Liana parvaz

معرفی مسجد قل شریف کازان-مسجد Kul Sharif

  1. صفحه اصلی
  2. گردشگری

مسجد قل شریف

مسجد قول شریف کازان در قرن 16، قبل از تهاجم کازان احداث شد و نام سازنده آنجا بر آن نهاده شد. این مسجد یکی از بزرگترین و معروفترین مساجد روسیه و همچنین بزرگترین عبادتگاه مسلمانان در اروپاست، جزو قطب‌های اصلی گردشگری کازان روسیه محسوب می‌شود. پس از مرگ کول شریف که در راه آموزش به دانشجویان به شهادت رسید، مسجد خراب شد و قرن‌ها خالی بود. این مسجد معماری و طراحی زیبا و منحصر به فردی دارد که با کمک عربستان سعودی و امارات متحده عربی به سبک مدرن و جدید بازسازی شده است، در این مطلب قصد داریم به توضیح کامل در مورد مسجد قول‌شریف کازان بپردازیم.

مسجد قول شریف

قل شریف کیست؟

همانطور که در متون تاریخی آمده است قل شریف یک رهبر دینی برجسته بود که در منابع تاریخی به عنوان فردی فیلسوف، متفکر و همچنین از اربابان یکی از مناطق تاتارستان بود. قول شریف در بین تاتارها شخص مهم و مورد قبولی بود تا جایی که به وی لقب "امیر" داده بودند و نام وی روی مسجد نام گذاری شد. قل‌شریف در جریان تسخیر کازان در سال 1552 میلادی توسط روس‌ها کشته شد.

اطلاعات مسجد قل شریف

مسجد کول شریف کازان روسیه در قرن شانزدهم میلادی احداث شد. این مسجد که ابتدا برای آموزش و گسترش علوم دینی بود، اکنون در 2 طبقه مجزا که یکی مخصوص نیایش و دیگری موزه اسلامی است در خدمت گردشگران تور روسیه است. این مسجد 4 مناره دارد که ارتفاع‌شان به 57 متر مربع می‌رسد. همچنین یکی از آثار مهم اسلامی در این مسجد قرار دارد.  بزرگترین قرآن جهان به طول 2 متر و عرض 1/5 متر و وزن 800 کیلوگرم که تعداد صفحات آن 632 صفحه است و با ورق اسکاتلندی چاپ شده است.

kul sharif mosqu

جالب است بدانید در زیر زمین این مسجد موزه‌ای قرار دارد که توریست‌ها را با اسلام آشنا می‌کند و در قسمت‌هایی از موزه کتاب‌های آسمانی تورات، انجیل قرار دارد و در بخش‌هایی رابطه‌ی دین‌های الهی را توضیح می‌دهند. مسجد قل شریف کازان معماری‌ای به سبک ایرانی، عثمانی و خاورمیانه‌ای دارد. نمای سفید و آبی و طلایی ساختمان مسجد احساس آرامش وصف ناشدنی به شما خواهد داد که در فضای معنوی مسجد حس‌وحال آن چند برابر خواهد شد.

موزه مسجد قول شریف:

در زیر زمین مسجد قل شریف موزه فرهنگ اسلامی واقع شده است؛ این موزه که دو سالن با مساحت 566 متر مربع دارد تنها موزه کشور است که به تاریخ و فرهنگ اسلام در میان اقوام ترکمنی و تاتار و مردم ولگا و اورال اختصاص یافته است. هدف از احداث این موزه در وهله‌ی اول فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی بود. در این موزه سه نمایشگاه اصلی وجود دارد که هر کدام پیام رسان موضوعی است.

  • تمدن مسلمانان منطقه ولگا از بولار تا کازان
  • اسلام از زمان اصلاح طلبی تا امروز
  • فرهنگ ادبیات مردم تاتار

موزه قل شریف
همچنین بخش‌هایی از این موزه به نمایشگاه‌های چند رسانه‌ای تبدیل شده است، در این قسمت‌ها شما می‌توانید علاوه بر گوش دادن به صدای تلاوت قرآن، نسخه‌های منحصر به فرد کتاب مسلمانان را مشاهده کنید. 
اعتقادات بر این است که این مسجد 8 مناره دارد که هرکدام به سمت 8 قسمت جهان قرار دارد. بازسازی مسجد کول شریف در سال 1996 آغاز شد و در سال 2005 مصادف با جشن 1001 ساله کازان به پایان رسید. اگر به تور کازان روسیه رفتید حتما به مسجد قل شریف سر بزنید چراکه خواهید دید که این مسجد یک ساختمان نیست بلکه یک مجتمع واقعی است که شامل سه بخش مسجد، بنای یادبود و یک ساختمان اداری است. کل این مجموعه مساحتی حدود 19 هزار متر مربع اشغال کرده است.

 

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید