Liana parvaz

معرفی روستای لافت

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری

بندر لافت قشم

قشم یکی از پر‌بازدید‌ترین جزایر جنوب کشور می‌باشد. در سمت شمال غربی حاشیه خلیج فارس در مجاورت جنگل حرا، روستایی قدیمی را خواهید دید که دارای بافتی سنتی است و در میان نخلستان‌های این جزیره قرار گرفته است. روستای لافت در شرق جنگل حرا واقع شده است و شما شاهد بناهایی با بادگیرهای بزرگ و کوچه‌های تنگ و باریک می‌باشید. این روستا را به نام روستای بادگیرها نیز می‌شناسند. در گذر از این کوچه‌ها شما بوی غذاهای محلی را همراه با صدای محلی‌های این روستا با لهجه‌های منحصر به فردشان را خواهید شنید که حس و حال متفاوتی از جنوب به شما خواهد داد. در این روستا شما مردمانی با لباس‌های محلی رنگا‌رنگ با پوشیه‌هایی متفاوت خواهید دید که خود گویای فرهنگ متفاوت آنها می‌باشد و دیدن این مردمان خون گرم و میهمان نواز خالی از لطف نخواهد بود.

روستای لافت

قدمت روستای لافت به حدود 3000 سال پیش می‌رسد و سبک معماری این روستا بیشتر از هر چیز به چشم می‌خورد. وجود بادگیرهای زیبا، جذابیت این منطقه را دو چندان کرده است؛ در این منطقه از کشور به خصوص این ناحیه به دلیل وجود رطوبت بالا و گرمای هوا خانه‌هایی سازگار با آب و هوای این خطه بنا شده است که به صورت طبیعی هوا را به جریان می‌اندازند و باعث خنک شدن ساختمان می‌شود و در عین حال بافت سنتی را نیز به گونه‌ای حفظ کرده‌اند. در این روستا علاوه بر وجود بادگیر بر سر هر بنا سعی شده است تا از سبک معماری ناحیه کویری ایران نیز استفاده شود. این سبک معماری را با راهروهایی که به حیاط وصل می‌شوند می‌توان کاملا احساس کرد و همین باعث می شود تا جریان هوای مطلوبی را داشته باشیم.

بادگیرهای شهر لافت

این روستا علاوه بر سبک معماری ویژه دارای آثار تاریخی مهمی هم‌چون قلعه پرتغالی‌ها و قلعه نادری نیز می‌باشد. همچنین وجود دو آب انبار تاریخی در این منطقه نیز حائز اهمیت است و روستاییان از این آب انبارها برای تامین آب استفاده می‌کنند. در این روستا شما گورستانی تاریخی را با سنگ نوشته‌هایی هزار ساله خواهید دید، اما از جاذبه‌های مذهبی این روستا می‌توان به مساجد موجود در این روستا اشاره کرد که حدود 7 عدد می‌باشند، معماری این مساجد به گونه‌ای می‌باشد که خانه‌ها در اطراف مسجد ساخته می‌شوند اما اصلی‌ترین این مساجد که در مرکز روستای لافت واقع شده است مسجد جامع لافت می‌باشد. مساجد روستای لافت معمولا یک مناره می‌باشند که نشان دهنده مردمان سنی نشین آن منطقه است؛ علاوه بر این، مساجد مکانی برای عبادت محلی‌ها و فعالیت‌های فرهنگی واجتماعی نیز می‌باشند، همچنین این روستا دو امام زاده دارد که مردم برای عبادت به این مکان‌ها می‌روند.

قشم روستای لافت

از دیگر آثاری که در هنگام بازدید از این منطقه نباید از دست بدهید چاه‌هایی است که با نام تلا معروف می‌باشند، این چاه‌ها کف‌هایی با یک لایه گچ دارند و این گچ باعث می‌شود تا مدت زمان زیادی آب را خنک وسالم نگه دارد. آب‌های سطحی این روستا تماما در این چاه‌ها و یا آب انبار‌ها ذخیره می‌شوند. جالب است بدانید که تعداد این چاه‌ها به تعداد روز‌های سال کبیسه یعنی 366 چاه است و به گفته روستاییان این منطقه، هر روز از یک چاه استفاده می‌شود. اکثر مردمان این منطقه به لنج‌سازی می‌پردازند و یا ماهی‌گیر هستند و از این طریق امرار معاش می‌کنند. اگر به جزیره قشم سفر کردید حتما برای بازدید به این محل بروید. این روستا تا مرکز جزیره قشم حدود 6 کیلومتر فاصله دارد و شما با یک تاکسی می‌توانید خودتان را به این روستا برسانید.

چاه های روستای لافت

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید