Liana parvaz

مجموعه امیر چخماق یزد

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری

امیر چخماق

میدان امیرچخماق نام میدانی در شهر یزد است. مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار که قدمت‌شان به دوره تیموریان می‌رسد است.

میدان امیر چخماق

امیر جلال الدین چخماق از سرداران و امرا شاهرخ تیموری و حاکم یزد با همکاری همسر خود فاطمه خاتون در جهت آبادانی یزد مجموعه ای شامل تکیه، میدان، حمام، کاروانسراها، خانقاه، قنادخانه، چاه آب سرد و از همه مهمتر مسجد امیر چخماق را بنیان نهادند.  یکی دیگر از بخش‌های دیدنی این میدان، نخل بزرگ آن است که به «نخل حیدری ها» نیز معروف بوده است. آن گونه که «عبد الحسین آیتی» گفته، پیشینه این نخل به ۴۵۰ سال پیش و «دوره صفویه» می‌ رسد. برخی این نخل را کهن‌ ترین نخل و برخی دیگر، نخل «میدان شاه ولی» در «تفت» را با ۶۰۰ سال پیشینه، کهن‌ ترین نخل جهان می‌ دانند. مسجد امیر چخماق در ضلع جنوبی این میدان قرار دارد و دراطراف این مسجد کتیبه هایی با خط کوفی قرار دارد از دیگر جاذبه دیدنی در مجموعه امیر چخماق بازار حاجی قنبر است؛ عمده ترین کالا هایی که به فروش می رسد در این بازار پارچه، طلا، شیرینی یزدی و فرش است.

نخل حیدری ها

 این مجموعه تاریخی 3 آب انبار دارد که در ضلع جنوبی این میدان قرار دارد واکنون موزه آب شهر یزد را تشکیل می دهد. زمان دسترسی به این مکان ازتهران 6ساعت و 45 دقیقه است؛ با ماشین شخصی از اصفهان تا یزد 3ساعت و 50 دقیقه واز شیراز 5ساعت و15 دقیقه می باشد.

 زمان بازدید از این مجموعه همه روزه می باشد ..

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید