد کیهانی در بین الگوهای معماری اسلامی استفاده می‌شود.

 روشنایی یکی از ارکان اصلی در ساخت هر بنا می‌باشد، از این رو روشنایی این مسجد به صورت غیر مستقیم یعنی به وسیله انعکاس نوری که از گچ سفید گنبد و دیوارها به وجود می آید تامین می‌شود.

تزئینات داخلی و خارجی گنبد و همچنین ایوان و محراب زیبایی این مسجد را دو چندان می کند. در سال های دور در این مکان سه مسجد وجود داشته است و به مرور زمان این مسجد با وسعت بیشتر و صحن بزرگ تر جایگزین این سه مسجد شده است. مسجد جامع یزد در سال 1313 خورشیدی در فهرست آثار ملی ثبت شده است، همچنین این بنا جز میراث یونسکو نیز ثبت شده است.

مسجد جامع یزد

ساخت مسجد جامع یزد به زمان آل بویه بر می‌گردد، نام این مسجد در آن زمان از مسجد جامع یزد به نام مسجد عتیق یاد می‌شد، به مرور زمان بخش‌های دیگر به این مسجد اضافه گردید و به نام مسجد جامع نو در بین مردم شناخته شد سپس این دو بنا با هم ادغام شدند و نام آن به مسجد جامع یزد تغییر پیدا کرد.

مسجد عتیق که در بالا به آن اشاره شد دارای 3 در اصلی داشته که به بخش های صفه مقصوره، بازار کلاه دوزان و مدرسه کمالیه دسترسی دارد. مسجد عتیق در بخش شمال شرقی محوطه مسجد امروزی واقع شده است. در گذر زمان این مسجد با نوشتن سوره فتح،کاشی‌های تزینی و اضافه شدن بخش شبستان زمستانی کامل‌تر شد.

مسجد جامع یزد دارای بخش‌های مختلف هم چون ایوان اصلی، قنات، چاه آب، کتابخانه و گنبد خانه است. اما مهمترین قسمت این مسجد مناره هایش است ارتفاع این مناره ها حدود 52 متر می‌باشند. در فضای جلوی مسجد حوض هشت ضلعی را در مقابل سردر و ستون مرمری خواهید دید که روی آن ها نقوش حیوانات و گیاهان کنده کاری شده است. سر در شرقی مسجد جامع یزد ارتفاعی حدود 24 متر دارد و طاق نماهایی کم عرض در دو طرف دو مناره بلند در زمان ورود توجه همگان را به خود جذب می‌کند. لازم است بدانید این سر درب یک بار فرو ریخته شده است اما بعد مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

مناره‌های مسجد جامع یزد که قبل به آن اشاره شد دارای راه پله مدور می باشد همچنین روی این مناره‌ها کاشی‌کاری و کتیبه‌هایی با خط کوفی به چشم می‌خورد.

ایوان اصلی این مسجد به شکل مستطیل می‌باشد و در بخش ورودی سوره الفتح نوشته شده است و ادامه این سوره بالای دیواره‌های سمت راست حیاط به چشم می‌خورد.

اما فاصله این مکان گردشکری تا موزه آب یک کیلومتر، تا بلغ دوولت آباد حدود 2.5 کیلومتر، میدان امیر چخماق یک کیلومتر و با چند قدم پیاده روی خودرا به برج و میدان ساعت برسانید. 

اگر تصمیم  گرفتید به به مسجد جامع یزد برود در هر کجا از شهر یزد باشید به راحتی می‌توانید با تاکسی خود را به این منطقه برسانید. همچنین لازم به ذکر می‌باشد ساعت بازدید این مجموعه هر روز از ساعت 8 صبح الی 19:30 عصر می‌باشد و برای گردشگران ایرانی هزینه ای نخواهد داشت.

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید