Liana parvaz

گردشگری روسیه

راهنمای گردشگری روسیه | لیانا پرواز

روسیه زمانی بزرگترین و قدرتمندترین کشور عضو اتحادیه جماهیر شوروی سابق بود. اما همچنان یک کشور جذاب برای گردشگری و مسافرت است و تور روسیه از جذابترین تورها در میان گردشگران است. کشوری که بصورت گسترده از شرق اروپا تا شمال آسیا وسعت دارد و پس از انحلال اتحادیه جماهیر شوروی در دسامبر 1991 به کشوری مستقل تبدیل شده است.

روسیه سرزمین فوق العاده‌ای است. این کشور بزرگترین کشور جهان و مساحت آن تقریباً دو برابر قلمرو کانادا که دومین کشور بزرگ جهان است، می‌باشد. این منطقه طیف وسیعی از پوشش گیاهی را شامل می‌شود، از بیابان‌ها تا استپ‌های نیمه خشک تا جنگل‌های عمیق و تندرا در قطب شمال. روسیه دارای طولانی‌ترین رودخانه اروپا به نام «ولگا» و بزرگترین دریاچه آن لادوگا است. عمیق‌ترین دریاچه جهان بایکال است وکمترین درجه حرارت جهان را در خارج از قطب‌های شمال و جنوبی ثبت کرده است.

ساکنان روسیه کاملاً متنوع هستند و از هر دین و نژادی در میان آن‌ها دیده می‌شود. بیشتر آن‌ها از قومی روس هستند اما بیش از 120 گروه از قوم‌های دیگر نیز در این کشور حضور دارند که به بسیاری از زبان‌ها صحبت می‌کنند و از سنت‌های مذهبی و فرهنگی مختلفی پیروی می‌کنند. بیشتر جمعیت روسیه در بخش اروپایی این کشور به ویژه در منطقه حاصلخیز اطراف مسکو پایتخت این کشور متمرکز هستند. مسکو و سن پترزبورگ (لنینگراد سابق) از مهم‌ترین مراکز فرهنگی و مالی در روسیه هستند و از دیدنی‌ترین شهرهای جهان به حساب می‌آیند.

آب و هوای روسیه بسیار سرد است اما سرزمینی غنی از محصولات و مواد معدنی از جمله ذخایر عظیم نفت، گاز و فلزات گران‌بها است.

 مناطق دیدنی این کشور از تضادهای جالبی مانند سواحل زیبای نیمه گرمسیری گرفته تا مناطق سرد زمستانی در شمال تشکیل شده است و تقریباً در همه جا بازدید کنندگان می‌توانند نمونه‌هایی از هنر را نه تنها در موزه‌ها بلکه در کلیساهای آن مشاهده کنند. 

مسکو

به عنوان پایتخت روسیه، مسکو مهمترین شهر روسیه است اما نه فقط به دلایل سیاسی. این شهر بیش از 12 میلیون نفر جمعیت دارد که به دلیل جاذبه‌های هنری خود از جمله باله ، سمفونی‌ها و هنر مشهور است. کلیساهای تاریخی با گنبدهای پیازی شکل که خط افق را پر می‌کنند،کرملین با شکوه و میدان سرخ یکی از بزرگترین میادین جهان، همچنین مجسمه‌های لنین و استالین، رهبران جنجالی قرن بیستم از جمله مکان‌هایی هستند که نباید دیدن آن‌ها را فراموش کنید. تاریخ گذشته مسکو را می‌توان در موزه‌های گلاگ و جنگ سرد دید.

مسکو

سن پترزبورگ

دومین شهر بزرگ روسیه ممکن است با نام لنینگراد شناخته شود اما اکثر مردم با نام ابتدایی آن سن پترزبورگ از آن یاد می‌کنند. سن پترزبورگ در سال 1703 توسط تزار پیتر بزرگ تأسیس شد و زمانی پایتخت امپراتوری روسیه بود. نام آن در سال 1924 به لنینگراد تغییر یافته است. به دلیل قرار گرفتن در رودخانه نوا که به خلیج فنلاند و سپس به دریای بالتیک می‌ریزد ، این شهر یکی از مکان‌های محبوب برای بازدید در روسیه است. این شهر که به عنوان پایتخت فرهنگی روسیه شناخته شده است یکی از بهترین مجموعه‌های هنری جهان را در موزه آرمیتاژ و کلیساهای شهر به نمایش می‌گذارد. Nevsky Prospekt معروف‌ترین خیابان برای خرید و رفتن به رستوران در سن پترزبورگ است.

سن پترزبورگ

حلقه طلایی

حلقه طلایی چندین شهر خارج از مسکو را به هم وصل می‌کند. مناطق روستایی زیبا و پر از باغ‌های گیلاس ، کلبه‌های زیبا و کلیساها که حاوی قدیمی‌ترین هنر این کشور هستند این منطقه را به مکانی ویژه برای بازدید تبدیل می‌کند. این مکان یکی از قدیمی‌ترین مناطق روسیه است که امروزه با حضور گردشگران که تاریخ گذشته را تجربه می‌کنند ، بسیار محبوب شده است. این روش سنتی برای دیدن شهرها باعث می‌شود که یک حلقه خلاف جهت عقربه‌های ساعت در مسکو شروع و خاتمه یابد: ولادیمیر ، سوسدال ، کاستروما ، یاروسلاول ، روستوف ولیکی ، پرزلاو-زالسکی و سرجیف پوزاد. کلیساهای سنگی سفید، صومعه‌ها و قلعه‌ها فقط بعضی از دیدنی‌های این شهر هستند.

حلقه طلایی روسیه

کازان

کازان در برخی منابع به عنوان استانبول ولگا خوانده می‌شود چون شهری است که فرهنگ‌های اروپایی و آسیایی را در خود جای داده است. پایتخت تاتارستان یک شهر دوست داشتنی است که برج‌ها، کلیساها و مناره‌های آن خط افق را پر می‌کنند. همچنین به عنوان سومین پایتخت روسیه پس از مسکو و سن پترزبورگ شناخته می‌شود. ساکنان کازان از بالاترین استانداردهای زندگی در روسیه برخوردار هستند. مکانهای دیدنی شامل بقایای کازلین کازان است که توسط فردی به نام ایوان وحشتناک نابود شده است، مسجد کول شریف که به نام مردی است از مدافعان کازان که توسط ایوان کشته شد و خیابان Bauman ، به عنوان پیاده رو برای خرید و استفاده از رستوران‌ها و اماکن تاریخی.

کازان روسیه

ایرکوتسک

ایرکوتسک مرکز پایتخت سیبری شرقی محبوب‌ترین مکان برای توقف در مسیر راه آهن بین مسکو و شرق است و با وجود دریاچه بایکال که تنها 45 کیلومتر با آن فاصله دارد بهترین محل برای گردش در ساحل غربی دریاچه است. خانه‌های چوبی تزئین شده در کنار آپارتمان‌های به جا مانده از اتحاد جماهیر شوروی به علاوه بلوارهای وسیع با ترافیک نه چندان زیاد برای شهری که بیش از 500000 روح در آن زنگی می‌کنند. ایركوتسک محل درگیری‌های خونین افراد زیادی بین جناح‌های روسیه در انقلاب‌های مختلف بود. همچنین به عنوان محلی برای تبعید روشنفکران ، هنرمندان و افراد دیگر استفاده می‌شد. این شهر دارای پنج دانشگاه، چندین کلیسا، از جمله کلیسای Ascension، و موزه‌های زمین شناسی و تاریخ نیز است.

ایرکوتسک

نیژنی نوگورد

پنجمین شهر بزرگ روسیه در کنار رودخانه‌های ولگا و اوکا واقع شده است. نیژنی نوگورود با داشتن بیش از 600 اثر تاریخی و حداقل 200 موزه هنری، سالن کنسرت و موارد مشابه مکان مناسبی برای لذت بردن از هنر و معماری روسیه است.

نیژنی نوگورد

ولادی وستوک

آخرین توقف راه آهن ترانس سیبری ولادی وستوک بزرگترین شهر بندری این کشور در کنار اقیانوس آرام در شرق روسیه است که توسط کوه‌ها و خلیج احاطه شده است. میدان اصلی این شهر Admiral Sky Server است. این شهر دارای جاذبه‌های فرهنگی بسیاری ازجمله تئاترها،موزه‌ها و کنسرت‌ها است. همچنین گردشگران می‌توانند از پارک‌های زیبای شهر از جمله مینی گورودوک که زمانی پایگاه نظامی بوده بازدید کنند.

ولادی وستوک

ولیکی نوگورود

ولیکی نوگورود که در قرن دهم تاسیس شد یکی از قدیمی‌ترین شهرها در شمال روسیه است. اهالی این شهر ادعا می‌کنند که شهر ولیکی نوگورود زادگاه روسیه است چرا که ساکنان اولیه آن از یک شاهزاده اسکاندیناویایی به نام رووریک برای حاکمیت بر روسیه دعوت کردند و یک سلسله حکومت را که 750 سال به طول انجامید تاسیس کردند. از دیدنی‌های برتر این شهر کلیسای جامع سنت سوفیا و برج بل است که مجموعه‌ای از موزه‌ها از جمله آنهایی که در زمینه آهن، چینی و تاریخ هستند نیز در آن‌جا وجود دارد. ولیکی نوگورود در دریاچه ایلمن واقع شده است و مکان خوبی برای خرید عسل طبیعی است.

ولیکی نوگورود

سوچی

سوچی در دریای سیاه یک مکان تفریحی برای ورزش‌های زمستانی است و در واقع میزبان بازی‌های المپیک زمستانی 2014 بوده است. سوچی همچنین میزبان مسابقات گرندپری فرمول 1 روسیه است و برای مسابقات جام جهانی فیفا 2018 یک از شهرهای میزبان بود. علی رغم برف زمستانی در سوچی این شهر آب و هوای نیمه گرمسیری و سواحل بسیار خوبی دارد. سوچی دارای مزارع چای فراوان نیز است.

سوچی

یکاترینبورگ

یکاترینبورگ یک شهر صنعتی در کوه های اورال است که مشاغل زیادی در آن فعالیت می‌کنند. تزار نیکلاس آخرین تزار روسیه و خانواده وی در سال 1918 در طول انقلاب روسیه در این شهر اعدام شدند. یکاترینبورگ دارای مکان‌های فرهنگی زیادی است و بسیاری از کتابخانه‌ها، تئاترها و نمایشنامه نویسان همچنین گروه‌های موسیقی راک معروف روسیه در این شهر فعالیت دارند. چهارمین شهر بزرگ روسیه دارای بیش از 30 موزه از جمله قدیمی‌ترین مجسمه چوب در جهان در مجموعه شیگیر است. موزه معدن شناسی اورال، کلیسای خونین، پارک ویکتوری، خانه آهنگر کریلو، تئاتر اپرا یکاترینبورگ و صومعه گانینا یاما از جمله مکان‌های دیدنی این شهر هستند.

یکتارینبورگ