Liana parvaz

جاذبه های دیدنی پنانگ

شاید خیلی از ما ها وقتی نام کشور مالزی را می‌شنویم ناخود آگاه به یاد کوالالامپور دو برج‌های دو قلوی آن بیفتیم. اما در کنار کوالالامپور، یکی از شهرهای پر رفت و آمد و توریستی مالزی، پنانگ نام دارد. قطعا اگر بخواهیم زیبایی‌های این شهر را مشاهده کنیم باید روزهای زیادی را در آن‌جا سپری کنیم. معماری و فرهنگ و سبک زندگی بومی و منحصر به فرد و مکان‌های طبیعی و تاریخی، تنها گوشه‌ای از دیدنی‌های این شهر است. ما سعی کردیم در این مطلب شما را تا حدودی با این زیبایی‌ها آشنا کنیم و مسیر بومگردی را طراحی کنیم تا شما بتوانید در کمترین زمان، جذابیت‌های گردشگری این شهر را ببینید.

جزیره پنانگ

شهر پنانگ

این شهر یکی از شهرهای توریستی و مسافرتی مالزی به شمار می آید و در شمال غربی مالزی قرار دارد. لقب مروارید شرق آسیا به حق برازنده این شهر فوق العاده زیبا است. ساحلی آرام و دیدنی، تقابل معماری سنتی و مدرن در کنار هم، فرهنگ و آداب و رسوم خاص منطقه و اماکن توریستی بسیار باعث شده تا این شهر به عنوان یکی از محبوب ترین شهرهای بعد از کوالالامپور به شمار بیاید و تورهای متعددی نیز از ایران به این شهر در حال رفت و آمد هستند.

دیدنی های پنانگ

1- جرج تاون:

جرج تاون را می‌توان بافت قدیمی ولی همچنان جذاب پنانگ نام برد. سال‌ها از زمانی که مالزی مستعمره انگستان و بریتانیا بوده می‌گذرد ولی این محله همچنان نام خود را حفظ کرده است. مهم‌تر از نام، رنگ و بوی سنت و قدمت است که بر در و دیوار محله پاشیده شده است و هنوز توانسته خود را از نفوذ مدرنیته و آسمان خراش ها حفظ کند. در این محله نه تنها می‌توانید بازارهای محلی و آثار قدیمی ثبت شده در یونسکو را ببینید، بلکه می‌توانید از مشاهده گرافیتی‌های پر رمز و راز بر دیوارهای قدیمی محله لذت ببرید.

جرج تاون

2- بام پنانگ:

زمانی که از شلوغی شهر و ازدحام آن خسته شدید می‌توانید بام شهر را برای لحظه‌ای آرامش انتخاب کنید. این بام دارای دو مسیر پیاده و سواره است. برای کسانی که توانایی راه رفتن طولانی و طی مسیر کوهستانی را ندارند، قطار سریع السیری تعبیه شده که در مدت 30 دقیقه شما را به 821 متری سطح دریا می برد. در نوک قله پنانگ، رستوران‌ها و کافه‌های فراوانی برای استراحت و رفاه گردشگران راه اندازی شده است و می‌توانید شهر را از دور و به شکل پانوراما مشاهده کنید.

3- موزه پنانگ پراناکان:

این موزه در اصل یک خانه قدیمی متعلق به بازرگان چیزی مهاجر است که از قرن 19 به جا مانده است. در این خانه می توانید لوازم قدیمی و گوشه ای از فرهنگ منطقه بومی را ببینید. اگر نحوه زندگی مردم در ان زمان و سبک معماری آن‌ها بریتان جذاب است حتما سری به این موزه بزنید.

موزه پراناکان

4- موزه دوربین‌های عکاسی:

این موزه شاید منحصر به فرد ترین موزه در کل شهر باشد. موزه‌ای مملو از دوربین‌های قدیمی و خاص که می‌توانید با هر کدام کار کرده و با آن‌ها عکس بگیرید. این موزه در اصل برای عاشقان وسایل قدیمی و طرفداران عکاسی بسیار با ارزش و قابل احترام است.

موزه دوربین عکاسی

5- معبد کک لوک سی:

یکی از بزرگترین و مشهورترین معابد بودایی در پنانگ این معبد است. این معبد بودایی مرکز تجمع بوداییان شهر و مرکز برگزاری جشن‌ها و مراسمات آئینی پیروان بوداییسم است. در گوشه و کنار این معبد می‌توانید بسیاری از مجسمه‌های بودا را ببینید که هر کدام برای خدایی متفاوت ساخته شده است.

کک لوک سی

6- پارک ملی پنانگ:

این پارک ملی که به وسعت 1200 هکتار در میان خشکی و دریا است، شامل بیش از 400 گونه گیاهی و 140 گونه جانوری است که همگی تحت حفاظت هستند. یکی از ویژگی‌های بارز این پارک، دارا بودن جانواران و پوشش خشکی در کنار جانوران و پوشش گیاهی دریایی است. تنوع زیستی بی نظیری که شامل این پارک ملی می‌شود باعث شده تا بسیاری از گردشگران برای تفریح و بازدید از مجموعه حیوانات این پارک به آن رجوع کنند.

پارک ملی

7- معبد مار:

معبد مار یکی از معابد محتلف بودایی در شهر است که سابقه‌ای دیرینه دارد و محل نگهداری از گونه‌های مختلف مار است. موسس این معبد در واقع پناه مارهای مختلف بود و به همین دلیل این معبد به این نام مشهور شد. مارهای در این معبد همگی از نظر سمی بودن کنترل شده و بدون غدد زهر می‌باشند. اگر بدتان نمی‌آید که بتوانید به راحتی با مارها عکس یادگاری بگیرید حتما توصیه می‌کنیم تا از این معبد دیدن کنید.


8- خو کونگسی:

این خانه در واقع محل زندگی بزرگترین قبیله مالزی بوده است. قدمت 650 ساله آن و معماری با شکوه و ابهت آن باعث شده تا محلی جذاب برای گردشگران و بازدید کنندگان باشد. اگر از علاقه مندان به سبک معماری چینی هستید، حتما دیوار نگاری‌ها و سنگ تراشی‌ها و مجسمه‌های گوناگون مرمری این مجموعه می‌تواند شما را مبهوت و متحیر کند.

خوکونگسی

9- قلعه کرنوالیس:

این قلعه متعلق به یکی از فرماندهان سابق هندی در دوره استعماری است. جذابیت‌های این قلعه محدود به ساختمان های آن و دیوارهای بلندش نیست. سعی شده تا این دز مستحکم را با وسایل جنگی قدیمی و ابزارالات جنگی قدیمی تبدیل به محلی برای بازدید علاقه مندان کنند. این قلعه در واقع محلی برای در امان ماندن از حملات ناپلئون بناپارت بوده است.

قلعه کرنوالیس

10- سرزمین ماجراجویی:

این مجموعه در واقع پارکی بزرگ و منطقه‌ای برای تجربه هیجان و استرس است. بند بازی و راه رفتن روی طناب، بانجی جامپینگ، سقوط آزاد، زندگی در خانه‌های درختی و راه رفتن در بین تونل‌های لوله‌ای را می‌توان از بازی‌های مهیج این پارک عنوان کرد. پارک سرزمین ماجراجویی را می‌توان یکی از جذاب‌ترین پارک‌های پنانگ قلمداد کرد.

11- ساحل باتو فرینگی:

در پایان می‌توان به ساحل جذاب پنانگ اشاره کرد. باتو فرینگی بهترین بخش از ساحل شهر است و انواع تفریحات آبی از غواصی تا موج سواری را در خود جای داده است. کافه رستوران های دریایی و امکانات رفاهی مانند استخر مکانی آرامش بخش برای گردشگران است.

ساحل باتوفرینگی

با همه توصیفات انجام شده، پنانگ جذابیت بی‌نظیر دیگری مانند اسکی روی آب، اسب سواری در ساحل، گشت شهری با سه چرخه‌های معروف هندی، خانه‌ها و مساجد قدیمی را نیز دارد. به راحتی می‌توانید در لیانا پرواز، تمامی تورهای پنانگ و مالزی را مشاهده کرده و از سفری جذاب و فراموش نشدنی لذت ببرید.