Liana parvaz

بازار وکیل | شیراز

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری

بازار وکیل

بازار وکیل شهر شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است. این بازار که به فرمان کریم خان ساخته شد، اکنون در مرکز شهر شیراز (شرق میدان شهدا) قرار گرفته‌است. در کنار بازار مکان‌های دیگر چون مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در قرار گرفته‌اند مجموعه بازار وکیل مربوط به دوره زند است و در شیراز، بعد از میدان شهرداری، نزدیک ارگ کریمخان جای گرفته‌است.

بازار وکیل

این اثر در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۵۱ با شمارهٔ ثبت ۹۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است بازار وکیل یکی از بازارهای مرحوم کریم خان وکیل است قریب به مسجد وکیل چهار بازار از آجر و گچ ساخته شالوده‌های آن از سنگ‌های کلان قرار داده و در وسط چهار بازار چهارسوئی است که سقفش بسیار بلند و طرازش دلپسند است. کمتر بازاری در ایران بدین اسلوب و بنیان دیده می‌شود. یک بازار بزرگ تا برسد به چهارسوی مذکور چهل و یک طاق است این بازار که از نظر معماری دارای سه فضای جداگانه است، گذرگاه (برای گذر مشتریان)، حریم مغازه (به بلندای نزدیک به ۲ پله بالاتر از سطح زمین)، فضای مغازه (جایگاه فروش) است. بازار دارای پنج در بزرگ است که در چهار سوی آن جای گرفته‌است. هم چنین شامل دو راهروی شمالی - جنوبی و شرقی - غربی است که چون صلیبی یکدیگر را قطع کرده‌اند؛ معماری این بنا بر گرفته از بازار قیصریه لار و همچون بازارچه بلند اصفهان ساخته شاه عباس کبیر است اما پهنای بازار وکیل بیش از سایر بازارهاست. همچنین ۷۴ دهانه تاق ضربی بازار با بلندای بیش از ۱۱ متر بلندتر از تاق سایر بازارهاست که البته هم اینک به علت خاکریزی کف بازار، ارتفاع طاق‌ها به ده متر تقلیل یافته‌است در زیر چهار سوق، حوض بزرگی از سنگ مرمر قرار داشته که آب آن از آبراهی که از زیر بازار ترکش دوزها می‌گذشته، فراهم می‌شده‌است. این آبراه به صورت طاق ضربی است و از آجر و ساروج ساخته شده‌است و هم اینک نیز وجود دارد اما حوض مرمرین به علت بالا آمدن کف بازار، از میان رفته‌است. این بازار، به عنوان نام آن را القا می کند یکی از ساختمان‌های زندیه متشکل از دو مسیر اصلی و مشتق شده از راه عبور است که در آن متقابل یکدیگر در یک دایره است. مسیر عبور اصلی طولانی تر است.

بازار وکیل شیراز

در این بازار 180 فروشگاه وجود دارد که در آن کالاهای مانند پارچه، صنایع دستی، فرش و ... تامین می شود. همانند تمام بازارهای تاریخی ایران، در این بازار همچنین کالاهای مانند پارچه، صنایع دستی، فرش و ... تامین می شود. همانند تمام بنیادهای تاریخی ایران، در این بازار نیز کاروانسراها، انبارها و خدانوران وجود دارد. در میان این کاروانسراها، می توان به کاروانسرای مشیری، احمدف کاروانسراهای، در کنار بازار وکیل اشاره کرد که بازار در آن زمان در قاجار ساخته شده است. این بازار بسیار شبیه به بازار وکیل است که در معماری و نوع زنگ زدن است.

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید