Liana parvaz

همه آن‌چه باید از کازان بدانید (قسمت دوم سفرنامه)

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری

سفری به خارج از کازان

اینو پلیس کازان


روز چهارم روزی است که باید از هتل ایبیس خداحافظی کنیم و کمی به خارج شهر برویم قرار است به اینوپلیس برویم. یک شهر جدید روسی که در نزدیکی جمهوری تاتارستان قرار دارد. شهر اقتصادی که بر مبنای تکنولوژی بالا ساخته‌شده است. درواقع چیزی شبیه پارک علم و فناوری در ایران که امکانات بسیار زیادی دارد خوابگاه‌های دانشجویی، کلاس‌های درس پیشرفته، سالن‌های مطالعه، سالنی برای بازی که ps4 هم داشتند و درواقع مناسب برای کسانی هست که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. بعد از این که ناهار را درسلف اینوپلیس خوردیم رفتیم به سمت منطقه‌ای برای تیراندازی، تیراندازی از تفریحات مهیج هست مخصوصا اگر مربی هم داشته باشید که یادتان بدهد در اینجا هدف از اتاقک‌هایی با ارتفاع‌های مختلف به بیرون پرتاب می‌شد و شما باید به سمت آن تیراندازی می‌کردید تجربه‌ای هیجان‌انگیز بود مخصوصا برای آقایان گروه. مکان تیراندازی که در نزدیکی منطقه‌ی توچالی سویاژسک قرار دارد که با آخرین تکنولوژی روز تجهیز شده است و تمام امکانات ضروری برای برگزاری مسابقات روسی و بین‌المللی را دارد.


تیراندازی در کازان

جزیره سویاژسک

هتل دژاوو جزیره سویاژسک

 بعد از تیراندازی به سویاژسک رفته و در هتل جدید مستقر می‌شویم هتلی شیک به نام دژاوو وضعیت آب و هوایی این منطقه به‌گونه‌ای هست که شما در زمستان می‌توانید به ورزش‌هایی مانند اسکی، اسنوبرد و تیوپ بپردازید و در زمستان کل برف‌ها آب‌شده و می‌توانید گلف بازی کنید و این جذابیت کازان را دوچندان می‌کند که شما دو جذابیت گردشگری کاملاً متفاوت را در تابستان و زمستان تجربه می‌کنید. منظره‌ی اتاق هتل بسیار جالب است از یک طرف افرادی را می‌بینید که در حال اسکی هستند و از تپه‌های پوشیده شده از برف به سمت پایین می‌روند، از طرفی دیگر چشم‌اندازی از جزیره را مشاهده می‌کنید. برای گروه ما که به دعوت لیاناپرواز در تورزمستانی کازان حضور داشتیم هیجانی همراه با ترس از زمین خوردن وجود داشت اما زمانی که متوجه شدیم مربی در کنارمون هست که آموزش بدهد خوشحال شدیم. به پیشنهاد تورلیدر اسنوبرد را انتخاب کردیم در پیست کودکان آموزش دیدیم و بعد از این که مربی را کاملاً خسته کردیم مهارت‌های اولیه را فراگرفتیم دمای هوا منفی ده درجه هست اما بالباس‌هایی که کمیته گردشگری کازان برای ما درنظر گرفته است سرمای هوا احساس نمی‌شود، انگار در دمای شش درجه تهران هستیم. سوارشدن تل سیژ بر فراز تپه‌های پوشیده از برف سویاژسک روز پر چالش و هیجان‌انگیزمان را آرامش‌بخش می‌کند و به سمت رستوران هتل برای صرف شام حرکت می‌کنیم و روز چهارم از سفر با آرامشی که بر فراز تپه‌های سویاژسک هست به پایان می‌رسد. 

اسکی در کازان

بازدید از جاذبه‌های سویاژسک

روز پنجم سفر با صرف صبحانه در هتل دژاوو شروع می‌شود، صبحانه‌ی این هتل کامل هست و هر چیزی که به‌عنوان صبحانه دوست دارید را می‌توانید میل کنید. یک نکته‌ی جالب وجود دارد و آن این است که برای نوشیدن نسکافه، هات چاکلت و ... باید سوال بپرسید به این دلیل که روی دستگاه‌ تمام نوشیدنی‌ها به زبان روسی نوشته‌شده است و قابلیت تشخیص وجود ندارد. صبحانه‌ای مفصل و کامل را صرف می‌کنیم و به سمت جزیره سویاژسک حرکت می‌کنیم، در این جزیره کوچک که تعداد ساکنان آن کمتر از 300 نفر هست، 37 اثر جهانی متمرکزشده است.

موزه سویاژسک

 معابد دینی این شهر از سال 2010 مورد بازسازی و مرمت دقیق قرارگرفته‌اند. در اینجا می‌توان بهترین آثار از معماری کلیسای روسی را مشاهده کرد. قدیمی‌ترین کلیسای چوبی موسوم به کلیسای "ترویتسکا" در منطقه‌ی ولگا در سال 1551 و ظرف یک روز ساخته شده است. البته باید گفت که این جزیره فاقد هرگونه تاسیات صنعتی و وسایل نقلیه عمومی هست و به همین خاطر در این جزیره در طول سال آرامش و آسایش حاکم هست به گونه‌ای که زمانی که باید به کازان برمی‌گشتیم تورلیدرهای ما غصه‌دار شده بودند. طبق برنامه سفر قرار است به یک موزه‌ی باستان‌شناسی برویم که یک سال هست تاسیس شده است. اما درراه بر روی رودخانه‌ی ولگای یخ‌زده قدمی می‌زنیم و با شیوه ماهی‌گیری بر روی یخ‌ها آشنا می‌شویم، کازان در زمستان جذابیتی فوق العاده دارد و چیزهایی تجربه می‌کنید که شاید در هیچ تور دیگری نتوان به دست آورد. به موزه مورد نظر رسیدیم، از قدمتی 400 ساله موزه ساخته شده است، وارد موزه می‌شویم خانمی مسن بارویی خوش به استقبالمان آمد، صورتی مهربان داشت و بعد از این که لباس‌ها را تحویل دادیم شروع کرد به معرفی کردن و توضیح دادن در مورد موزه، کاملا مسلط بر زبان انگلیسی، شیرین، داستان وار و البته با تعصب خاصی نسبت به جزیره سویاژسک سخن می‌گفت، در این موزه تاریخچه‌ی قدیمی سویاژسک از جنگ‌ها، لباس سربازان، زیورآلات پادشاهان را می‌توان مشاهده کرد. هر بخش از این موزه یک داستان جدا دارد که کاملاً برایمان توضیح داده شد. سویاژسک از نظر موقعیت برای ایوان مخوف بسیار حائز اهمیت بوده، سربازان برای تسخیر کازان از مسکو حرکت کرده و باید از رودخانه ولگا عبور کنند اما چون راهی برای عبور از رودخانه وجود ندارد، سربازان در زمستان که دریاچه یخ زده از رودخانه عبور کرده و سویاژسک که یک مقر نظامی آن زمان بوده است می‌رسند. یک انیمیشن توسط 20 ویدیو پروژکتور نمایش داده می‌شود که زندگی مردم روستا در 400 سال قبل را به تصویر می‌کشد، صداگذاری انیمیشن باعث می‌شود بازدیدکنندگان ارتباط بهتری با آن برقرار کنند.

موزه سویاژسک


در ادامه به یک محوطه‌ای وارد می‌شویم که چند کلیسا در آن هست، اما در نیمه راه ماشین متوقف می‌شود، ساکنان بالباس محلی حضور دارند، چند  مغازه که لباس محلی، صنایع دستی و سوغات محلی مانند کوزه‌هایی که روی آن طرح‌هایی از بناهای تاریخی کازان کشیده شده است در این‌جا به چشم می‌خورد. بساط سماور و چای زغالی مهیا هست. یک خانم بومی از ما با چای و پیراشکی داغ پذیرایی می‌کند و در این سفر مهمان‌نوازی کازانی‌ها برای من آشکار شد. هوا به گونه‌ای است که دلتان نمی‌خواهد آنجا را ترک کنید اما کازانی ها بسیار وقت‌شناس هستند پس برای بازدید از چند معبد و کلیسا در منطقه‌ی سویاژسک حرکت می‌کنیم، به کلیسایی با معماری زیبا و بارنگ قهوه‌ای می‌رسیم در کلیسای جامع که در سال 1906 به سبک معماری بیزانس نو بنا نهاده شد، صندوقچه‌ای حاوی استخوان‌های کشیش کلیسا نگه‌داری می‌شود که از مهم‌ترین مکان‌های مقدس شهر سویاژسک هست. ناهار را در رستورانی سنتی در منطقه سویاژسک به نام "تاورن"صرف می‌کنیم. پیش غذا سوپی بسیار خوشمزه در کاسه‌ای که با نان آماده شده سرو می‌شود.

سونای برفی


سونای برفی


بعد از به اتمام رسیدن ناهار به سمت هتل جدید حرکت می‌کنیم هتلی به نام کاماترافی منظره‌ی هتل بسیار زیباست و جایی است که رودخانه کاما و ولگا به هم می‌پیوندند این هتل با سایر هتل‌ها یک  فرق عمده دارد و آن داشتن سونایی سرباز هست که با کاج پوشیده شده است، شما در دمای منفی 9 درجه در سونایی که ‌برگ‌های کاج در آن شناور هستند و اگر مثل ما خوش‌شانس باشید که دانه‌های برف بر سر شما فرود آید می‌توانید شبی آرامش‌بخش را تجربه کنید. شاید غیر قابل تصور باشد که خود را در دمای ذکر شده در داخل استخر و سونای روباز تصور کنید اما این هتل این امکان را فراهم کرده است که بتوانید حتی در سرمای زمستان در حالی که در سونا هستید، از منظره‌ی سفید و برفی لذت ببرید البته امکانات دیگر مانند سونای خشک و سونای بخار هم در این هتل هست. شام در هتل به روال همیشه با سالاد که ترکیبی از ذرت، کاهو، تخم مرغ و سبزیجات دیگر است شروع می‌شود و با خوردن دسرهای خوشمزه کازانی به پایان می‌رسد. ما به دلیل هیجان زیادی که از سونای کاج داشتیم خوابمان نمی‌برد پس در لابی هتل سفارش چای دادیم به گفت‌وگویی دوستانه پرداختیم و کلی خندیدیم و روز پنجم این‌گونه به پایان رسید.


سونا

ماهی‌گیری روی رودخانه یخ‌زده

ماهیگیری در رودخانه یخ


روز ششم خیلی سرد شروع می‌شود. امروز قرار هست ماهی‌گیری کنیم شاید این سؤال به وجود بیاید که مگر در هوای برفی مخصوصا زمانی که گفته‌شده رودخانه یخ‌زده می‌شود ماهی‌گیری کرد؟! روز قبل ما متوجه شدیم که می‌شود، به منطقه‌ای می‌رویم که مطمئن باشیم ضخامت یخ زیاد هست و با راه رفتن روی آن یخ شکسته نمی‌شود، با سورتمه از خشکی دور می‌شویم، وسط رودخانه ولگا هستیم، همه‌جا پوشیده شده از برف است و چند نقطه‌ی سیاه به چشم می‌خورد، آن‌ها ماهی‌گیرانی هستند که یخ را با یک وسیله‌ای مانند دریل(البته نه به پیچیدگی آن) سوراخ می‌کنند، سر قلاب‌ها ماهی کوچکی به نام تل‌گا هست که از آن به‌عنوان طعمه استفاده می‌کنند و با آرامش ساعت‌ها به ماهی‌گیری می‌پردازند، ماهی‌گیری روی رودخانه یخ را هیچ‌کدام از ما تجربه نکرده‌ایم پس حتما یک‌بار آن را امتحان کنید، بعضی ماهیگیران برای تفریح ماهی می‌گیرند و بعضی دیگر برای امرارمعاش. 

ماهیگیری در دریاچه یخ

بازگشت به کازان

به سمت خشکی حرکت می‌کنیم که اسنوموبیل را امتحان کنیم آن نیز تجربه‌ای از تفریحات زمستانی کازان هست. امروز قرار است دوباره به کازان برگردیم و زمان ماندن در سویاژسک به پایان رسیده است اما ما نیز مانند تور لیدرمان دوست داریم در سویاژسک بمانیم و از آرامش آن جا بیش‌تر استفاده کنیم. ناهار در هتل صرف ‌می‌شود و به سمت کازان می‌رویم اما قبل از حرکت به  سمت کازان لازم میدانم نکته‌ای را در مورد هتل بگویم، در این هتل صبحانه مانند سایر هتل‌ها نیست، یعنی به صورت سلف سرویس که شما هر آن چه که دوست داشتید مهیا باشد و بتوانید دوباره و گاهی چندباره آن را شارژ کنید، یک منو به شما داده می‌َشود و شما از داخل منو یک صبحانه را سفارش می‌دهید. در مسیر بازگشت به کازان به دلیل بارش برف کمی ترافیک هست اما اصلا آزاردهنده نیست همه‌ی ما در ماشین خواب هستیم که به هتل جدیدمان به نام کرستون می‌رسیم.  در هتل یک مرکز خرید هست، می‌توانید سوغاتی را از هتل خریداری کنید. قیمت‌ها در این هتل نسبتا بالا هست.  مک‌دونالد و کی اف سی هم در این هتل هستند، هنگام شام هر شب مراسم موسیقی برپاست و کلا فضای هتل شاد هست و مناسب روحیه ما ایرانی هاست. در اتاق چای‌ساز نیست همان‌طور که در هتل قبلی چای‌ساز نبود، اما یک نکته‌ی جالبی که وجود دارد این هست که در راهروی تمام طبقات آب‌گرم‌کن و سردکن وجود دارد و شما بدون نیاز به پرداخت هزینه، بدون نیاز به این که بخواهید اتاق خود را به مقصد کافی‌شاپ هتل برای خوردن چای ترک کنید کافی است چای کیسه‌ای با خود به همراه داشته باشید تا بتوانید با آرامش در اتاق خودتان هنگام مشاهده تلویزیون چای بنوشید.

گشت در منطقه مسلمان نشین

لباس محلی کازان

 به سمت موزه‌ی چاک-چاک می‌رویم که از مهم‌ترین موزه‌های کازان هست، برای ورود به موزه باید کفش‌های خود را دربیاورید، خانمی در مورد فلسفه‌ی چاک-چاک و طرز تهیه‌ی آن حدود 30 دقیقه توضیح می‌دهد و از ما با چای و شیرینی پذیرایی می‌کند، در طبقه پایین هم کتاب‌هایی در مورد انواع غذاهای روسی و تهیه آن دیده می‌شود که برای ما خانم‌ها یادگیری غذاهای روسی بسیار جالب هست. به سمتی دیگر در کازان می‌رویم نزدیک پارک عروسکی که روز اول آنجا را خیلی سریع و از دور دیدیم اکنون این فرصت داده‌شده که داخل آن‌هم ببینیم، هم این‌که وارد می‌شویم صدای اذان به گوش می‌رسد می‌توان فهمید که الآن در منطقه‌ای مسلمان‌نشین هستیم چرا که در طی سفر به ما گفته شد که در شهر کازان مساجد و کلیساهای زیادی کنار یکدیگر ساخته شده‌اند و برای احترام به مذاهب یکدیگر در آن منطقه کلیساها زنگ نمی‌زنند و مساجد اذان پخش نمی‌کنند. خلاصه وارد بخشی دیگر شدیم و یک خانم با لباس محلی قرمز و با چهره‌ای مهربان که لبخند شیرینی بر لب داشت از ما استقبال کرد. هر یک از ما را به پوشیدن لباس محلی و لباس‌های پادشاهان تاتاری دعوت کرد، شام را در همان محوطه خوردیم و به سمت هتل رفتیم.


منطقه مسلمان نشین کازان

چاک چاک کازان

تمرین باله

سالن تمرین بالی

روز هفتم روزی تقریبا غم‌انگیز هست چرا که سفر رو به پایان هست و کسی دلش نمی‌خواهد سفر به پایان برسد هنوز جا برای شناخت بیشتر کازان هست، اما برنامه‌ی امروز رفتن به آکوآ پارک هست، اینجا برنامه اختیاری شد و کسانی که دوست داشتند رفتند آکوآپارک چیزی شبیه اوپارک خودمان است در ایران و کسانی هم که نخواستند مانند من به یک بازار در نزدیکی آکوآ پارک رفتند، در بدو ورود کسانی را می‌بینید که در حال بسته‌بندی بسته‌های بزرگ هستند، قسمت هیجان‌انگیز این بازار بزرگ بخش مربوط به وسایل کریسمس هست، حال و هوای این روزهای کازان چنین هست همه‌ی مکان‌ها در حال آماده‌سازی درخت‌های کریسمس هستند، و وسایل جانبی این درخت‌ها خیلی دوست‌داشتنی هستند در این مرکز خرید لوازم‌خانگی، تزیینی، موکت، فرش، لوستر و ... به فروش می‌رسد و شما اگر قصد خرید دارید می‌توانید خریدی مقرون به صرفه داشته باشید. پس از گشت‌وگذار در این بازار به رستوران "کاراول" و بعد از آن به مشاهده‌ی تمرین تئاتر باله می‌رویم، نوجوانانی که نهایتا 22 سال سن دارند در حال تمرین هستند و دو ماه دیگر اجرا دارند و نکته جالب اینجاست که بلیط‌های این تئاتر ظرف مدت دو روز به فروش رسیده است. شام را در مک دونالد واقع در هتل "کرستون" صرف می‌کنیم و البته در منو مشاهده می‌شود که مک‌دونالد با قهوه سرو می‌شود ولی چون با ذائقه‌ی ما همخوانی ندارد ما همان پپسی را سفارش دادیم و به اتاق‌ها بر‌می‌گریم چراکه ساعت 9.30 صبح قرار است با پرواز آتا به تهران برگردیم بنابراین باید ساعت 7 در فرودگاه باشیم.


رقص باله

پایان سفر کازان

صبح پس از صرف صبحانه هتل را ترک می‌کنیم، مجددا فرآیند چک پاسپورت طول می‌کشد و در هواپیما می‌نشینیم و پرواز کمی تاخیر دارد و دلیل آن این است که به دلیل شرایط جوی هوا باید هواپیما را یخ‌زدایی می‌کردند و پس‌ازآن با شهر کازان به امید دیدار دوباره خداحافظی کردیم و یک سفر پر از هیجان، چالش، تجربه‌های جدید را در حالی که همه حداقل یک کیلو اضافه ‌وزن پیدا کردیم به پایان می‌رسانیم.


یخ زدایی از هواپیما

من به شما توصیه می‌کنم که سفر زمستانی کازان را با آژانسی که به صورت تخصصی روی تور کازان کار می‌کند تجربه کنید. 


سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید