Liana parvaz

خانه تهرانی‌های یزد

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری


خانه تهرانی ها یزد

یزد یکی از کلان شهرهای ایران است و همان طور که می‌دانید اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان به شمار می‌آید. شهر یزد به شهر بادگیرها یا شهر دوچرخه نیز معروف می‌باشد و شعاری که این شهر با آن شناخته می‌شود، دیار قنات و قنوت و قناعت است.
یزد دارای جاذبه‌های گردشگری بیشماری می‌باشد و همین امر باعث شده تا سالانه میلیون‌ها توریست خارجی و داخلی برای بازدید به این شهر تاریخی سفر کنند. اگر به یزد سفر کردید به شما پیشنهاد می‌شود از خانه تهرانی‌ها نیز بازدید کنید.
این خانه تاریخی در محله فهادان یزد در نزدیکی میدان فهادان واقع شده است شاید به همین دلیل است که نام این خانه را هتل موزه فهادان نام گزاری کرده اند.
خانه تهرانی‌های یزد
قدمت این خانه تاریخی به 150 تا 200 سال قبل بر می‌گردد. این بنای کاملا ایرانی  توسط قلی شیخ مهدی عرب ساخته شده است و بعدها به دلیل تغییر نام خانوادگی به تهرانی، این بنا به خانه تهرانی ها معروف شد. این خانه مربوط به دوره قاجار می باشد و در 7 مهر  ماه سال 1381 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و در حال حاضر به عنوان هتل موزه فعالیت می‌کند.
این خانه از دو بخش تشکیل شده است، این دو بخش شامل بخش اصلی و خدماتی می‌باشند. بخش اصلی مجموعه دارای حیاط مستطیل شکل می باشد و همچنین در دو طبقه محصور شده است. ورودی این بنا تشکیل شده از سردر و هشتی می باشد و در شمال غربی این بنا دالانی بنا شده است.
اما  بخش خدماتی مجموعه در قسمت جنوبی این خانه واقع شده است و دارای ورودی مجزا می‌باشد. در گوشه‌های حیاط این مجموعه فضاهایی قرار گرفته که از طریق راهر رو هایی به حیاط مرتبط می‌شوند و روشنایی این فضا به وسیله نور سقف تامین می‌شود.
بخش دیگری از این فضا شاید سرداب هایی است که در قسمت شرقی، جنوبی و غربی واقع شده است. سرداب شرقی با پلکان به فضایی راه دارد که نهر آب زیر زمینی در آن جاری است و سرداب بخش جنوبی به اتاق بادگیر باز می‌شود.
آب نماها همواره در معماری ایرانی رکن اصلی را دارند، در این بنا نیز آب نماها در مقابل ایوان قرار گرفته شده است و فضای سبز در مجاورت این آب نما احداث شده است که باعث زیبایی دو چندان این فضا شده می‌شود.
اگر برای اقامت این هتل موزه را انتخاب کردید به شما پیشنهاد می کنیم حتما از پشت بام این هتل نیز بازدید کنید چرا که شما می‌توانید نظاره گر چشم اندازی غیر قابل وصف باشید. دیدن مدرسه ضیاییه، بقعه دوازده امام و مناره‌های بلند مسجد جامع یزد از محاسن بازدید از پشت بام این هتل موزه می‌باشند که دید متنوع ای به شما خواهد داد، همچنین این مکان در حال حاضر دارای رستوران و کافی شاپ نیز می‌باشد و دوستان و گردشگرانی که برای بازدید به این منطقه می‌روند می‌توانند ساعاتی را در این بخش از فضا به گپ و گغت بپردازند و خاطراتی را برای خود و دوستان خود رقم بزنند.
این بنا در موقعیت مکانی مناسبی واقع شده است به طوری که در یک کیلومتری این مکان برج و باروی یزد واقع شده است همچنین خانه مرتاض در فاصله 2 کیلومتری از این بنا می‌باشد، چنان که شما در یک روز بعد از بازدید از این بنا می‌توانید به مکان‌های تاریخی اطراف نیز به آسانی سر بزنید و یک گشت جامع در یک روز از سفر خود داشته باشید.

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید