Liana parvaz

بهترین زمان برای مسافرت به روسیه چه زمانی است؟

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری


بهترین زمان سفر به روسیه

روسیه یکی از کشورهایی است که همواره از متقاضیان زیادی برای سفر برخوردار بوده است و از جمله کشورهای پرطرفدار از نظر گردشگری است اما سوالی که همواره ذهن کسانی که قصد سفر به کشور روسیه دارند را درگیر کرده است این است که بهترین زمان برای سفر به روسیه چه زمانی است؟

روسیه در فصول مختلف سال دارای آب و هوا و دماهای مختلف است. به طوری که از -30 درجه سانتی گراد تا فصل زمستان و 38 درجه سانتی گراد در فصل تابستان دمای این کشور تغییر خواهد کرد. البته از آن جایی که  روسیه کشور بسیار گسترده‌ای است نمی‌توان در مورد تمامی مناطق آن صحبت کرد اما سعی خواهیم کرد به طور کلی در مورد آب و هوای این کشور توضیح دهیم.

شاید باور این موضوع برای شما سخت باشد که روسیه به دلیل آب و هوای قاره‌ای که دارد دارای تابستان‌های بسیار گرمی می‌باشد. هرچند فصل تابستان در این کشور بسیار کوتاه است.

به طور کلی می‌توان گفت بهترین زمان برای سفر به کشور روسیه فصل تابستان ماه‌های تیر و مرداد (ماه‌های جولای و آگوست) است. البته اگر هدف شما از سفر تفریحات زمستانی است، زمستان‌های این کشور نیز در نوع خود جالب و دیدنی است و علاوه بر آن این فصل از سال از هزینه‌های پایین تری نیز برخوردار است.

شهر مسکو که پایتخت کشور روسیه و پرجمعیت ترین شهر این کشور می‌باشد در اکثر فصول دارای آب و هوای سرد و مرطوب است. تابستان‌های این شهر کوتاه و زمستان‌های آن طولانی هستند. از اواسط ماه خرداد تا اوسط تیرماه تابستان شهر مسکو را تشکیل می‌دهند که بهترین فصل برای سفر به این شهر می‌باشند. در فصل زمستان این شهر مملو از برف می‌شود و تمامی شهر سفید پوش می‌شود. وزش بادهای تند نیز یکی از دیگر موارد در مورد آب و هوای مسکو در زمستان است. بین ماه های تیر تا شهریور شمسی بهترین زمان سفر به این شهر است مخصوصا که در این بازه زمانی فستیوال‌های زیادی نیز در این شهر برگزار می‌شود.

البته ذکر این نکته ضروری است که به طبع هزینه‌های سفر به مسکو در فصل تابستان زیاد است و اگر به دنبال سفر کم هزینه‌تری هستید می‌توانید فصل زمستان را برای سفر به این شهر انتخاب کنید. در ادامه می‌توانید جدولی از آب و هوای شهر مسکو در ماه‌های مختلف سال را مشاهده نمایید.


ماه

میانگین دما

فروردین

1.0-

اردیبهشت

6.7

خرداد

13.2

تیر

17.0

مرداد

19.2

شهریور

17.0

مهر

11.3

آبان

5.6-

آذر

1.2-

دی

5.2-

بهمن

5.8-

اسفند

6.5-

در مناطقی مانند سن پترزبورگ که در شمال کشور روسیه واقع شده اند خورشید در یک بازه زمانی خاص که از خرداد تا اواسط تیر را شامل می‌شوند و به «شب‌های سفید» معروف است غروب نمی‌کند که زمان مناسبی برای سفر به روسیه است.

شب های سفید روسیه

اما در نظر داشته باشید که تابستان هم می‌تواند مشکلات خاص خود را داشته باشد. دمای برخی مناطق در روسیه در ماه مرداد از مرز 30 درجه عبور می‌کند که از آن‌جایی که بسیاری از هتل‌ها و حتی اتوبوس و مترو سیستم خنک کنندگی ندارند ممکن است کمی آزار دهنده باشد. روسیه کشوری است که برای سرما بسیار خوب آماده است اما برای گرما آنچنان امکانات خوبی ندارد.

آب و هوای روسیه در فصل بهار

فصل بهار در روسیه از اواسط اسفند آغاز می‌شود و تا اوایل خرداد ادامه دارد. در طول این زمان شهر ساکت است و گردشگران زیادی نیز در آنجا حضور ندارند. اردیبهشت و خرداد زمان نسبتا نامناسبی برای سفر به روسیه است چرا که برف‌ها درحال ذوب شدن است و عبور و مرور سخت است. روس ها در آغاز بهار هفته‌ای را با نام «هفته کره» (Butter Week) با جشن می‌گیرند. این جشن یک مراسم سنتی روسی است که با فعالیت ها و نمایش‌ها و بازی‌های زیادی همراه است.

خرداد و تیر را می‌توان به عنوان بهترین ماه‌های روسیه نام برد، چرا که روزها شروع به طولانی تر شدن می‌کنند و هوا رو به گرمی می‌رود. ذکر این نکته مهم است که روسیه برخلاف دیگر مناطق اروپا ساعت خود را تغییر نمی‌دهد. در ماه اردیبهشت جشن‌های زیادی به مناسبت روز کارگر و همچنین روز پیروزی در کشور روسیه برگزار می‌شوند که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

بهار روسیه

آب و هوای روسیه در فصل تابستان

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم تابستان‌های روسیه مدت زمان کوتاهی دارند که از اواسط خرداد تا اواسط تیر را شامل می‌شود. هوا در روسیه در این بازه زمانی بسیار گرم و مرطوب است و گردشگران زیادی این زمان را برای سفر به روسیه انتخاب می‌کنند. پس شاید بتوان گفت که بهترین زمان برای سفر به روسیه از لحاظ آب و هوایی همین بازه زمانی است.

آب و هوای روسیه در تابستان

آب و هوای روسیه در فصل پاییز

فصل پاییز در روسیه یک فصل کوتاه با آب و هوایی کاملا غیرقابل پیشبینی است. اگر چه هوا از ماه شهریور کم کم شروع به سرد شدن می‌کند اما در برخی روزها هم بسیار گرم است. با توجه به این که در این زمان تعداد گردشگران به صورت چشمگیری کاهش پیدا می‌کند، در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی این زمان می‌تواند یکی از بهترین زمان‌های سفر به روسیه باشد.

روسیه در فصل پاییز نیز چشم انداز زیبایی دارد. تغییر رنگ برگ درختان به زرد ، قرمز و نارنجی فضای زیبایی را ایجاد می‌کند اما از لحاظ دما و آب و هوا خیلی زمان مناسبی برای سفر نیست.

پاییز روسیه

آب و هوای روسیه در فصل زمستان

فصل زمستان روسیه تقریبا از اوایل آذر ماه آغاز می‌شود و تا اخر اسفند ادامه دارد. هرچند دیدن برف در ماه فروردین نیز دور از تصور نیست. در اواخر دی ماه برف تقریبا تمامی کشور را پوشانده است اما روسیه دارای امکانات و ماشین‌های برف روب خوبی است. در فصل زمستان دمای کشور روسیه با توجه به منطقه واقع شده متفاوت است. در شهرهایی مثل مسکو و سن پترزبورگ ممکن است دما تا منفی بیست درجه و یا در سیبری تا منفی پنجاه درجه زیر صفر نیز برسد. البته با توجه به این که مسکو و سن پترزبورگ از رطوبت بیشتری نسبت به سیبری برخوردار هستند احساس سرما در آن‌ها ممکن حتی از سیبری هم بیشتر باشد.

منطقه اویمیاکون که در شرق سیبری واقع شده است سردترین منطقه شناخته شده در جهان است که دمای آن تا بیش از منفی هفتاد درجه سانتی گراد می‌رسد. نکته دیگری که در مورد فصل زمستان روسیه باید به آن اشاره کرد روزهای کوتاه آن مخصوصا در شهرهای شمالی مثل سن پترزبورگ است.

از مزایای سفر زمستانی به روسیه می‌توان به کمتر بودن تعداد گردشگران و در نتیجه خلوت بودن شهر و صف‌های جاذبه‌های گردشگری و قیمت پایین تر هتل و بلیط اشاره کرد. هرچند که برخی از این جاذبه‌های گردشگری در این زمان تعطیل هستند و یا ساعات کمتری را خدمات رسانی می‌کنند.

بسیاری از مردم روسیه از فصل زمستان برای اسکی در دامنه‌ها استفاده می‌کنند. بین روزهای 1 تا 8 ژانویه که تعطیلات سال جدید این کشور است برنامه‌ها و مراسم‌های شاد و تفریحی زیادی در مراکز شهرها برگزار می‌شود و بازدید از برخی از جاذبه‌ها طی این روزها رایگان است.

آب و هوای روسیه در زمستان

نتیجه گیری پایانی

در مجموع و به عنوان نتیجه گیری از این مطالب باید گفت که بهترین فصل سفر به روسیه کاملا بستگی به هدف شما از سفر به این کشور دارد. اگر جهت بازدید از جاذبه‌ها و برخی تفریحات به روسیه می‌روید ماه های خرداد تا مرداد می‌تواند زمان مناسبی برای شما باشد. اگر به دنبال آرامش و خلوت بودن شهر هستید و همچنین آب و هوای نسبتا خوبی هم انتظار دارید اواخر فصل بهار می‌تواند زمان مناسبی برای شما باشد. اگر هم به دنبال برف و سرمای روسیه و تفریحاتی از این دست هستید ماه‌های مهر تا دی زمان مناسبی برای شما هستند.   


سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید