Liana parvaz

معرفی شرکت هواپیمایی ماهان

  1. صفحه اصلی
  2. پرواز

هواپیمایی ماهان

شرکت هواپیمایی ماهان شرکت هواپیمایی خصوصی ایرانی است که در سال 1371 در کرمان تاسیس گردید که مرکز اصلی این شرکت نیز در این شهر قرار دارد. همچنین دفتر مرکزی این شرکت در تهران واقع شده است. نام ماهان ایر از شهری به نام «ماهان» که شهری در 35 کیلومتری کرمان است برگرفته شده است. سهام دار عمده این شرکت موسسه خیریه مولی الموحدین است. شرکت هواپیمای ماهان هم اکنون ناوگانی متشکل از 37 فروند هواپیمای مسافربری وباربری را در اختیار دارد و روزانه به 20 مقصد در اوروپا و خاورمیانه پروازهای مستقیم دارد.

در سال 1378 اولین هواپیمای ایرباس A300 به ناوگان هواپیمایی ماهان ملحق گردید و در سال 1379 به عضویت در سازمان بین‌المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) درآمد. ماهان ایر در سال 1380 هواپیمای پیشرفته‌ی ایرباس A310 را وارد بازار کرد که باعث تقویت ناوگان و بالا رفتن توان این شرکت جهت انجام پروازهای دور برد به مسیرهای خاوردور شد. در سال 1381 مقاصد جدید پروازی همچون دوسلدورف در آلمان، کلمبو در سری‌لانکا و دهلی در هند به شبکه پروازی ماهان اضافه گردید. در سال 1383 مسیر بیرمنگام در انگلاستان به عنوان دومین مقصد اروپایی هواپیمایی ماهان راه اندازی گردید.

ماهان ایر

در سال 1384 با ورود 4 فروند ایرباس A320 به ناوگان این شرکت باعث شد ماهان یکی از شرکت‌های هواپیمایی با مدرن‌ترین ناوگان در ایران شناخته شود.

در حال حاضر این شرکت با 2 فروند هواپیمای ایرباس، 4 فروند A340-600، چهارده فروند A340-300، چهارده فروند ایرباس A300-600، ده فروند ایرباس A310-300، چهار فروند ایرباس A300-B4/B2 و17 فروند هواپیما BAE140-300 جز یکی از بهترین شرکت‌های هواپیمایی می‌باشد. 

کد دو حرفی یاتا این شرکت W5 می‌باشد و کد ثبت شده در ICAO کد IRM است. 

کلاس‌های پذیرایی این شرکت جهت خدمات رسانی به مسافرین در دو حالت بیزینس و اکونومی می‌باشد. یکی از تفاوت‌های قابل توجه در این دو کلاس پروازی خدمات پذیرایی و خدمات بار می‌باشد. میزان باز مجاز در کلاس بیزینس 40 کیلو، و در کلاس اکونومی 30 کیلو می‌باشد. 

مقصدهای پروازی ماهان  

هواپیمایی ماهان به حدود 30 مقصد داخلی و 25 مقصد بین المللی در خاورمیانه، خاوردور و اروپا پرواز انجام می‌دهد.

مقاصد داخلی هواپیمایی ماهان شامل تهران، ساری، شاهرود، بجنورد، سبزوار، مشهد، طبس، بیرجند، زابل، زاهدان، رفسنجان، بم، ایرانشهر، کرمان، جیرفت، بندرعباس، قشم، سیرجان، کیش، عسلویه، خارک، شیراز، اهواز، شهرکرد، خرم آباد، ایلام و اصفهان می‌باشد.  

مقاصد خارجی هواپیمایی ماهان بارسلونا، استانبول، آنکارا، اربیل عراق، دبی، دهلی، بانکوک، گوانجو، شانگهای، سنت پترزبورگ، کوالالامپور، مسکو و... می‌باشد.

ترمینال پروازهای ورودی به فرودگاه بین المللی مهرآباد ترمینال 4 و پروازهای خروجی از ترمینال 6 می‌باشد.

mahan air