Liana parvaz

20 حقیقت جالب درباره ترکیه

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری

20 حقیقت جالب درباره ترکیه


1- ترکیه بالاترین میزان مصرف چای در جهان را دارد. حدود 96% از کل جمعیت این کشور در روز حداقل یک لیوان چای مصرف می‌خورند. تخمین زده می‌شود که هر نفر از مردم این کشور سالانه حدود 3 کیلوگرم چای مصرف می‌کند.

میزان مصرف چای ترکیه

2- ترکیه یکی از جوان‌ترین کشورهای جهان است. به صورتی که حدود 24% از جمعیت این کشور زیر 14 سال هستند و بیشتر از نصف جمعیت کشور کمتر از 30 سال سن دارند. فقط 8% از جمعیت این کشور بالای 65 سال سن دارند.

3- استانبول ترکیه تنها شهری در جهان است که در دو قاره واقع شده است. بیشتر مساحت این شهر باستانی در قاره آسیا قرار دارد اما قسمت‌هایی از آن نیز در اروپا قرار دارد که این استانبول را به تنها شهری در جهان که در دو قاره واقع شده است تبدیل می‌کند.

4- شاید جالب باشد که بدانید قهوه در قرن 16 ام توسط ترک‌ها به اروپایی‌ها معرفی شد.

قهوه ترک

5- ترکیه یکی از خودکفا ترین کشورهای دنیا می‌باشد. حدود نیمی از مساحت این کشور را زمین‌های کشاورزی تشکیل می‌دهند که محصولاتی مانند انجیر، گوجه فرنگی و بادمجان را کشت می‌کنند.

6- بابانوئل ریشه در ترکیه دارند. اگر شما هم تا الان گمان می‌کردید که بابانوئل در قطب شمال متولد شده است باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. فلسفه بابانوئل از شهر پاتارا ترکیه آغاز شده است.

ریشه بابانوئل

7- چشم نظر بیشترین خرید را در میان سوغاتی‌های ترکیه دارد. بومی‌ها اعتقاد دارند این سمبل می‌تواند آن‌ها را در برابر چشم شر و سایر ارواح مضر محافظت کند.تاریخچه ساخت این نماد به سه هزار سال پیش باز می‌گردد.

چشم نظر ترکیه

8- ترکیه بزرگترین تولید کننده فندق در جهان است. فندق از درخت کوریولس تهیه می شود و سرشار از مواد مغذی مانند منیزیم ، ویتامین E ، چربی های سالم و موارد است.

فندق ترکیه

9- قدیمی‌ترین خط راه آهن شهری زیرزمینی بعد از خط راه آهن لندن در استانبول ترکیه قرار دارد. این خط راه آهن در سال 1875 میلادی افتتاح شد و هنوز هم در حال استفاده است.

تونل زیرزمینی راه آهن استانبول

10- ترکیه بیش از 83000 مسجد دارد. همانظور که میدانید درصد زیادی از جمعیت ترکیه را مسلمانان تشکیل می‌دهند اما به احتمال زیاد نمی‌دانستید که بیشترین تعداد مسجد در جهان در اختیار ترکیه است.

11- در لیست کشورهایی که بیشترین استفاده از شبکه اجتماعی فیسبوک را دارند ترکیه رتبه دهم را دارد.

12- در سال 2010 شهر استانبول اروپا توسط اتحادیه اروپا به عنوان پاییتخت فرهنگی اروپا معرفی شد.

13- بازار بزرگ استانبول یکی از قدیمی ترین و شلوغ ترین بازارهای جهان است. این بازار که در قرن 15 ساخته شده است 64 خیابان، 4000 مغازه و 25000 کارگر را در خود جای داده است.

14- بیشتر ترک‌ها تا سال 1934 نام خانوادگی نداشتند.

15- اولین نشانه‌های نوشتن در تاریخ بشریت در آناتولی ترکیه یافت شد.

اولین نشانه‌ نوشتن در تاریخ

16- گل لاله که نماد کشور هلند است، در واقع برای اولین بار در ترکیه کشف شده است.

17- قدیمی ترین شهر کشف شده در طول تاریخ  چتل‌هویوک ترکیه است که نشانه‌هایی از زندگی در قرن هفتم در آن کشف شده است.

چتل هویوک

18- ترکیه ششمین مقصد پرطرفدار توریستی جهان است. این کشور در سال 2014 میزبان چیزی حدود 40 میلیون گردشگر بوده است.

19- ترکیه بیش از هر کشور دیگری خبرنگاران زندانی دارد.

خبرنگاران زندانی ترکیه

20- تخت نرد یکی از بازی‌های معروف و قدیمی جهان در واقع در ترکیه ریشه دارد. قدمت این بازی به 3000 سال قبل از میلاد برمیگردد.


سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید