Liana parvaz

جاذبه‌های کاپادوکیا

کشور ترکیه از آن دسته از کشورهای دنیا است که برای مسافران ایرانی جذابیت و دیدنی های فراوانی دارد. بسیاری از ایرانیان در مواقع تعطیلات و بیکاری خود ترجیح می‌دهند تا برای سفر ترکیه را به عنوان در دسترس‌ترین گزینه انتخاب کنند. سفر به ترکیه تقریبا ماه و فصل و آب و هوای خاصی را ندارد و در تمامی مواقع سال مسافران ایرانی به ترکیه می‌روند.

از شهر هایی که مقصد دلخواه مسافران ایرانی است می توان به استانبول، آنتالیا، آنکارا، ازمیر، کوش آداسی، وان، دنیزلی و آدانا اشاره کرد. اما یکی از مناطقی که کمتر به آن پرداخته شده است و مهجور مانده کاپادوکیا است. کاپادوکیا منطقه ای توریستی و گردشگری است و در منطقه گورمه قرار دارد. این منطقه توریستی را می توان در فهرست عجیب ترین مکان های روی کره زمین جای داد زیرا برای تمامی سلیقه ها و تمامی افراد چیزی برای دیدن دارد. از دشت های چشم نواز آناتولی و شهر زیر زمینی گرفته تا شهر بالون ها. در ادامه مطلب می خواهیم شما را با دیدنی های این شهر شگفت انگیز و جاذبه‌خای کاپادوکیا بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

کاپادوکیا کجاست؟

کاپادوکیا منطقه ای با سابقه ای کهن است و در مرکز دشت های آناتولی یعنی ترکیه امروزی واقع شده است. این شهر با داشتن انواع و اقسام دیدنی ها و جاذبه های منحصر به فرد در فهرست تماشایی ترین شهرهای ترکیه و حتی جهان است و هر ساله تعداد زیادی از گردشگران خارجی برای بازدید از زیبایی های این منطقه به این شهر سفر می کنند.

کاپادوکیا را می توان یکی از سه شهر صخره ای شناخته شده در دنیا نام برد که یکی از آن ها نیز در ایران است و به نام شهر توریستی کندوان در 60 کیلومتری تبریز استان آذربایجان شرقی نامیده می شود. موقعیت منحصر به فرد این شهر که در مسیر جاده ابریشم قدیم بوده است باعث شده تا این شهر به عنوان یکی از شهرهای استراتژیک ترکیه از قدیم الایام به حساب بیاید.

دیدنی های طبیعی کاپادوکیا

پارک ملی گورمه:

این پارک ملی را می توان مجموعه ای کامل از آثار تاریخی و دیدنی نامید. در گشت و گذار خود در پارک می توانید از غارها، کلیسا ها و دیگر بنا های تاریخی و طبیعی آن نهایت لذت را ببرید. تور های متعددی هم برای گرداندن توریست ها در منطقه پارک آماده هستند و در صورتی که توانایی گشتن به شکل انفرادی را ندارید می توانید از آن ها استفاده کنید.

پارک ملی کاپادوکیا

دره های رز و سرخ:

این دره ها از باقی مانده های آتش فشانی های کوه های اطراف و بازمانده گدازه های مواد مذاب آن ها در طول زمان تشکیل شده اند. فرسایش های خاکی و بادی باعث شده تا مناظر این دو دره همچون تابلوهای نقاشی برترین نقاش های تاریخ، چشم نواز و دل انگیز باشند. بومیان محلی اما بیکار ننشسته و برای افزایش هر چه بیشتر جذابیت این منطقه اقدام به کشت محصولات مختلف کرده اند. تقابل رنگ خاکی و سبزی درختان بر زیبایی این دره ها می افزاید. در میان این دو دره اما می توانید کلیساها و ابنیه تاریخی دیگری را که با دست بشر ساخته شده اند مشاهده کنید. لازمه گشت و گذار در این منطقه کمی پیاده روی و حوصله است.

دره رز و سرخ کاپادوکیه

دره ایهلارا:

این دره حد فاصل میان دو روستای ایهلارا و سلیمه است که با راهی باریک و رودخانه ای هم مسیر شده است. وجود درختان سر سبز و رودخانه پر آب بر زیبایی فضا می افزاید. دیوار نگاره هایی که از راهبان و مبلغان مذهبی به جا مانده قدمت و تاریخ این مکان را نشان می دهد. کلیساهای معطر، مار و سنت جورج از دیدنی های این دره است.

دره ایهلارا - کلیسای کاپادوکیا

دودکش های جن و پری:

این بنای منحصر به فرد را نه انسان بلکه خود طبیعت را به وجود اورده است. این قله های سنگی به دلیل فرسایش خاک پدید امده اند و البته به دلیل شباهت ان ها به دودکش های خانگی این مکان را به نام دوکش جن و پری می نامند. در میانه زمان نیز داستان های افسانه ای برای آن سراییده شده که اگر کمی در مورد آن ها پرس و جو کنید می توانید شب خیال انگیزی را داشته باشید.

جاذبه های کاپادوکیا

پاشابگ:

پاشابگ دره است که شامل ستون های سنگی تاریخی بسیاری است. البته این قله ها و ستون های سنگی توسط فرسایش به وجود آمده و در تمامی منطقه قابل مشاهده است اما چیزی که این ستون ها را با دیگر ستون ها متفاوت می سازد این است که این ستون ها را راهبان صومعه ها و کلیساهای قدیم تراش داده اند و در نوک قله آن ها خانه هایی را به شکل اتاق های کوچک ساخته اند تا در آن ها به عبادت و خلوت نشینی بپردازند.

پاشابگ کاپادوکیا Cappadocia Pasabeg

دیدنی های تاریخی کاپادوکیا

شهر زیر زمینی درینکویو و کایماکلی: این دو شهر زیر زمینی از شهرهای ساخته شده برای در امان ماندن از دست حملات بیگانگان و متجاوزان است. در کاشان ایران نیز همچین شهری موجود می باشد. این شهرهای زیر زمینی از اتاقک های پناه برای انسان و دام و محل ذخیره آب و غذا برای زنده ماندن تشکیل شده است و راه های ارتباطی آن ها تونل ها و چاه های رسی بوده است.

روستای یوچی سار:

روستای یوچی سار یا اوچی سار یک روستای معمولی نیست. این روستا در ابتدا به شکل یک دژ مستحکم و قوی برای در امان ماندن در مقابل راهزنان و متجاوزان ساخته شده است و از قسمت کوه پایه تا نوک قله امتداد دارد. شما می توانید از همین مسیر به نوک قله پیاده روی کرده و در نوک آن تمامی فضای زیر پای خود را مشاهده کنید.

خانه های صخره ای کاپادوکیا:

خانه های صخره ای که نمونه ان را در روستای کندوان نیز داریم، از همان شکل خانه های روستایی است که محل زندگی مردمان بوده است. این خانه ها عمما با تراشیدن سنگ در دل کوه پدید امده و از کوه پایه تا نوک قله ادامه داشته است. یکی از لذت ها برای گردشگران اقامت در این خانه های صخره ای است.

روستای چاووشین:

این روستا یکی از قدیمی ترین روستاهای منطقه کاپادوکیا محسوب می شود و بیشتر جذابیت های خود را مدیون دو کلیسای تاریخی خود است. کلیسای چاووشین و کلیسای سنت جان باپتیست دو کلیسایی هستند که قدمت و پیشینه زیادی دارند و به عنوان قدیمی ترین مکان های در دشت شناخته می شوند. اگر نام لانه کبوتر را در این منطقه شنیده باشید، منظور کلیسای چاووشین است که از مکان های مخصوصی برای کبوتر ها برخوردار بود و به عنوان لانه بزرگ کبوتر از آن یاد می شود.

سوگانلی: روستای سوگانلی در میان دو دره به هم چسبیده ساخته شده است و عملا خانه های در هم تنیده و کنار هم هستند که با دست تراش خورده اند. از جاذبه های دیدنی این روستا می توان به کلیسا های متعدد آن اشاره کرد. این روستا که قدمت آن به دوره بیزانس و رومیان بر می گردد، یکی از دیدنی ترین فضاهای توریستی را دارد و بسیاری از گردشگران خارجی را به خود جذب می کند.

شهر آوانوس:

شهر آوانوس، از پر جمعیت ترین شهرهای منطقه است و به عنوان شهر سفال درترکیه شهرت دارد. همجواری رودخانه و خاک رس باعث آن شد تا صنعتگران و هنرمندان زیادی از این منطقه به کار سفالگری مشغول شوند. هنوز هم می توانید در میان خیابان های سنگفرش شده و پر پیچ و خم شهر آثاری از خانه ها و قلعه های قدیمی دوره عثمانی و سفالگران امروزی شهر را مشاهده کنید.

صومعه نقره:

صومعه نقره، کلیسایی تاریخی است که در جنوب منطقه کاپادوکیا قرار دارد. این کلیسا را با نقاشی ها و دیوار نگاری هایش می شناسند. البته در کنار تمامی این ها می توان به نحوه ساخت و معماری به خصوص این کلیسا نیز اشاره کرد که فضایی پر پیچ و تاب و همانند شهر های زیر زمینی دارد. احتمال دارد که این مکان نیز برای در امان ماندن از دست حمله بیگانگان مورد استفاده قرار می گرفته است.

حاجی بکتاش:

حاجی بکتاش در واقع عارفی ایرانی بوده که در حد فاصل قرن ششم و هفتم میلادی زندگی می کرده است. این شخص را موسس فرقه بکتاشیه می دانند و پیروان این مکتب برای زیارت او به این مکان می آیند. البته فارغ از مسئله دینی و عرفانی این مجموعه، این مکان را می توان به عنوان اثری تاریخی و هنری نیز به حساب آورد.

روستای اورگوپ:

روستای اورگوپ را برخلاف دیگر روستاهای منطقه نه با ابنیه تاریخی و کلیساهای دوره سلجوقی اش، بلکه با رستوران ها و هتل هایش می شناسند. وجود هتل های ستاره دار با امکانات بسیار خوب و رستوران های درجه یک با بهترین غذاهای محلی و خارجی باعث شده تا بسیاری از مسافران برای اقامت در کاپادوکیا این روستا را انتخاب کنند.

هتلی در روستای اورگوب از دیدنی های کاپادوکیا

دیدنی های دیگر کاپادوکیا

بالون سواری بر فراز شهر:

بالون سواری یکی از کارهای بسیار مفرح در این منطقه است. دشت های پهناور آناتولی به دلیل فضای باز و مناظر بی نظیر دل هر بیننده ای را می فریبد و به دلیل حضور تورهای بالون زیاد کاپادوکیا را شهر بالون‌ها لقب داده‌اند.

بالن سواری در کاپادوکیافروشگاه های خرید:

همچون دیگر مناطق توریستی شما د ر این مکان هم می توانید سوغاتی های زیادی را به نشانه یادگاری از این محل به خانه خود ببرید. صنایع دستی محلی و خوراکی ها و شیرینی های بومی از پر فروش ترین محصولات است.

صنایع دستی کاپادوکیا

موزه فضای باز گورمه و باز زلو:

این دو موزه در واقع در قدیم روستایی شاداب و محل زندگی بومیان منطقه بوده است اما به دلایل زیادی مانند نامناسب بودن زندگی و امنیت کم تخلیه شده و حالا تبدیل به موزه ای برای بازدید توریست ها شده است. شما می توانید در این مجموعه ها از شیوه زندگی مردمان قدیم منطقه و فرهنگ آن ها آگاهی پیدا کنید.

برگزاری رقص سما:

رقص سما در آیین صوفی گرایان رسمی پسندیده و بسیار جذاب است. برای تماشاگراهایی که به این منطقه سفر می کنند، رقص سما علاوه بر قدمت تاریخی و جذابیت بصری، نوعی همذات پنداری دینی و اعتقادی نیز به شمار می رود. در کنار تمامی تورهای گردشگری، رقص سما نیز می تواند سفر شما را خاطره انگیز تر بکند.

رقص سما از جاذبه کاپادوکیا


حتما تا حالا متوجه شده اید که سعت این مکان و منطقه کاپادوکیا به قدری است که نمی توان انتظار داشت در یک روز تمام آن را مشاهده کرد. اگر به این مکان سفر می کنید حتما بیشتر از یک روز برای آن در نظر بگیرید  احتمال اقامت را در آن داشته باشید. سعی کنید اگر امکان تنها سفر کردن را ندارید حتما از تور های راهنمایی استفاده کنید. با تمام موارد ذکر شده اما نباید از تور های دوچرخه سواری، اسب دوانی و پیاده روی های در روستاها چشم پوشی کرد.