Liana parvaz

معرفی جنگل حرا

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری

جنگل حرا قشم

اگر به قشم سفر کردید یکی از مکان‌هایی که حتما باید از آن دیدن کنید جنگل حرا می‌باشد، جنگل حرا یکی از عجایب هفتگانه جزیره قشم می‌باشد و تجربه بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود. جنگل حرا در کناره ساحل خلیج فارس و دریای عمان و در سواحل شمال غربی جزیره واقع شده است. این جنگل به سبب آنکه درختانش ریشه در آب دارند معروف می‌باشد. وسعت این جنگل حدود 22 هزار کیلو‌متر می‌باشد و تحت حفاظت جزیره قشم قرار گرفته است، شما حدود 2400 هکتار از این جنگل را در سواحل شمالی و 60 کیلومتر آن را در ساحل شمال و غربی خواهید دید .

جنگل حرا

طول درختان کهن این جنگل به 3 تا 6 متر می‌رسد و  برای رشد خود از آب شور تغذیه می‌کنند و طی هزاران سال زندگی در مجاورت آب‌های شور کاملا سازگار شده‌اند. یکی از خواص این درختان به گونه‌ای است که آب شور دریا را می‌گیرند و به وسیله ریشه‌های خود آن را به آب شیرین تبدیل می‌کنند و در نهایت از آب شیرین برای تغذیه استفاده می‌کنند. شاید یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد این جنگل بافت طبیعی، قدمت درختان موجود و سر‌سبز این منطقه باشد که در تمام فصول سال درختان این منطقه تا‌کنون زرد نشده‌اند؛ همچنین شرایط مساعد باعث شده تا این منطقه به زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر تبدیل شود، پرندگانی هم‌چون حواصیل بزرگ، اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری، گیلانشاه و کاکائی؛ این جنگل علاوه بر زیستگاه پرندگان زیستگاه مناسبی برای نرم تنان‌، ماهی‌ها و سخت پوستان نیز می‌باشد.

جنگل حرا

هنگامی که درختان به زیر آب می‌روند (در زمان مد) ماهی‌ها هجوم می‌آورند و محلی‌ها زمان مناسبی برای ماهی‌گیری خواهند داشت. به طور کلی جزر و مد در این جنگل هر 6 ساعت یک‌بار اتفاق می‌افتد. در زمان جزر این درختان به گونه‌ای می‌باشند که گویا در زمین خشک رویده‌اند. شما در این منطقه می‌توانید با قایق‌های تندرو روی این جنگل به قایق سواری بپردازید. فراموش نکنید بهترین زمان برای بازدید از این منطقه، اواسط پاییز تا زمستان می‌باشد چرا که در این فصل شما در هنگام عبور از روی این جنگل می‌توانید نظاره‌گر دلفین‌ها نیز باشید همچنین اگر اهل کمپ زدن باشید این منطقه جای مناسبی می‌باشد .

قایق سواری در جنگل حرا

لازم است بدانید بومیان جزیره این جنگل را به نام طلای سبز نیز به گردشگران معرفی می‌کنند و یکی از قطب‌های اصلی گردشگری در این جزیره می‌باشد و این جنگل به عنوان منطقه حفاظت شده ملی، تالاب بین المللی و ذخیره‌گاه زیست کره به ثبت رسیده است، همچنین با نام ذخیره‌گاه زیست کره در یونسکو ثبت جهانی شده است. برای رسیدن به این جنگل بی‌نظیر شما باید به قشم سفر کنید که هم از طریق راه هوایی امکان پذیر می‌باشد و هم از طریق راه زمینی، اما یک راه دیگری هم وجود دارد که شما باید خودتان را به بندر خمیر یا بندر پل برسانید و بعد به وسیله لنج یا قایق‌های تندرو به قشم بروید و از طریق تاکسی از بزرگ راه خلیج فارس به این جنگل بی نظیر برسید. اگر شما در هتل اقامت داشته باشید می‌توانید با هتل خود هماهنگ کنید تا به شما راهنمایان تور به جنگل حرا را معرفی کنند، حتی اگر شما در هر منطقه از شهر باشید می‌توانید با تاکسی خود را به این منطقه بکر برسانید.

قشم-جنگل حراسوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید