Liana parvaz

موزه آب یزد

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری

موزه آب

در شمال میدان امیر چخماق واقع شده است ودر سال 1379 همزمان با برگزاری همایش بین المللی کار خود را اغاز کرد تا ارزش و اهمیت آب را در منطقه ای کویری به مردم نشان دهد.

موزه آب یزد

 امروزه  بسیاری از این موزه با عنوان یکی از بهترین موزه های آب دنیا یاد می کنند. مکانی که در آن می توان آثار و ابنیه های تاریخی در زمینه های مختلف مربوط به آب را شناخت و می توان به اهمیت آب در شهر‌های کویری مطلع شد. موزه آب در خانه‌ی تاریخی به نام کلاهدوزها واقع است، این خانه دارای 3 سطح می باشد از سطح اول یا پایینترین طبقه خانه، انشعاب دو کاریز رحیم‎ آباد و زارچ، گذر می کند.

امروزه قنات زارچ با بیش از 2000 سال قدمت و 75 کیلومتر طول، هنوز هم فعال است، سطح دوم این ساختمان در عمق 10 متری قرار گرفته و فضای آن به صورت هشت ضلعی است. در گذشته گذر آب قنات از این قسمت باعث می شد که خنک تر از سایر قسمت ها باشد. امروزه آب در این قسمت جریان ندارد؛ اما هنوز هم می توان اختلاف دما را با بیرون به خوبی حس کرد در این مکان در آن زمان آذوقه را بر روی صفحه‌ای چوبی قرار می دادند و آن را در میان هوا و زمین آویزان می کردند. سطح 3 این ساختمان برای روزهای گرم تابستان از آن استفاده می‌شده و زیرزمین در4 طرف حیاط وقسمت زیرهر اتاق مخصوص یکی از ساکنان بوده است. سطح 4 دارای تعدادی اتاق محل زندگی خدمتکاران و همچنین شامل اتاق‌های پنج دری، تالار اتاق ارسی، آشپزخانه ارسی به معنای پنجره‌هایی است که از پایین به بالا باز می شوند در پنج دری حیاط ختنه واتاق خدمه در آنجا واقع بوده است وهمچنین تالار هم مکانی برای روزهای گرمی تابستان بوده است. سطح 5 هم پشت بام این خانه است که چرخ چاه در آن دیده می‌شود.

موزه اب

برای دسترسی به این جاذبه می توانید از اتوبوس‌های خط پایانه دروازه قرآن - پایانه شهدای محراب و یا خط چهارراه بعثت - راه آهن استفاده کرده و در چهارراه شهدا پیاده شوید و با کمی پیاده روی به موزه برسید. زمان بازدید این موزه همه روزه از ساعت 8 صبح تا 7 بعداظهر می باشد و موزه در ساعت 2ظهر تا 4 بعداظهر تعطیل می باشد و هزینه بازدید از موزه برای اتباع ایرانی  2000 تومان و برای اتباع خارجی 15000 تومان می باشد و جاذبه های دیگر که در نزدیکی موزه آب می‌باشد میدان امیر چخماق در چند قدمی و بازار خان در 300متری این موزه واقع شده است .

یزد-موزه آب

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید