Liana parvaz

نارین قلعه

نارین قلعه یکی از بناهای بسیار تاریخی و باشکوهی است که از دوران ساسانیان و با هنرمندی نیاکان ما آفریده شده و از آن دوران باقی مانده است.این بنای تاریخی مورد توجه باستان شناسان ایران قرار گرفته و در سال 1354 و با شماره ثبت3490 جزو آثار ملی ایران به ثبت رسیده. کارشناسان معماری براین عقیده‌اند که قرار گیری و احداث نارین‌ قلعه روی زمینی بکر صورت نگرفته است. شهرستان میبد در 50 کیلومتری شمال غرب یزد واقع شده و این دژقدیمی با نام نارین قلعه روی تپه ای به ارتفاع 25 متر و با شیب ملایم بنا گردیده. نارین قلعه در حد فاصل جاده ری به کرمان ساخته شده است . شهرستان میبد یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است و قدمتی چند هزار ساله دارد و بیشتر بناهای تاریخی این شهر به ثبت رسیده و در فهرست سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گرفته. طبق نوشته هایی که از نخستین تاریخدان یزد، جعفری که در قرن هشتم می زیسته ، به جای مانده احداث این دژبه سلیمان نبی و به منظور مخفی کردن گنجش نسبت داده شده است. در همین سالهای اخیر و با توجه به افسانه های فراوانی که در مورد نارین قلعه بیان شده است،شاهد کندو کاوهای زیادی در این بنای تاریخی بوده ایم که به لطف سازمان میراث فرهنگی و ساخت دیوار در اطراف آن ،جلوی این موارد گرفته شده است. با توجه به بازسازی هایی که در این بنا صورت گرفته مردم عادی می توانند در ساعتهایی از روز و با پرداخت هزینه از این دژافسانه ای دیدن کنند. از خصوصیات دیگر این بنای تاریخی وجود شبکه های زیر زمینی قابل تردد در لایه های پائینی این بنا است که طبق نظر کارشناسان برای تهیه مایحتاج زندگی افراد احداث گردیده . طبق نظر کارشناسان قدمت این بنا به 3 الی 4 هزار قبل از میلاد مسیح می رسد و این تخمین باعث شده این بنا در رده قدیمی ترین بناهای تاریخی ایران و دنیا قرار گیرد. توصیه می شود با توجه به منحصر به فرد بودن این مکان تاریخی ، افرادی که قصد سفر به یزد را دارند بازدید از نارین قلعه را در لیست برنامه هایشان قرار دهند.


تور یزد

برخی از باستان‌شناسان، قدمت سکونت در این مجموعه‌ی تاریخی را حدود ۳ الی ۴ هزار سال قبل از میلاد برآورد کرده‌اند. براساس قدمت بیان شده، به نظر می‌رسد نارین‌قلعه از کهن‌ترین تمدن بشری تاریخ یزد برخوردار است همچنین به نظر می‌رسد که در دوران اوایل ظهور اسلام، این قلعه را به عنوان محل سکونت مورد استفاده قرار می‌دادندمعماران معتقدند مرمت‌هایی که در این قسمت‌ها صورت گرفته  بدون درنظر گرفتن اصول درست معماری و غیر مستحکم بوده که به صورت دیوارهایی به صورت چینه و خشت مشاهده می‌شود. آن‌ها معتقدند سازندگان، این مرمت‌های غیر اصولی را با شتاب و عجله انجام داده‌اند.


میبد یزد

نارین قلعه میبد دارای دو قسمت مردم‌نشین و حاکم‌نشین بوده است که بعد از طی مسیری حلزونی از دربند اول به سمت بالا به سه طبقه شاه‌نشین می‌رسیدند‌. در قسمت شاه‌نشین ساختارهای معماری از دوره‌های مختلف به ویژه از دوره ساسانیان به چشم می‌خورد و خشت‌هایی با ابعاد ۴۵ سانتی متر و ارتفاع ۱۲ سانتی متر مشاهده می‌شود که بر عظمت و شکوه این بنا می‌افزایدبنای این قلعه مانند یک پناهگاه هنگام حمله دشمن عمل می کرده است. هریک از سکنه روستا علاوه بر خانه ای خارج قلعه اطاقی هم در داخل آن داشته که هنگام حمله دشمن به آنجا پناه می بردند و تا زمانی که دشمن عقب نشینی نمیکرده از آن خارج نمی شدند. به خاطر همین نیز هر خانواری آذوقه و مایحتاج خود را درون اطاقش برای روز مبادا ذخیره میکرده است. یک روایت افسانه‌ ای هم حکایت از آن دارد که قلعه در زمان کیومرث ساخته شده و اولین آدم‌ ها از راه آب و دریا به آن پا گذاشته‌ اند.زمان بازدید همه روزه به جز ایام تعطیل ازساعت 8 صبح تا 8شب هزینه بلیط گردشگران خارجی 15000تومان وگردشگران ایرانی 5000تومان می باشد.

سوال یا نظرتان درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید

پیام خود را بنویسید