Liana parvaz

تالاب گاوخونی

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری

تالاب گاوخونی

نزدیک‌ترین آبادی به گاوخونی همان شهر ورزنه است که در حدود ۲۳ کیلومتر تا دهانه مرداب فاصله دارد. در بقیه مناطق، روستاهای دستجرد، حسن آباد خارا و مالواجرد از دهستان جرقویه علیا در جنوب تپه شنی حاشیه مرداب واقع اند که این روستاها به جز از طریق روستای خارا دسترسی به مرداب گاوخونی ندارند.
 تالاب گاوخونی یکی از تالاب‌های مشهور در جلگهٔ مرتفع مرکزی ایران به‌شمار می‌آید. این تالاب حیاتی منطقه‌ای به وسعت ۴۷۶ کیلومتر مربع را پوشانده و در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه‌های شنی واقع شده‌است. ارتفاع آن از سطح دریا ۱٬۴۷۰ متر و بیشینهٔ عمق آن ۱۵۰ سانتیمتر می‌باشد. باتلاق مذکور منابع زیستی غنی‌ای دارد البته به انضمام فعالیت‌های دیگری که نسبت به محیط دارد. این باتلاق همچنین پناهگاهی برای پرنده‌های مهاجر است که با همهٔ این ویژگی‌ها یکی از جاذبه‌های گردشگری است.
درزمان قدیم این مکان به عنوان جایگاه نگهداری گاو بوده است. دهخدا گمان می‌برد که گاوخانه باشد زیرا در گذشته روستاییان گاوهای خود را برای چرا به اینجا می‌آوردند.

تالاب گاوخونی
 منبع اصلی تغذیه تالاب گاوخونی، زاینده رود است، رودی که از کوه های زرد کوه بختیاری سرچشمه می گیرد و بعد از عبور از اصفهان به این باتلاق می ریزد اهمیت تالاب گاوخونی را می توان به زیر فهرست بندی کرد:

  1. دارای تولیدات و ذخایر بسیار بالای بیولوژیک است.
  2. زیستگاه بسیار مناسبی برای آبزیان، حیات وحش و پرندگان مهاجر و بومی است.
  3. فضاهای تفریحی مناسبی دارد.
  4. از زمینه های تحقیقی و پژوهشی برخوردار است.
  5. مهاجرت پرندگان از نواحی شمالی در فصول سرد و یخبندان و همچنین از نواحی جنوبی در فصول گرم به این منطقه، زیبایی جالب توجهی را به آن می بخشد

بهترین زمان برای دیدن این منطقه بکر و بی نظیر اوایل بهار، در این ایام وضعیت آب و هوایی منطقه مطلوب و درجه دمای محیط مناسب است. از طرف دیگر چنانچه در زمستان گذشته میزان بارندگی قابل ملاحظه‌ باشد، در ارتفاعات و دامنه‌های شمالی مشرف به تالاب از جمله كوه سیاه، رویش انبوه گیاهان علفی و یكساله با رنگ‌های مختلف مناظر بسیار زیبایی را به وجود می‌آورد كه از بالای ارتفاعات مذكور می‌توان علاوه بر مشاهده‌ی این جلوه‌های زیبا، از تماشای چشم‌اندازهای طبیعی و بكر تالاب نظیر بخش چمن‌زار (جنگل)، دریاچه‌، تپه‌های شنی، بنجیا و . . . لذت برد .
اما از آنجا كه پرندگان مهاجر تالاب جهت جوجه‌آوری و تولید مثل در آن باقی نمی‌مانند با گرم شدن هوا مهاجرت خود را به نقاط شمالی آغاز می‌كنند، در این ایام سال كمتر پرنده‌ای در تالاب دیده می‌شود

اصفهان تالاب گاوخونی

راه های دسترسی به تالاب گاوخونی

شهرضا- نیك آباد- اژیه- ورزنه- تالاب گاوخونی

جاده اصفهان- نایین (كیلومتر 98)- ورزنه- تالاب گاوخونی

اصفهان- زیار- حسن آباد جرقویه- خارا- تالاب گاوخونی

اصفهان- ورزنه- حسن آباد جرقویه- خارا- تالاب گاوخونی.

با توجه به این كه راه‌های مذكور حداقل در بخشی از مسیر خاكی و كم رفت و آمد می‌باشند، رعایت نكات ایمنی مربوط به مسافرت به چنین نقاطی ضرورت دارد.

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید