Liana parvaz

آشنایی با شهر کلمبو و سواحل غربی سریلانکا

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری

آشنایی با شهر کلمبو و سواحل غربی سریلانکا

کلمبو و سواحل غربی

ساحل غربی سریلانکا از طریق فرودگاه بین المللی در کاتانایاک درست در خارج از کلمبو نقطه ورود همه بازدیدکنندگانی است که به این کشور سفر می‌کنند. این قسمت از سریلانکا جزو پیشرفته‌ترین و پرجمعیت‌ترین منطقه ازکشور است. پایتخت سریلانکا دارای اصلی‌ترین استراحتگاه‌های ساحلی است و طول سواحلش به بیش از صد کیلومتر می‌رسد.

در شمال کلمبو تفرجگاه شلوغ نگومبو واقع شده است که نزدیکی آن با فرودگاه باعث می‌شود که اولین یا آخرین توقف در برنامه‌های سفر گردشگران در تور سریلانکا باشد. در ادامه ساحل شبه جزیره کریپیتیا بتونی قرار دارد با سواحل متروک و دلفین‌های زیبای داخل دریا و همینطور پارک ملی وسیع ویلپاتو که پس از گذشت چندین دهه از جنگ‌های داخلی شکوه سابق خود را دوباره به دست آورده و یکی دیگر از جذابیت‌های گردشگری است.

مناطق اصلی کلمبو کالوتارا، بروولا و بنتوتا با خانه‌ها و هتل‌های بزرگ زیبا پذیرای مسافران هستند. به نظر می‌رسد که بیشتر سرمایه‌های اقتصادی سریلانکا در کلمبو هزینه شده که متناسب با سایر قسمت‌های این کشور نیست و در حال حاضر حدود سه میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. 

سواحل کلمبو

حتی کوتاه‌ترین برنامه‌های سفر در این شهر نیز می‌تواند از تنوع زیادی برخوردار باشد. در حالی که زیارتگاه‌های بی بود و کلیساهای استعماری در کنار برج‌های زیبا و چند رنگ معابد هندو قرار دارند همه این تفاوت‌ها نشانه‌ای غنی از همزیستی نژادها و مذاهب مختلف است.

منطقه کلمبو که در دل رودخانه کلانی گانگا واقع شده است از مدتی قبل توسط تاجران مسلمان استقرار یافته در آن‌جا ایجاد شده است و از قرن هشتم به بعد شهرک بازرگانی را در اینجا مستقر کرده‌اند که فقط در ابتدای شروع به کار خود به شکوفایی در سراسر کشور رسید. 


جاذبه‌های نگومبو

منطقه نگومبو به دلیل نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی، بسیاری از بازدیدکنندگان پروازهای طولانی را مستقیماً در یکی از هتل‌های ساحلی خود جای می‌دهد یا قبل از پرواز در اینجا به عنوان آخرین تفرجگاه توقف می‌کنند. در چند مایلی جنوب ساحل شهر نگومبو با زندگی جالب مردم در بازار ماهی فروشان، جذابیت‌های استعمار کهن و صدها قایق چوبی رنگارنگ قدیمی و باستانی می‌توان ملاقات کرد.

این شهر یکی از اولین شهرهایی بود که توسط پرتغالی‌ها به تصرف در آمد اما همچنان یک دژ مستحکم برای مسیحیان سریلانکا است همان‌گونه که توسط کلیساهای زیادی احاطه شده و مسیرهای جاده‌ای مستقیم در اطراف زیارت‌گاه‌های کاتولیک پراکنده در اطراف شهر، نگومبو را به یک مرکز تجاری مهم تبدیل کردند. با توجه به اینکه دریا ماهی‌های بسیار زیادی از جمله تن، کوسه و... را تأمین می‌كند و تالاب نگومبو كه پشتیبان شهر است منبع خوبی از بهترین میگوها و خرچنگ جزیره است ماهیگیری نیز از اهمیت زیادی برخوردار است اما امروزه بخش اعظمی از اقتصاد این شهر از طریق گردشگری تامین می‌شود.

معرفی کلمبو سریلانکا

تعدادی از جاذبه‌های گردشگری در اطراف نگومبو شامل تالاب‌های Muthurajawela، باغ‌های گیاه‌شناسی Henerathgoda و چند معبد است که هر یک از آن‌ها می‌توانند یک تفریح روزانه برای گردشگران باشند.

پتانسیل قابل توجه گردشگری شبه جزیره خصوصاً با توجه به نزدیکی نسبی آن با فرودگاه بین‌المللی تاکنون عمدتاً مورد استفاده قرار نگرفته است و دولت قصد دارد یک منطقه توریستی 4 میلیارد دلاری را در نزدیکی شهر کالپیتیا با تفرجگاه‌های لوکس، زمین گلف و.. تأسیس کند.

در ساحل جنوبی کلمبو بزرگترین تجمع هتل‌های تفریحی سریلانکا به ویژه با مشتریان آلمانی و مشتریان روسیه وجود دارد. شهر‌های پر جنب و جوش Aluthgama و Ambalangoda مراکز اصلی تولید ماسک‌های چوبی سنتی هستند. در جنوب و در تفرجگاه قدیمی هایکادووا که یکی از پر رفت و آمدترین مکان‌ها در کنار ساحل است می‌توان به ورزش‌هایی مثل اسکی روی آب و غواصی دسترسی داشت.

ماسک‌های سریلانکا

گفته می‌شود كه اودنتاژه در توصیف خود از سریلانكا گفته است: یک مرغ می‌تواند بدون پشت سر گذاشتن زمینی در پشت بام خانه‎های بین گال و كلمبو قدم بزند که به معنی ساختمان‌های به هم پیوسته ساحلی است. اگرچه مسیر جاده و راه آهن در اکثر مواقع نزدیک به ساحل است اما شما در هیچ بخشی از سواحل دریا، مکان یا استراحتگاه‌های خلوت را نمی‌بینید.

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید